Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Sytuacja materialna Polaków. Zapytali, jak się żyje statystycznemu Kowalskiemu

14
Podziel się:

51 proc. Polaków uważa, że wystarcza im pieniędzy na co dzień, ale większe zakupy wymagają oszczędzania. 30 proc. ocenia swoje warunki materialne jako dobre lub bardzo dobre - wynika z ostatniego badania CBOS.

Polakom wystarcza na codzienne zakupy, ale na większe wydatki muszą oszczędzać
Polakom wystarcza na codzienne zakupy, ale na większe wydatki muszą oszczędzać (PAP, PAP/PA)

Badanie "Materialne warunki życia" pokazuje, że Polacy są w większości zadowoleni ze swojego materialnego statusu.

30 proc. badanych uważa, że stać ich na wiele bez oszczędzania, a 3 proc. może sobie pozwolić na luksusy. Ponad połowa ocenia, że o ile z codziennymi zakupami daje sobie radę bez problemów, to już poważniejsze wydatki wymagają od nich oszczędzania.

W porównaniu do zeszłorocznych wyników badania odsetek osób żyjących skromnie lub biednie zmniejszył się o 4 punkty procentowe, a o 5 punktów wzrósł udział osób oceniających swój status dobrze lub bardzo dobrze.

Zobacz także: Polacy posiadają ponad 2 miliardy oszczędności

Jak oceniają autorzy badania, sytuacja materialna Polaków poprawia się systematycznie od 2014 roku, a tegoroczne rezultaty są najlepsze ze wszystkich, które zarejestrowano.

Sytuacja finansowa jest związana z wiekiem i poziomem wykształcenia. Średnio co czwarty badany w wieku powyżej 55 lat i z wykształceniem zawodowym lub podstawowym zadeklarował, że żyje skromnie lub biednie.

Swoją sytuację materialną gorzej ocenili też mieszkańcy małych miast i wsi.

Coraz mniej Polaków obawia się biedy. Zaledwie 19 proc. badanych deklaruje strach przed brakiem pieniędzy, z czego 15 proc. uważa, że sobie z tym poradzi, a 4 proc. odczuwa bezradność. 80 proc. badanych nie ma takich obaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(14)
Zlodzieje
2 lata temu
Marze o tym by pomalować najtańszą farbą mieszkanie by kupić najtańsze szafki by choć raz w roku pojechać nad morze choć na pare dni by kupić sobie owoców ale dzięki wam nie stać mnie na to za to was stać kupować domy za miliony i żyć za setki tysięcy miesięcznie a najgorsze że nikt z wami nie robi porządku życze wam żebyście żyli tak jak my.
sobieraj
2 lata temu
Jak może być dobrze, skoro za te same towary płaci się dwukrotnie więcej jak za czasów PO mimo 500+ i podwyższeniu najniższej krajowej ?????????????
Mmm
3 lata temu
Kto zapłacił za pisanie takich bzdur?? Dla kogo są pisane takie bzdury?
Mysz
3 lata temu
Komu żyje się lepiej? To totalna bzdura! Emeryci po 70-tce muszą dorabiać, aby starczyło na opłaty, leki i prywatne wizyty u lekarzy,bo w przychodniach czeka się na wizytę kilka lat. Życie jest coraz droższe, ceny szaleją.
Zdesperowana
3 lata temu
A jak można żyć za minimalne wynagrodzenie brutto ustalone przez Ministrów?? Mam za sobą 35 lat pracy, jestem wykształconym pracownikiem samorządowym (wynagrodzenia dla pracowników samorządowych są zablokowane od 2008 r.) i zarabiam tyle samo co sprzątaczka z wykształceniem podstawowym. zarobione pieniądze starczają na opłacenie świadczeń, żeby nie wyrzucili z mieszkania i skromne, bardzo skromne życie, które uzależnione jest od cen wolnego rynku ze wzrostami po 300% np. cebula czy ziemniaki.