Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szara strefa w Polsce może wzrosnąć. Przez obietnice PiS

68
Podziel się

Choć dzięki działaniom uszczelniającym PiS szara strefa w Polsce przez ostatnie 3 lata zmalała, to najnowsze obietnice obozu rządzącego mogą odwrócić tendencję - alarmuje Forum Obywatelskiego Rozwoju. Chodzi przede wszystkim o płacę minimalną.

FOR twierdzi, że obietnice PiS mogą wpłynąć na wzrost szarej strefy
FOR twierdzi, że obietnice PiS mogą wpłynąć na wzrost szarej strefy (East News, Beata Zawrzel/REPORTER)
bDKeEhNh

W najnowszym raporcie FOR pokazuje, że w 2018 roku szara strefa jest mniejsza niż w 2015 roku.

Tak samo zresztą, jak we wszystkich krajach bałtyckich. Wyjątkiem jest tutaj Szwecja, ale tam szara strefa i tak jest najmniejsza w regionie.

Najlepiej jest pod względem zakupów na rynku. Coraz mniej z nas kupuje bez paragonu albo od nielegalnych sprzedawców. To efekt koniunktury, ale też działań uszczelniających PiS.

bDKeEhNj
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Gorzej jest w kwestii zatrudnienia. Tu wciąż mamy sporo do poprawy. Okazuje się bowiem, że odsetek osób pracujących w szarej strefie to wciąż około 10 proc. Z kolei 30 proc. twierdzi, że w podobnej sytuacji są ich znajomi lub rodzina.

bDKeEhNp

Zdaniem FOR jednak, najnowsze obietnice mogą ten odsetek zwiększyć. Chodzi przede wszystkim o płacę minimalną do 3 tys. zł w 2021 roku.

Minimalna płaca stanowić będzie 54 proc. średniej, co będzie wypychało najsłabszych pracowników do szarej strefy lub na samozatrudnienie – uważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKeEhNK
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Maja
rok temu
Już straszyli , że jak PiS oZUSuje śmieciówki, to firmy zbankrutują albo pozwalniają ludzi....a tu cały czas płacz , że ludzi do pracy nie ma ....
naga prawda
rok temu
Jan Zamoyski podczas oblężenia Zamościa przez Szwedów darował szwedzkiemu królowi Niderlandy. Dla niekumatych podpowiem, ze nie były jego.Tak samo Kaczyński podnosi płacę minimalną - nie ze swoich, a nawet nie z budżetowych pieniędzy, tylko kosztem pracodawców. Tylko że wielu, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców po prostu na to nie stać. Nie mają złotych kibli, samolotów czy jachtów jak piszą niektórzy inteligentni inaczej, żyją na zupełnie przeciętnym poziomie a niektórzy często ledwo wiążą koniec z końcem. Dlatego po prostu pracownika zwolnią i sami przejmą jego obowiązki lub zatrudnią na czarno. Po prostu. Przypominam przykład Węgier, gdzie ok. 10% pracujących na płacy minimalnej straciło tę pracę. Przynajmniej oficjalnie.
Tiktak 11
rok temu
W dzisiejszych czasach pracować na czarno, bez ubezpieczenia, bez żadnych praw. Podziwiam odwagę.
bDKeEhNL
papa
rok temu
czyli co minimalna 3000zł ale w szarej strefie dostane 1500zl pod stołem? - genialne tylko tutaj takie rewelacje!
Dzesz
rok temu
Największy szkodnik balcerek znowu straszy, bo jego kolesie kupią sobie o jeden złoty kibel mniej lub samolot albo jacht i taka rozpacz
...
Następna strona