Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nierówności dochodowe. Najwyższe na Mazowszu, najniższe w świętokrzyskim

63
Podziel się

Średnio 46 tys. zł brutto rocznie zarabia mieszkaniec Mazowsza. Z kolei w województwie świętokrzyskim - zaledwie 28 tys. zł. Resort finansów przebadał nierówności dochodowe w poszczególnych regionach.

Średnio 46 tys. zł brutto zarabia mieszkaniec Mazowsza. Te dane zawyżają jednak zarobki w stolicy
Średnio 46 tys. zł brutto zarabia mieszkaniec Mazowsza. Te dane zawyżają jednak zarobki w stolicy (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDIhknTV

Jak pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", nierówności dochodowe największe są właśnie na Mazowszu. Najmniejsze z kolei - na Śląsku, gdzie średnie pensje są stosunkowo wysokie.

Z czego to wynika? Duże rozwarstwienie to efekt kontrastów między pensjami w Warszawie a okolicznymi powiatami.

W tym samym województwie mamy bowiem świetnie zarabiających prezesów stołecznych spółek oraz znacznie uboższych mieszkańców małych samorządów. Na przykład Szydłowca, gdzie bezrobocie sięga 24 proc.

bDIhknTX

Obejrzyj: Ulga podatkowa dla młodych. Premier wyjaśnia: "Nie chcemy sytuacji patologicznych"

Ministerstwo Finansów przebadało również poszczególne grupy dochodowe. I okazuje sie, że 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków uzyskuje 41 proc. dochodów wszystkich Polaków.

bDIhknUd

Jak wynika z innego raportu, stworzonego przez ekonomistów Pawła Bukowskiego i Filipa Novokmeta, 1 proc. najbogatszych zarabia 14 proc. wszystkich zarobków Polaków. Tuż po transformacji te wskaźniki wynosiły odpowiednio: 23 i 4 proc. Ostatnie 30 lat to zatem znaczny wzrost nierówności.

Aby znaleźć się w grupie 1 proc. najbogatszych Polaków, trzeba zarabiać niespełna 230 tys. zł rocznie. Czyli około 20 tys. zł miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIhknUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Bogacz
2 lata temu
Haaaa Jestem w 1% najbogatszych Polaków! A teraz uwaga parole: - nie mam 65 calowego telewizora - mam małe 60metrowe km mieszkanko, skromnie urządzone - wakacje spędzam w Polsce. - nie mam iPhone nanowszego - dużo pracuję i jestem bardzo odpowiedzialny. Pozdrawiam wszystkich, którzy zarabiając 3000 /mc myślą, że symbolem luksusu jest telewizor lub samochód (w szczególności używany)
realista
2 lata temu
Chcialbym wiedziec ile srednio zarabiaja etatowi politycy w porownaniu z nauczycielami (edukuja) i policjantami (chronia).
Godzi
2 lata temu
I co to jest te 20000 tys zł miesięcznie przy obecnych cenach w Polsce? Mieszkam i pracuję w Szwajcarii gdzie wiadomo zarobki należą do jednych z największych w Europie i na świecie i przyjeżdżając do Polski stwierdzam że jest bardzo drogo więc żeby godnie zyć myślę że minimalna pensja powinna wynosić min 5000 zł miesiecznie
bDIhknUz
Paweł
2 lata temu
Bogaty jest ten, kto uważa że pieniądz to żadna forma bogactwa. Bogactwo to ludzie jakich mamy i którzy nas kochają. Jeśli nie wierzycie, to spróbujcie kupić przyjaciół i miłość. Filozofowie greccy uważali że życie w ubóstwie to najwyższy stopień umysłu. Oddzielenie umysłu od rzeczy przyziemnych i materialnych. Jezus też zresztą o tym wspominał. Dzisiejsi bogacze to współcześni książęta, pokroju tych rządzących tysiące lat temu. Różnica jest taka, że zamiast pałaców mają domy wille, zamiast koni lub wielbłądów maja super samochody. W głowie natomiast to samo co wtedy. Chęć władzy i egoizm. Nie znajdziecie dzisiaj bogacza pokroju Salomona.
ciekawe!
2 lata temu
a co z nierównościami w wykształceniu? Skończyłem studia i 3 podyplomówki. Zainwestowałem dużo czasu w swój rozwój, często kosztem rodziny, przyjaciół itd. Zarabiam bardzo dobrze. Czy to niesprawiedliwe????
...
Następna strona