Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczecin
31.07.2019 13:12

Szczecin polsko-niemiecką aglomeracją? "To nasz strategiczny cel"

Niemieckie landy chcą, żeby Szczecin był stolicą ich aglomeracji - donosi "Nordkurier". Rewelacje niemieckiej gazety potwierdzają przedstawiciele polskiego miasta. I przyznają money.pl, że to możliwe do zrealizowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Szczecin wiele lat był niemiecki. Teraz - już polski - może być stolicą przygranicznej aglomeracji (Fot: Mateusz Madejski)

"Szczecin powinien stać się stolicą polsko-niemieckiej metropolii" - napisał niemiecki "Nordkurier", o czym informowaliśmy w money.pl. Mżonki? Nic z tych rzeczy. Zdaniem Aleksandry Piaseckiej, pełnomocniczka prezydenta Szczecina ds. współpracy międzynarodowej, to całkiem realny scenariusz.

- Ścisła współpraca ze stroną niemiecką została nawet wpisana do Strategii Rozwoju Szczecina - mówi w rozmowie z money.pl.

- Nasi zachodni sąsiedzi uważają, że to Szczecin powinien być ich aglomeracją i szansą do dalszego rozwoju. Między innymi dlatego na miejsce podróży, zakupów, usług czy spędzania wolnego czasu wybierają właśnie stolicę Pomorza Zachodniego. Szczecin dla mieszkańców przygranicznych gmin oferuje bogatą ofertę kulturalną, do osiągnięcia w czasie krótszym niż 40 minut jazdy samochodem. Do Berlina mają dużo dalej. Dodam, że również i mieszkańcy Szczecina korzystają z niemieckiej infrastruktury rowerowej czy turystycznej - podkreśla pełnomocniczka prezydenta Szczecina.

Sprawdzamy wiedzę Niemców o Polsce. Obejrzyj wideo:

Piasecka przypomina, że choć ścisła współpraca Szczecina z Niemcami trwa od lat, to staje się coraz bardziej sformalizowana. - Niedawno dwa landy, Meklemburgia Pomorze-Przednie i Brandenburgia, stworzyły biuro do współpracy z regionem szczecińskim - przypomina Aleksandra Piasecka. Jak zapewnia, to znacznie uprości realizację wspólnych projektów. I skróci drogę do ewentualnego powstania metropolii.

Przypadkowa nie jest też lokalizacja biura - mieści się ono w Anklam. To miasto jest położone niecałe 90 kilometrów od centrum Szczecina, znacznie bliżej niż na przykład Schwerin, czyli stolica Meklemburgii.

(google maps)
(Fot: Mateusz Madejski)

Aglomeracja mogłaby objąć tereny na zachód od Szczecina

Okazją do poważnych rozmów o aglomeracji może być czwartkowa wizyta premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig w Szczecinie. Dziennikarze "Nordkuriera" sugerowali, że rozmowy z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem mogą dotyczyć właśnie aglomeracyjnego projektu.

Polska strona wprost tego nie potwierdza. Przyznaje jednak, że spotkanie z Schwesig ma dotyczyć transgranicznej współpracy.

Przygraniczna metropolia? "Naturalny proces"

O pomysłach na stworzenie pogranicznej metropolii napisał "Nordkurier" - to największa gazeta z północno-wschodnich Niemiec. W tekście podkreślono, że mieszkańcy wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego czują, że są nieco ignorowani przez stolicę swojego landu, czyli Schwerin. "Jest on położony na zachodzie regionu i niespecjalnie interesuje się problemami wschodnich gmin" - pisał dziennikarz Matthias Diekhoff. Jeszcze bardziej niż Schwerin mieszkańców wschodnich gmin ma ignorować stolica kraju, czyli Berlin.

Zdaniem Aleksandry Piaseckiej z UM w Szczecinie, takie pomysły nikogo nie powinny dziwić - bo przygraniczne metropolie od lat funkcjonują w różnych miejscach Unii Europejskiej.

- To naturalny proces, który np. na pograniczu niemiecko-duńskim czy francusko-duńskim nikogo nie dziwi. W Europie funkcjonuje wiele transgranicznych metropolii dwu- lub trójstronnych, a ich funkcjonowanie jest naturalnym efektem transgranicznej integracji - opowiada pełnomocniczka prezydenta Szczecina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2019

xx33Mój śp tato mawiał, że Niemiec nigdy nie powie dość. Jak to się skończy gdy nowe pokolenie zrobi brexit. Oby ktoś o tym pomyślał, bo to nie Francja.

31-07-2019

dobry pomyslWidzę dużo hejtu tutaj, a gdyby chodziło o Wielką Brytanię to już ok. Nacjonalizm i wieczne rozpamiętywanie historii to kula u nogi Polaków. Przecież … Czytaj całość

31-07-2019

GdhedProponuję podnieść ceny wszystkiego w Szczecinie do poziomu niemieckiego. Zobaczycie wtedy jak to Niemcom podoba się nasz Szczecin :D

Rozwiń komentarze (54)