Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Szczepionki przeciw COVID-19. Producent zapewnia, że AstraZeneca przeszła rygorystyczne badania

117
Podziel się:

Piotr Najbuk, dyrektor ds. relacji zewnętrznych AstraZeneca, zapewnia o bezpieczeństwie szczepionki. Wydał oświadczenie, w którym napisał, że wśród uczestników badania klinicznego nie stwierdzono podwyższonego ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych.

Szczepionki przeciw COVID-19. Producent zapewnia, że AstraZeneca przeszła rygorystyczne badania
Przedstawiciele firmy AstraZeneka podkreślają, że ich szczepionka jest dobrze tolerowana i zapobiega objawowemu COVID-19 (Flickr, Gwan Kho CC BY-SA 2.0 Flickr.com)

Przedstawiciele firmy AstraZeneca podkreślają, że ich szczepionka jest dobrze tolerowana i zapobiega objawowemu COVID-19. Jak przekonuje Piotr Najbuk, osoby, które zaszczepiły się szczepionką AstraZeneca mogą być pewne, że przeszła ona właściwe, rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa i została zaaprobowana przez organy nadzoru.

Najbuk wskazał, że bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca zostało dodatkowo potwierdzone w ramach badań podjętych przez Europejską Agencję Leków oraz Brytyjską Agencję ds. Leków. Wydały w tej sprawie opinię 18 marca 2021 roku. - Wskazały, że ilość incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca, jest niższa niż w populacji ogólnej - podkreślił Najbuk.

Zobacz także: AstraZeneca prześwietlona. Szczepić się? Zdecydowana odpowiedź

Zaznaczył, że "dodatkowych pozytywnych danych dostarczają także badania trzeciej fazy przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, które wskazują, że szczepionka w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, a także potencjalną hospitalizacją". Wyjaśnił, że "badania te zostały przeprowadzone wśród populacji osób starszych, która stanowiła istotną część osób uczestniczących w badaniu klinicznym".

Najbuk zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki potwierdzają również dane z narodowych programów szczepień. - To już prawie 20 mln osób zaszczepionych w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w Wielkiej Brytanii - zaznaczył. - Optymistyczne dane napływają ze Szkocji, gdzie już po pierwszej dawce zaobserwowano spadek ryzyka hospitalizacji w przebiegu zakażenia koronawirusem aż o 94 proc. - dodał.

- Zobowiązaliśmy się udostępnić ją bez zysku na czas pandemii - przypomniał Piotr Najbuk.

Polacy zaszczepieni

Zaapelował, aby "w dyskusji na temat szczepionek opierać się na twardych danych naukowych na temat aktualnej wiedzy medycznej".

- To właśnie te dane pozwoliły organom nadzoru na wydanie pozytywnej opinii dotyczącej skuteczności oraz bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca - powiedział.

Zapewnił jednocześnie, że firma pozostaje w stałym kontakcie z władzami w Polsce, "przekazując ekspertom rządowym informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego".

- Dzięki tym dyskusjom niezależni eksperci podjęli decyzję o kontynuowaniu szczepień ochronnych w Polsce, z korzyścią dla Polaków - napisał Najbuk.

Przedstawiciel AstraZeneki zaznaczył, że "dzięki tej decyzji w ostatnich tygodniach w Polsce zaszczepiono wiele tysięcy osób, które mają szanse na uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby, powikłań oraz śmierci".

- Przyłączamy się do apelu ekspertów i zachęcamy do szczepienia zgodnie z wytycznymi. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że szczepienia stanowią najlepsze narzędzie w walce z pandemią - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(117)
Ola
3 lata temu
Przyjęłam pierwszą dawkę astra zeneki i zastanawiam się czy iść na drugą.Bardzo źle zniosłam tą szczepionkę. Dwa dni wyjęte z życiorysu.Wysoka temperatura,ból głowy,ból ręki,ból mięśni.Dodam że jestem ozdrowieńcem i osobą 50+.
ewa.b
3 lata temu
Uważam, że lepiej jest jednak słuchać ludzi, którzy się zajmują medycyną zawodowo. Polecam zajrzeć na www zaszczepsiewiedza pl jeśli ktoś się boi szczepień.
Maria
3 lata temu
Zaszczepił się Astra Zeneca mój mąż i nieco póżniej ja. Oprócz jednodniowego bólu lekkiego w miejscu szczepienia, czuliśmy się normalnie. I nadal tak czujemy. Przyjaciele w Anglii, farmaceuci, prosili nas, abyśmy nie słuchali fałszywych i konspiracyjnych informacji, bo szczepionka jest stara, sprawdzona i bardzo bezpieczna. Daje ochronę i przed brytujską mutacją.
Awanka
3 lata temu
Niemcy chcą wprowadzić swoją szczepionkę. Brytyjczycy wyszli z uni i to jest kara dla nich ze nie chcą ich szczepionki. Tam gdzie nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Pomyślcie przecież Merkelowa jest przeciwna astra zenece a czemu?
Ewka
3 lata temu
Chcę się zaszczepić ale się boję ,wczoraj spotkałam kuzynkę która się szczepiła Astrą Zeneka i mówiła że dobę po szczepieniu okropnie się czuła ból całego ciała wysoka gorączka,to ja przechodząc covid na początku października miałam tylko stan podgorączkowy i kaszel nic więcej
...
Następna strona