Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Święto w sobotę. Czy należy się dzień wolny?

13
Podziel się:

11 listopada wypada w tym roku w sobotę. Narodowe Święto Niepodległości jest ustawowo wolne od pracy. Jak wynika z przepisów, pracownik może za nie odebrać dodatkowy dzień urlopu.

Święto w sobotę. Czy należy się dzień wolny?
Za Święto Niepodległości, które wypada w sobotę, należy się dodatkowy dzień wolny (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl)

Jak przypomina Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, artykuł 130 Kodeksu pracy mówi o tym, że jeśli święto wolne od pracy przypada w sobotę, pracownik zyskuje dodatkowy dzień urlopu. Pracodawca natomiast jest zobowiązany obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin.

"Co istotne, dodatkowy dzień wolny przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że nie obejmuje pracowników wykonujących swoje obowiązki na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli umowy zlecenie i umowy o dzieło" - przypomina OPZZ.

Zwolnienie chorobowe a święto wypadające w sobotę

Dodatkowy dzień wolny nie przysługuje jednak osobom, które są w tym dniu na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim czy urlopie bezpłatnym.

Jeśli pracownik kończy zwolnienie z dniem 10 listopada lub będzie niezdolny do pracy od 12 listopada, wówczas zachowuje prawo do dodatkowego wolnego dnia.

Kiedy odebrać wolne za święto w sobotę

Jak przypomina OPZZ, dodatkowy wolny dzień powinien zostać wykorzystany jeszcze w listopadzie, jeśli w miejscu pracy przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy. Pracodawca może udzielić go jeszcze przed świętem wypadającym w sobotę lub już po nim.

"Pracodawca musi także udzielić pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy, gdy święto przypada w dniu wyznaczonym jako dzień jego pracy. W przypadku osób pracujących w dni świąteczne również obowiązuje zasada, że każde święto w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela skraca wymiar czasu pracy o 8 godzin" - przekazano w komunikacie OPZZ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Kaja
5 miesięcy temu
W OPZZ powinni poprawcować nad jez. polskim zanim cos opublikują. "Pracodawca musi także udzielić pracownikowi dodatkowy dzień......." Udziela się: dodatkowego dnia, pierwszej pomocy, itd.
Sofia
5 miesięcy temu
Jestem na stażu umowa z urzędem pracy czy przysługuje mi dzień wolny za 11 listopada , który wypadał w sobotę.
Klaudia
5 miesięcy temu
W sobotę 11listopada wypadała moja zmiana w pracy.Miałam wolne.Czy tez należy mi się jeszcze jeden dzień wolny płatny za tą sobotę ?czy już nie?i czy tylko może mi pracodawca za niego zapłacić nie udzielając wolnego dodatkowego dnia?
Dziadu
6 miesięcy temu
Pytanie odnośnie pracy w swieto 11 listopada. Mamy w firmie pracę od poniedziałku do soboty i za soboty mamy wolne. Czy w takim przypadku należy się jeszcze dodatkowo wolny dzień? Jeśli ktoś wie niech podrzuci od razu jakiś artykuł lub paragraf kkp. Dzięki pozdrawiam
Mikołaj
6 miesięcy temu
Będąc absolwentem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych prowadzę swoją działalność jako Technik masażysta, więc często dni wolne w teorii dla mnie są pracujące. Na szczęście bardzo lubię swoją pracę, więc to mi wynagradza.