Notowania

Szef KE: Mamy porozumienie ws. brexitu

- Mamy porozumienie. Jest uczciwe i wyważone, zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii - napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jest porozumienie ws. brexitu. (Fot: Xinhua / eyevine)

- Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie. Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii. Świadczy ona o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Polecam Radzie Europejskiej zatwierdzenie tego dokumentu.

- Mamy świetne porozumienie, które przywraca nam kontrolę. Teraz parlament (brytyjski - przyp. red.) powinien przegłosować umowę w sobotę, abyśmy mogli szybko wrócić do naszych priorytetów - napisał na swoim kanale premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

- Premier Boris Johnson daje głowę, że to przeprowadzi. Jeśli nic się nie zmieni, będę chciał przeprowadzić jako pierwszy punkt dnia dzisiejszego – powiedział dziennikarzom szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jak dodał: - Zaproponowane rozwiązanie wydaje się najbezpieczniejsze.

Co zawiera dokument? M.in. zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca przyszłego roku. W jego trakcie niewiele się zmieni poza tym, że Wielka Brytania nie będzie brała udziału w pracach instytucji europejskich. Okres ten może być przedłużony przez obie strony o rok czy dwa lata, jeśli się na to zgodzą.

Ponadto, porozumienie gwarantuje bezpieczeństwo wielu projektom, które otrzymują środki z budżetu Unii w 27 państwach członkowskich i w Wielkiej Brytanii.

W dokumencie znalazło się zastrzeżenie dot. tego, że między Irlandią a Irlandią Północną nie powstanie prawdziwa granica, choć Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej strefie celnej, ale towary, które zmierzać będą na rynek unijny będą clone według unijnych zasad. Skomplikowane? No właśnie.

Ponadto Londyn i Bruksela zgodziły się co do treści przepisów o ochronie przedsiębiorców, własności intelektualne i ochornie danych osobowych.

Niekończąca się historia

Wielka Brytania początkowo miała wyjść z Unii Europejskiej 29 marca, jednak wobec braku zgody Izby Gmin na poprzednią wersję umowy, termin ten został przesunięty na 31 października.

Obejrzyj: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

W sobotę Izba Gmin zbierze się na specjalnym posiedzeniu, na którym będzie głosowała nad przyjęciem porozumienia. Kluczowe może się okazać poparcie Północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), która podkreślała, że nie może poprzeć planów Johnsona z uwagi na konieczność wyjścia z unii celnej z UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wiadomości, jean claude juncker
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

adamteraz Polska powinna wyjsc z tego bagna

17-10-2019

MateuszRodacy w Anglii wracajcie w Polsce czekają na was doskonałe warunki do życia i wychowania dzieci. Są mieszkania (tanie) i pieniądze z programu … Czytaj całość

17-10-2019

CarmenCała ta Unia sama się rozpadnie lada moment !

Rozwiń komentarze (184)