Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZL
|

Szczodre postulaty Lewicy: 1600 zł emerytury minimalnej, 3500 zł w budżetówce

143
Podziel się:

Emerytura minimalna w wysokości 1600 zł na rękę, pensja w budżetówce minimum 3500 zł i 100 proc. wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim - to elementy pakietu pracowniczego, który 1 maja w Święto Pracy przedstawiła Lewica.

Szczodre postulaty Lewicy: 1600 zł emerytury minimalnej, 3500 zł w budżetówce
Robert Biedron (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

W skład Pakietu Pracowniczego 2021 wchodzą: prawo do urlopu, L4 i ubezpieczenia dla wszystkich pracujących, 100 proc. pensji na zwolnieniu lekarskim, nowe narzędzia dla Państwowej Inspekcji Pracy, emerytury stażowe, emerytura minimalna 1600 zł na rękę, pensje w budżetówce nie niższe niż 3500 zł, a także tworzenie nowych miejsc pracy. Przestawił je w sobotę w Warszawie szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak zapowiedział, propozycje te zostaną złożone w Sejmie w formie projektów ustaw.

Z kolei europoseł Lewicy Robert Biedroń, który był w Gdańsku, obiecywał działąnia na rzecz wyższych. - Jako Lewica zrobimy wszystko, aby nie tylko płaca minimalna, ale również średnia wynagrodzeń w naszym kraju była taka, jak w Unii Europejskiej. Polki i Polacy zasługują na dobrą pracę i godną płacę. To się im po prostu należy. Lewica zawsze stała po stronie praw pracowniczych i związków zawodowych - podkreślał Biedroń.

Politycy Lewicy wrócili także do tematu poparcia dla ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, co mieli uzgodnić z PiS. Negocjacje miały m.in. dotyczyć Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który będzie realizowany z pieniędzy z unijnego Funduszu. Rząd przyjął KPO i - jak mówił wiceminister odpowiedzialny za fundusze Waldemar Buda - przekazał go Brukseli "w trybie nieformalnym". Komisja Europejska uznała, że nie otrzymała ostatecznej wersji KPO - tak ustaliło radio RMF FM.

Gawkowski oświadczył, że jeśli do poniedziałku nie będzie pewności, jaki jest ostateczny kształt KPO, Lewica przychyli się do propozycji PO, by odłożyć o 2 tygodnie posiedzenie Sejmu w sprawie ratyfikacji Funduszu Odbudowy. - Nie ma pośpiechu, żeby głosować fundusz i ratyfikację. Nie ma potrzeby się spieszyć, jeżeli nie będą spełnione wszystkie warunki, które zagwarantują, że pieniądze będą dobrze wydawane, wspólnota będzie mogła nad tym czuwać, a Polacy będą zadowoleni – powiedział.

Zobacz także: Powrót do szkół, lockdown w Polsce. Polityk wymienia listę błędów rządu ws. koronawirusa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
GRAND
3 lata temu
Szkoda, że kiedy lewica była przy władzy, to nie była taka hojna. Do dzisiaj pamiętam kolegę, zagorzałego lewicowca, który wychwalał PIS pod niebiosa. Kolega pracuje w budżetówce. Za rządów SLD dostawał podwyżki rzędu 25-30 złotych, przyszedł PIS i dostał 150, w następnym roku 200 złotych podwyżki pracując cały czas na tym samym stanowisku. Możecie mnie Państwo hejtować, mam to generalnie w czterech literach. Nie jestem zwolennikiem PIS, ale trzeba uczciwie powiedzieć jedną rzecz. Rządzili wszyscy SLD, PO, PSL, obiecywali wszyscy, ale tylko ta partia podzieliła się z ludźmi pieniędzmi. Każda polska rodzina coś dostała, 500+, 300+, trzynasta, teraz czternasta emerytura, niższy podatek dochodowy, młodzi brak podatku, być może teraz dostaniemy wyższe progi podatkowe, co byłoby ukłonem w stronę klasy średniej. Nikt wcześniej tego nie zrobił, wszyscy tylko obiecywali ale wiecznie na brakowało pieniędzy.
Pupil
3 lata temu
To ile ma otrzymać emerytury kto przepracował 40 i więcej lat
end of democr...
3 lata temu
Lewica zagrała na ogromną niekorzyść przyszłości Polski i naszych dzieci i wnuków!!!! To była jedyna szansa na osłabienie rządu PiS, który będzie sobie rozdawał te pieniądze swoim jak Orban na Węgrzech, bo PiS jest podle niesprawiedliwy. A w nazwie ma sprawiedliwość... Lewica popełniła najgorszą głupotę. Ignorant ten Czarzasty i jego kolesie.
Przeciembiorc...
3 lata temu
I jeszcze każdemu po hawajskiej
Londyn37
3 lata temu
100% L4 ???
...
Następna strona