Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Niemcy chcą zrobić ze Szczecina aglomerację. "Bo Berlin nas ignoruje"

907
Podziel się

Szczecin przez wiele lat był niemiecki. Teraz wielu Niemców chce, by miasto zostało stolicą polsko-niemieckiej aglomeracji. Duża niemiecka gazeta sugeruje, że to świetne rozwiązanie. Zwłaszcza dla gmin z byłej NRD, którymi "Berlin się niezbyt interesuje".

Niemcy z byłego NRD chcą stworzyć ze Szczecina stolicę przygranicznej aglomeracji
Niemcy z byłego NRD chcą stworzyć ze Szczecina stolicę przygranicznej aglomeracji (WP.PL, Mateusz Madejski)
bCYHyFLp

- Szczecin jest teraz na ustach wszystkich. Ale czy może odegrać jeszcze większą rolę? Czy mógłby być stolicą polsko-niemieckiej aglomeracji? - pyta dziennik "Nordkurier", największa gazeta w północno-wschodniej części Niemiec.

Zdaniem niemieckich dziennikarzy, odpowiedź może być pozytywna. - Projekt "szczecińska metropolia" mógłby być sfinansowany zarówno przez Berlin, jak i przez lokalne władze z Brandenburgii oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego - uważa dziennikarz "Nordkuriera" Matthias Diekhoff.

Projekt ma nabierać coraz bardziej konkretnych kształtów. Już w najbliższy czwartek ma na ten temat rozmawiać Manuela Schwesig, premier Meklemburgii z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

bCYHyFLr

A co na ten temat myślą władze Szczecina? W Urzędzie Miasta słyszymy, że "faktycznie taki pomysł jest" - i że niebawem mamy poznać nieco więcej konkretów.

Niemcy podbiorą Ukraińców z Polski? Ekspert o zmianach w tamtejszym prawie. Obejrzyj wideo:

"Nie zauważa nas Berlin, nie zauważa nas Schwerin"

Czemu Niemcy widzą w Szczecinie stolicę przygranicznej metropolii? Przede wszystkim dla wielu mieszkańców wschodnich landów Szczecin jest najbliższym dużym miastem. Na przykład od 10-tysięcznego Pasewalku do Szczecina jest tylko 40 kilometrów. Do Berlina tymczasem - 140. 35-tysięczne Schwedt leży natomiast 50 kilometrów od centrum Szczecina. Berlin jest tymczasem oddalony od niego o 100 kilometrów.

bCYHyFLx

Bliskość to jedno, ale są jeszcze inne argumenty. W "Nordkurierze" czytamy na przykład, że mieszkańcy wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego czują, że są nieco ignorowani przez stolicę swojego landu, czyli Schwerin. - Jest on położony na zachodzie regionu i niespecjalnie interesuje się problemami wschodnich gmin - czytamy w dzienniku. Jeszcze bardziej niż Schwerin mieszkańców wschodnich gmin ma ignorować stolica kraju, czyli Berlin.

Tereny z Niemiec, które mógłby się stać częścią "przygranicznej metropolii"

Jednak oczywiście nie tylko Niemcy skorzystaliby na takiej współpracy. Gazeta sugeruje, że Szczecin powinien "oddychać oboma płucami - polskim płucem i niemieckim".

bCYHyFLy

- Zarówno Szczecin, jak i przygraniczne niemieckie regiony mógłyby wiele zyskać na stworzeniu takiej aglomeracji - i pod względem politycznym, i ekonomicznym, jak i społecznym - przekonuje autor "Nordkuriera". Jego zdaniem, również współpraca naukowców ze Szczecina i z niemieckich miast mogłaby przynieść wszystkim sporo korzyści.

Jak konkretnie miałoby wyglądać tworzenie takiej aglomeracji? Na pewno pierwszym ważnym punktem byłaby infrastruktura. Na razie drogi prowadzące ze Szczecina do niemieckich miast nie są w najlepszym stanie, również połączenia kolejowe pozostawiają wiele do życzenia.

"Nord Kurier" napisał o pomyśle w swoim weekendowym wydaniu

bCYHyFLz

Niemiecki dziennik zauważa też, że wyzwaniem może być stworzenie wspólnej, polsko-niemieckiej wizji metropolii, z którą oba narody mogłyby się identyfikować.

Nie jest jasne też, które niemieckie miasta miałyby wejść w skład nowej aglomeracji. Prawdopodobnie zainteresowane byłyby takie miejscowości, jak Pasewalk czy Schwedt oraz mniejsze: Gartz, Tanow czy "najbardziej polska gmina w Niemczech", czyli Mescherin. Niewykluczone, że dołączenia do aglomeracji mógłby chcieć również 20-tysięczny Prenzlau.

Szacuje się, że łącznie na przygranicznych niemieckich terenach, które znajdują się w pobliżu Szczecina, mieszka ok. 150-200 tysięcy osób. W samym Szczecinie mieszka obecnie ok. 407 tys. osób. Liczbę mieszkańców całej aglomeracji szczecińskiej, do której zalicza się też m.in. Stargard czy Goleniów, ocenia się tymczasem na 750 tys. osób.

bCYHyFLA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYHyFLS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(907)
złosliwy
rok temu
Tak , dołączą niemieckie miasta , nasprowadzają imigrantów , a później już tylko krok do referendum i oderwania Szczecina od Polski , ci ludzie nigdy się nie zmienią . Złodzieje Europy.
tego
rok temu
Szczecin jako stolica województwa powinien się zająć miastami w swoim rejonie.
Ajo
rok temu
To nie jest pierwszy pomysł.Kilka lat temu Niemcy snuli plany utworzenia Euroregionu Pomerania.Te pomysły,aczkolwiek zamaskowane sloganami o wspólnym rozwoju to nic innego jak próba włączenia praktycznego Szczecina i Pomorza do Niemiec.Bez wojny oczywiście bo teraz niepotrzebna.Wiadomo,że Niemcy są bogatsi od nas,lepiej zorganizowani,a zywioł niemiecki silny.Wiadomo ,że powoli langsam,langsam aber sicher usuwali by Polaków na margines i zdominowali miasto.Przecież wystarczy zobaczyć co się dzieje w Świnoujściu.Tam Niemcy to nie lekko zagubieni,grzeczni turyści.Czują sie u siebie i tak sie zachowują a Polacy służą do do usługi.Partnerstwa nie widac.
bCYHyFLT
WYBORCA
rok temu
Ja mam lepszą propozycję zróbmy z Niemiec następne województwo w Polsce co na to niemieccy dziennikarze.
as
rok temu
Krzyżacy też mieli być na chwilę i z korzyścią.. potem nie mogliśmy ich wygonić przez setki lat
Najnowsze komentarze (907)
Pasewalk_Szcz...
rok temu
Przestancie pisac bzduy jalopy z poludnia Polski jak nic nie wiecie . Mieszkam w Pasewalk od 8 lat zyje sie lzej niz w Szczecini wszystko mam w zasiegu reki urzednik jest dla mnie a nie jak to bywalo wczesniej. Do centrum Szczecina jadę 40 min jesli potrzebuje co sie rzadko zdaza . Prowadze tu warsztat samochodowy dostalem dotacje z funduszu unujnego gdzie w Szczecinie moglem tylko sobie pomarzyć byl nie do osiagniecia dla mnie tu zalatwilem w dwa tygodnie .
JestemZa
rok temu
Genialny pomysł. Możemy pokazać Europie, że mimo różnic dzielących narody i zróżnicowanej historii można się tak po ludzku dogadać. Nie byłoby w tym przypadku żadnego przymusu, wszystko na zasadzie dobrowolności. Należałoby na sam początek ustalić pewne zasady, żeby współpraca mogła przebiegać wzorowo. Ale i tak najpierw trzeba poprawić możliwości dojazdu ze strony niemieckiej do Szczecina. Wybudować odpowiedni drogi, linie kolejowe, pozwolić firmom przewozowym na rozwijanie własnych połączeń, tak żeby Niemcy ze swojej strony mogli w mniej więcej 20-30 minut dojechać do Szczecina. Taka współpraca pomiędzy narodami jest niezwykle ważna, bowiem oddala niebezpieczeństwo niekontrolowanego wybuchu agresji pomiędzy nimi czy jakiejś wojny. Musimy w sobie zobaczyć przede wszystkim człowieka. Nie zapomnieć o tym jaka była nasza wspólna historia, ale nie pozwolić na to aby ta historia dzieliła nas nadal 80 lat po zaistniałych wydarzeniach. Przecież nie pałamy wciąż nienawiścią do Szwedów za Potop Szwedzki. Czas pójść dalej, zrobić jeden krok do przodu. Zaufać drugiej stronie. Dzisiaj jest to możliwe jak nigdy w całej historii Europy. Otwarcie granic spowodowało, że Europa powoli się jednoczy, poszczególne kraje mają coraz więcej wspólnych interesów, coraz więcej je łączy niż dzieli. Musimy zacząć to wykorzystywać.
Szczecinianin
rok temu
To bardzo dobra inicjatywa dla Szczecina. Takie metropolie, leżące na styku granic istnieją w krajach UE i nikt nie robi z tego żadnego rabanu. Dziwi mnie fakt takiego zainteresowania Szczecinem wśród Polaków zwłaszcza tych nie ze Szczecina. To raczej my powinniśmy decydować jak ma wyglądać przyszłość NASZEGO miasta, a inni niech pilnują swojego Podlasia, Podkarpacia czy Małopolski. Nie rozumiecie nas i specyfiki tego miasta. Na szczęście ta inicjatywa się rozwija i będzie miała się dobrze, mimo waszego lamentu!
Pomorzanin Za...
rok temu
Żadnych układów z Niemcami, stąd tylko krok do utraty Szczecina i nieodwracalnych procesów, w których górę weźmie silniejszy ekonomicznie i politycznie!
wroclawianin
rok temu
Najwiecej tu komentarzy ludzi mieszkajacych przy granicy ukrainskiej czy bialoruskiej. Nie rozumiecie na swoich wschodnich terenach specyfiki Polski Zachodniej, ktora jest bogatsza wlasnie dlatego, ze wykorzystuje takie szanse na rozwoj. Kiedy wy chodzicie do kosciola modlic sie o kleski dla sasiada, mieszkancy Zachodniej Polski mysla o biznesie i rozwoju. Te 150 tysiecy Niemcow to dla szczecinskich (polskich) firm 150 tysiecy dostatnich klientow. Na ich produkty czy uslugi. Wielu Polakow wciaz nie doroslo do bycia czlonkiem UE i "otwartych granic" i szansy, ktora daja miedzysasiedzka przyjazn, oparta na poznaniu siebie i budowie miedzynarodowych inicjatyw. Wy na wschodzie zyjcie po swojemu, ale wara wam od naszego dobrobytu i szansy na dynamiczny rozwoj.
Ubywatel RPRL
rok temu
Bzdury i podstęp!!!!!!!!!!!!!!!Próba zagarnięcia Szczecina przez Niemców , udawanymi gładkimi słówkami. Później byłoby dla nich z górki, jak uczy historia.Opamiętajcie się Polacy,żadnych układów z Niemcami, z terytorium w tle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GOSSS
rok temu
NIE ZGADZAMY SIE NA TO
Irlandia
rok temu
Nie rozumiem co jest złego w tym pomysle, w przygranicznych miejscowosciach po stronie niemieckiej i tak mieszka coraz wiecej Polakow. Granice w Unii Europejskiej coraz bardziej się zacierają, a Niemcy ze wschodnich landow, jakos nie pałaja entuzjazmem do przyjmowania emigrantów. Najwięcej protestów jest we wschodnich Niemczech. Jeśli bliżej im do Polski niż do Berlina, to dlaczego nie wcielić tego w życie? Myślę, że Serbołużyczanom, też jest bliżej do Polski niż do Berlina, przez który są często ignorowani. A może kiedyś taki pomysł zostanie zrealizowany także kiedyś we Lwowie. Historyczna stolica dawnego województwa lwowskiego jest za obecną wschodnią granicą Polski a obszar historyczno-kulturowy tego regionu to dzisiejsze województwo podkarpackie. Zresztą w wioskach po wschodniej stronie granicy w kierunku Lwowa mieszkają nadal w większości Polacy.
bCYHyFLL
Mark
rok temu
Odczucia mieszkańców przygranicznych gmin po obu stronach granicy są bardzo podobne. Zarówno Berlin jak i Warszawa mają rejony w miejscu gdzie trudno o światło dzienne. Dlatego ten pomysł jest bardzo cenny i należy go wspierać. Przy okazji można liczyć na dedykowane fundusze unijne.
wzw
rok temu
"Szczecin powinien "oddychać oboma płucami - polskim płucem i niemieckim"." - WOW. czyli niemcy widza niemieckie pluco szczecina....
xxx
rok temu
niemieckie landy chcą się przyłączyć do Szczecina ( polski) w wy jesteście przeciw ???
as
rok temu
uwazajcie do podstęp! sprowadza wam emigrantów i dalej kolejne kroki!
Heinz Reinefa...
rok temu
jaką aglomerację? ...z językiem urzędowym niemiecki? Ja ja naturlich
zzt.
rok temu
Ech ty ciemny podkarpacki i podlaski ludzie... Zupełnie nie rozumiesz zagadnienia.
...
Następna strona