Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

System Twój e-pit padł. Problemy z logowaniem do rządowego serwisu

390
Podziel się:

Strona epit.podatki.gov.pl nie odpowiada - taki widok czekał w piątek rano na podatników, chcących zobaczyć swoje rozliczenie. Usterkę na szczęście szybko udało się naprawić. Po godz. 10 strona ponownie zaczęła działać.

Uruchomiony w nocy system, rano już sprawiał problemy.
Uruchomiony w nocy system, rano już sprawiał problemy. (e-pit, e-pit)

Rządowa strona do rozliczania podatków PIT nie odpowiada. Elektroniczny system Krajowej Administracji Skarbowej wystartował w piątek tuż po północy. Rano jednak się zawiesił. Błędy sygnalizował serwer, kłopoty pojawiły się również z czasem wczytywania strony. Do godziny 10 wciąż nie można się było połączyć ze stroną.

Ministerstwo finansów udostępniło Polakom około 20 mln wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych. W teorii miało wystarczyć kilka kliknięć, aby złożyć zeznanie nie wychodząc z domu. Praktyka pokazała, że to nie takie proste. Miejmy jednak nadzieję, że to tylko przejściowe problemy, bo system faktycznie ułatwia rozliczenie z fiskusem.

Podczas konferencji prasowej urzędnicy MF prezentowali, jak dokładnie rozliczać się przy pomocy e-PITu. Zalogowanie przy pomocy numeru PESEL, kwoty przychodu z poprzedniego rozliczenia oraz przychodu za 2018 z jakiegokolwiek PIT-u od pracodawcy, dodanie ulg oraz sprawdzenie danych zajęło 4 minuty. W nocy z czwartku na piątek sprawdzaliśmy, jak działa system i z powodzeniem udało się nam sprawnie rozliczyć.

W piątek rano, kiedy większa liczba podatników zdecydowała się skorzystać z nowej dogodności w rozliczaniu PIT, najprawdopodobniej nie wytrzymały rządowe serwery.

Na razie e-pit przeznaczony jest dla osób, które pracują na etacie, umowie o dzieło lub zlecenie. Dodatkowo z usługi skorzystają też osoby, które grają na giełdzie. Firmy w tym roku wcześniej i w formie elektronicznej przekazały do urzędów skarbowych nasze PIT-y - miały na to czas do końca stycznia. W formie papierowej na wszelki wypadek muszą wysłać je do nas do końca lutego.

Resort prosi o wyrozumiałość

- Prosimy o wyrozumiałość. Weryfikujemy, co się dzieje. Zainteresowanie usługą "Twój e-PIT" jest duże - mówił w programie "Money. To się liczy" Przemysław Koch, pełnomocnik ds. informatyzacji Ministerstwa Finansów.

Masz newsa? A może problemy z rozliczeniem PIT? Napisz do nas przez dziejesie.wp.pl.

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(390)
WW
5 lata temu
Twój E-Pit działa? Od piątku 22.02. próbuje wysłać i cyt. "wystąpił błąd - spróbuj ponownie później" i tak do dzisiaj.
W.W.
5 lata temu
Twój E-Pit działa? Od piątku 22.02 próbuję wysłać i cyt. "wystąpił błąd - spróbuj ponownie później" i tak do dzisiaj.
xdr
5 lata temu
z igły widły działa normalnie
krzak
5 lata temu
Sprawdźcie, czy system przeniósł kwoty kosztów uzyskania przychodów wykazanych przez płatników w poz. 61 PIT-11. Chodzi o 50-proc. koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 1-3 z tytułu praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy. W moim przypadku w PIT-37 podstawiło się 0. Gdybym nie zauważył i zaakceptował bez poprawki przygotowane rozliczenie, zapłaciłbym wyższy podatek.
Nuadu82
5 lata temu
I znów nie działa. Czemu mnie to nie dziwi?
...
Następna strona