Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Szef KE: Mamy porozumienie ws. brexitu

184
Podziel się:

- Mamy porozumienie. Jest uczciwe i wyważone, zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii - napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Jest porozumienie ws. brexitu.
Jest porozumienie ws. brexitu. (East News, Xinhua / eyevine)

- Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie. Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii. Świadczy ona o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Polecam Radzie Europejskiej zatwierdzenie tego dokumentu.

- Mamy świetne porozumienie, które przywraca nam kontrolę. Teraz parlament (brytyjski - przyp. red.) powinien przegłosować umowę w sobotę, abyśmy mogli szybko wrócić do naszych priorytetów - napisał na swoim kanale premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

- Premier Boris Johnson daje głowę, że to przeprowadzi. Jeśli nic się nie zmieni, będę chciał przeprowadzić jako pierwszy punkt dnia dzisiejszego – powiedział dziennikarzom szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jak dodał: - Zaproponowane rozwiązanie wydaje się najbezpieczniejsze.

Co zawiera dokument? M.in. zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca przyszłego roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony przez obie strony o rok czy dwa lata, jeśli się na to zgodzą.

Ponadto, porozumienie gwarantuje bezpieczeństwo wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu Unii w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii.

W dokumencie znalazło się zastrzeżenie dot. tego, że między Irlandią a Irlandią Północną nie powstanie prawdziwa granica, choć Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej strefie celnej, ale towary, które zmierzać będą na rynek unijny będą clone według unijnych zasad. Skomplikowane? No właśnie.

Ponadto Londyn i Bruksela zgodziły się co do treści przepisów o ochronie przedsiębiorców, własności intelektualne i ochornie danych osobowych.

Niekończąca się historia

Wielka Brytania początkowo miała wyjść z Unii Europejskiej 29 marca, jednak wobec braku zgody Izby Gmin na poprzednią wersję umowy, termin ten został przesunięty na 31 października.

Zobacz także: Obejrzyj: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

W sobotę Izba Gmin zbierze się na specjalnym posiedzeniu, na którym będzie głosowała nad przyjęciem porozumienia. Kluczowe może się okazać poparcie Północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), która podkreślała, że nie może poprzeć planów Johnsona z uwagi na konieczność wyjścia z unii celnej z UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(184)
Pozdrawiam
5 lata temu
Deklaracja Junckera!....nie Tuska!!!!!!!!tyle ma do POwiedzenia ten wybitny polak,ktorego tak uwielbiaja ciemni i prosci jego zwolennicy!!!!!!teraz wyszlo,jak sie bardzo licza z jego zdaniem!!!!jest tak samo markonetka jak kiedys boleslaw!!!!!
NieChcęWracać
5 lata temu
Jeśli ktoś już zapuścił korzenie w Anglii, to nie ma za bardzo po co do Polski wracać. Chyba że ma odłożone sporo gotówki i może otworzyć własny biznes lub żyć za te pieniądze. Tym co powrócili do Polski a mają około 40 lat ciężko odnaleźć się w nowej sytuacji i znaleźć pracę, która by ich satysfakcjonowała. Poza tym w polskim społeczeństwie panuje za duży rozłam, chaos i nienawiść.
Rfc
5 lata temu
Żadnego brexitu nie będzie. Unia rozpadnie się w ciąg 10lat
1234
5 lata temu
Jako obywatel kraju członkowskiego chciałbym aby porozumienie nie było fair. Moim zdaniem unia powinna teraz doić uk ile tylko może. To oni odchodzą, na własne życzenie, więc zero skrupułów i litości.
błazen
5 lata temu
A co ten niuniek robi na zdjęciu?! Nie pompujcie go. I tak go u nas nie chcemy!
...
Następna strona