Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Świadczenia dla matek i ojców. Zobacz, czy skorzystasz

7
Podziel się:

Świadczenia 500 plus i 300 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, zasiłek rodzinny, becikowe, Karta Dużej Rodziny. Z okazji Dnia Matki Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o świadczeniach, z których korzystać mogą matki i ojcowie.

Świadczenia dla matek i ojców. Zobacz, czy skorzystasz
Z okazji Dnia Matki Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o świadczeniach, z których korzystać mogą rodzice (East News, ZOFIA BAZAK)

Resort rodziny przypomina, że z programu "Rodzina 500+" w wysokości 500 zł na dziecko do ukończenia 18. roku życia. Świadczenie to jest niezależnie od dochodu rodziny. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze zostanie podwyższone do wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko.

Na uczące się w szkole dzieci w wieku od 7. do 20. r. życia - a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24. r. życia - przyznawane jest świadczenie "Dobry start" w wysokości 300 zł jednorazowo na dziecko w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, niezależnie od osiąganego dochodu rodziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Waloryzacja 500+? "To skończy się krwistą inflacją"

Do rodziców mających na utrzymaniu dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia kierowane jest również świadczenie "Rodzinny kapitał opiekuńczy", którego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem. Wysokość świadczenia to 12 tys. zł. Rodzice sami wybierają, czy chcą otrzymywać po tysiąc zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Rodziny, które osiągają niższe dochody mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny oraz dodatki, z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, z tytułu kształcenia oraz rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego czy dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Rodzicom do ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub ukończenia nauki w szkole, (jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia albo do 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności), przysługuje zasiłek rodzinny.

Zasiłek rodzinny. Trzeba spełnić warunki

Warunkiem uzyskania prawa do pobierania zasiłku rodzinnego jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi 674 zł miesięcznie na osobę w rodzinie lub 764 zł, jeśli członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko. Nie oznacza to, że osoby, które przekroczą ten próg nie mają prawa do zasiłku. W ich przypadku obowiązuje tzw. mechanizm "złotówka za złotówkę".

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 95 zł na dziecko do ukończenia 5 roku życia, 124 zł na dziecko od 5 do 18 roku życia oraz 135 zł na dziecko w wieku od 18 do ukończenia 24 roku życia.

Osoby, którym przyznano prawo do pobierania zasiłku rodzinnego, mogą ubiegać się także o dodatki do niego. Są to:

  • jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka w wysokości tysiąca zł,
  • dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej w wysokości 95 zł miesięcznie,
  • dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 193 zł miesięcznie na dziecko, lecz nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci (w przypadku dzieci niepełnosprawnych kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł),
  • dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w wysokości 400 zł miesięcznie,
  • dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w wysokości 90 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia 5 roku życia lub 110 zł miesięcznie na dziecko pomiędzy 5 a 24 rokiem życia,
  • dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 zł na dziecko raz w roku szkolnym,
  • dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania w wysokości 113 zł miesięcznie w związku z zamieszkiwaniem dziecka w miejscowości, w której znajduje się szkoła lub 69 zł miesięcznie w związku z dojazdem dziecka do szkoły.

Zmiany w świadczeniu alimentacyjnym

Ponadto w rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto, rodzicom przysługuje tzw. becikowe, czyli jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł z tytułu urodzenia się dziecka.

Z kolei osobom, które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego, bez względu na osiągane dochody, przysługuje świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok (52 tygodnie) po urodzeniu dziecka, a w przypadku urodzenia wieloraczków ten okres może być wydłużony nawet do 71 tygodni.

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że w tym roku nastąpią też zmiany w świadczeniu z funduszu alimentacyjnego. - Od 1 października wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do tej formy wsparcia zwiększy się z 900 zł do 1209 zł - przypomina Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny.

Pomoc dla rodzin wielodzietnych

Rodziny z co najmniej trojgiem dzieci mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny, czyli systemu zniżek i dodatkowych uprawnień. Karta Dużej Rodziny funkcjonuje zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach.

Świadczeniem skierowanym do rodziców, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazwane świadczeniem "Mama 4 plus". Jest ono adresowane do kobiet i mężczyzn po 60. roku życia.

Wysokość świadczenia wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura. Taką kwotę dostają osoby, które nie pobierają emerytury ani renty i nie mają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Anidzia
2 dni temu
Uważam tą pomoc za absurd sama wychowuje 3 dzieci pracuje za najniższą krajową nawet rodzinnego nie otrzymuje .Inflacja rośnie niby dochody też a ceny zwalają znóg .Nie mogę więcej zarabiać ,bo nawet alimentów nie dostanę.Córka chce studiować w innym mieście akademik ,studia ,utrzymanie się nawet idąc do pracy nie da rady 500+ nie ma alimenty straci chore .A osoby rodzące dzieci tylko jako źródło utrzymania siedzą w domu nie pracują i mają 500+ plus alimenty ,rodzine i wielo dzietność ,dodatki mieszkaniowe ,stypendia ,pomoc MOPS.To chore w tym kraju rozumiem pomoc ale czemu ktoś kto całe życie nie pracuje ma otrzymywać a ja sama z dziecimi pracując biedować .
Nika
2 dni temu
Ta kwota zasiłku rodzinnego zwala z nog
incel juzek
4 dni temu
Mam bardzo małe przyrodzenie i tak zostalem incelem. Od rana do nocy hejtuje wszystkich i wszystko w internecie z różnych nicków. Nienawidzę pisu, głosowałem na nich bo zakazali aborcji julkom, a teraz będę musiał pracować na 500+ Nienawidzę kobiet bo nie chcą mi dawać i muszę płacić starym emerytkom bo nie stać mnie na młode i ładne.
Morfeusz
4 dni temu
Inflacja to jest Jawny Bandytyzm !!!!!
50 latek
4 dni temu
Mam 50 lat żona 49 mamy dwóch synów w wieku 26 i 23 lat wychowaliśmy nasze dzieci bez żadnych pieniężnych dodatków od państwa