Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Świetlana przyszłość miast

0
Podziel się:

Krakowski start-up zaprojektował system umożliwiający ekspresowe projektowanie i optymalizację oświetlenia ulicznego. Gradis łączy AI z oświetleniem LED by oszczędzić ogromne ilości energii elektrycznej.

Świetlana przyszłość miast
(Fotolia)

Czy spacerując kiedyś ulicą zastanawiałeś się, jak duże pokłady energii są potrzebne, by oświetlić ci drogę? Czy zdawałeś sobie sprawę, że tak jak wyłączamy w domach światło w kuchni czy łazience, tak możemy racjonalizować zużycie prądu dostarczanego do miejskich latarni? Według raportu „Inteligentne Miasta i Regiony”, oświetlenie uliczne w Polsce pochłania blisko 2500 GWh i tym samym odpowiada za gros emisji gazów cieplarnianych, jakie pochodzą z wytwarzania energii elektrycznej. Temu wyzwaniu stawił czoło polski start-up Gradis. Wywodzący się z krakowskiej AGH zespół zaprojektował oprogramowanie służące budowie i utrzymaniu oświetlenia zewnętrznego. Zaprzęgnięte do jego budowy zaawansowane algorytmy samouczące się i rozproszone mogą w pełni przejąć proces projektowania, automatyzacji, zarządzania i kontroli nowoczesnego oświetlenia ulicznego. Przy równoległym zastosowaniu oświetlenia LED doprowadzi to do drastycznego spadku zapotrzebowania na energię.

Świet(l)ny biznesy

- Wdrożone przez nas w Polsce i za granicą projekty zaowocowały rocznymi oszczędnościami w zużyciu energii rzędu 21%, tylko dzięki optymalnemu zaprojektowaniu systemu oświetleniowego. Kolejne 19% można uzyskać wykorzystując oprogramowanie wspierające utrzymanie oświetlenia. Stosując lampy LED w połączeniu z system i serwisem Gradis nasi klienci są w stanie osiągnąć nawet 80% oszczędności, porównując z tradycyjnie stosowanymi rozwiązaniami oświetleniowymi – podkreśla Kamila Kotulska, dyrektor ds. marketingu w Gradis.

Od czasu zaświecenia pierwszej lampy elektrycznej na placu Zgody w Paryżu mija w tym roku 176 lat. Jak to możliwe, że dopiero teraz powstało pierwsze kompleksowe rozwiązanie do zarządzania miejskim mrokiem? Tajemnica tkwi w możliwości automatycznego zbierania i przetwarzania masy danych w czasie rzeczywistym, w algorytmach i modelach statystycznych. Mowa o danych o natężeniu ruchu, tych samych wykorzystywanych chociażby do sterowania światłami na skrzyżowaniach oraz danych dostarczanych przez nawigacje satelitarne. W przestrzeni miejskiej można ponadto zamontować urządzenia sensoryczne mierzące natężenie ruchu wszędzie tam, gdzie istnieje niedostatek informacyjny. W oparciu o te informacje krakowski Gradis jest w stanie zaprojektować skrojony na miarę system oświetleniowy w zaledwie…20 minut, podczas gdy tradycyjne, mniej efektywne w dalszej eksploatacji, projektowanie trwa nawet kilka dni. Dostarczany inwestorowi system pozwoli ponadto na dynamiczną, automatyczną zmianę natężenia światła w zależności od miejskich potrzeb.

- Nadmiar światła umniejsza istnienie, jak mawiał polski poeta. Stosując system zarządzania oświetleniem walczymy nie tylko o frukty finansowe. To też silny oręż w walce z globalnym ociepleniem i uprzykrzającym nasze życie smogiem świetlnym – podkreśla Kamila Kotulska.

Kierunek Kraków i Katowice

Dokąd pędzi energetyczna oraz mobilna rewolucja, jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes oraz społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 21 i 22 maja w Krakowie podczas Impact’19 oraz 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. Oba kongresy to łącznie dziesiątki wystąpień, warsztatów i ponad 11.000 uczestników, 350 speakerów oraz przeszło 100 przedstawicieli mediów. To do Krakowa i Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE. Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm związanych z sektorem mobility i cleantech np. Grupa Volkswagen, Volvo, Northvolt, Umicore, czy Orlen, Azoty, Tauron, Lime, mytaxi. Impact’19 to także wielki finał 5 Edycji PowerUp! - konkursu dla startupów z branży cleantech z Europy Środkowej. W tym roku PowerUp! by InnoEnergy jest poświęcony innowacjom w dziedzinach czystego powietrza, gospodarki obiegowej, inteligentnej mobilności oraz systemów grzewczych! Kim są przyszłe nadzieje świata start-upów, jakie są najnowsze trendy, zmieniające krajobraz globalnej gospodarki? Dowiesz się tego na Impact’19 i na Impact mobility rEVolution’19!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)