Notowania

gospodarka
07.05.2019 21:36

Sytuacja materialna Polaków. Zapytali, jak się żyje statystycznemu Kowalskiemu

51 proc. Polaków uważa, że wystarcza im pieniędzy na co dzień, ale większe zakupy wymagają oszczędzania. 30 proc. ocenia swoje warunki materialne jako dobre lub bardzo dobre - wynika z ostatniego badania CBOS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Polakom wystarcza na codzienne zakupy, ale na większe wydatki muszą oszczędzać (Fot: PAP/PA)

Badanie "Materialne warunki życia" pokazuje, że Polacy są w większości zadowoleni ze swojego materialnego statusu.

30 proc. badanych uważa, że stać ich na wiele bez oszczędzania, a 3 proc. może sobie pozwolić na luksusy. Ponad połowa ocenia, że o ile z codziennymi zakupami daje sobie radę bez problemów, to już poważniejsze wydatki wymagają od nich oszczędzania.

W porównaniu do zeszłorocznych wyników badania odsetek osób żyjących skromnie lub biednie zmniejszył się o 4 punkty procentowe, a o 5 punktów wzrósł udział osób oceniających swój status dobrze lub bardzo dobrze.

Polacy posiadają ponad 2 miliardy oszczędności

Jak oceniają autorzy badania, sytuacja materialna Polaków poprawia się systematycznie od 2014 roku, a tegoroczne rezultaty są najlepsze ze wszystkich, które zarejestrowano.

Sytuacja finansowa jest związana z wiekiem i poziomem wykształcenia. Średnio co czwarty badany w wieku powyżej 55 lat i z wykształceniem zawodowym lub podstawowym zadeklarował, że żyje skromnie lub biednie.

Swoją sytuację materialną gorzej ocenili też mieszkańcy małych miast i wsi.

Coraz mniej Polaków obawia się biedy. Zaledwie 19 proc. badanych deklaruje strach przed brakiem pieniędzy, z czego 15 proc. uważa, że sobie z tym poradzi, a 4 proc. odczuwa bezradność. 80 proc. badanych nie ma takich obaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, zarobki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-05-2019

dg 1 osVat 23%+ 18% pit + zus 1300 , skromna reszta dla Ciebie , stąd ta bieda, okradani najbardziej w Europie, państwo fiskalne

08-05-2019

PolakJak się żyje? Coraz drożej, a obecnie to bardzo drogo. Podwyżki cen wykańczają podwyżkę pensji. Paliwo droższe w wielu miejscach Polski, niż w … Czytaj całość

07-05-2019

nickNie jesteśmy okradani przez podatki tylko sprzedaliśmy nasze firmy , banki i setki miliardów idą za granicę do Niemiec, Francji , Holandii, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)