Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Szef ZNP: w razie zamknięcia szkół nauczyciele powinni otrzymywać wynagrodzenie, bo płacone mają "z góry"

583
Podziel się

Nauczyciele nie powinni być pokrzywdzeni w związku z zamknięciem szkół, bo ich wynagrodzenie wypłacane jest "z góry". Problemem mogą być jedynie pieniądze za zajęcia dodatkowe, ale jeśli szkoła wprowadzi e-learning i nauczyciele będą prowadzili zajęcia dodatkowe, to nie powinni odczuć tej sytuacji - mówi Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

Sławomir Broniarz wyraził zaskoczenie, że ministerstwo nie zadecydowało o zamknięciu szkół już we wtorek
Sławomir Broniarz wyraził zaskoczenie, że ministerstwo nie zadecydowało o zamknięciu szkół już we wtorek (PAP, Radek Pietruszka)
bDSfNuDF

Wiele wskazuje na to, że dziś minister edukacji Dariusz Piątkowski ogłosi decyzję o zamknięciu szkół. Na godzinę 10 zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, ministra pracy Marleny Maląg i właśnie ministra edukacji narodowej.

Już we wtorek spekulowano, że zamknięcie szkół to kwestia godzin, tym bardziej że we wtorek decyzję o odwołaniu zajęć podjęło kilkanaście szkół wyższych. Ostatecznie minister edukacji narodowej nie ogłosił tej decyzji, co spotkało się z dużym niezrozumieniem opinii publicznej. Lekarze podkreślają, że zamknięcie szkół, w których na ciasnej przestrzeni spotyka się kilkaset dzieci, jest warunkiem koniecznym dla zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

bDSfNuDH

Zwolennikiem zamknięcia szkół jest również Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz także: Obejrzyj: Walka z koronawirusem w Polsce. Minister zdrowia: kupujemy wszystko, co jest na rynku

- Zdrowie jest najważniejsze. Wszystko w zakresie uzupełniania wiedzy da się osiągnąć innymi metodami – powiedział w rozmowie z money.pl.

bDSfNuDN

Zapytaliśmy o sytuację nauczycieli, którzy w związku z zamknięciem szkół nie będą mogli prowadzić zajęć w normalnym wymiarze.

- Nauczyciele mają wynagrodzenie wypłacane z góry, stałe składniki wynagrodzenia powinny być więc wypłacane. O to też postulujemy. Wątpliwości dotyczą prowadzenia zajęć w godzinach ponadwymiarowych, bo za te nauczyciele mają płacone z dołu. Jednym słowem: jeśli nie przeprowadzą dodatkowych lekcji, to wynagrodzenia nie będzie – wyjaśnił Broniarz.

Dodaje, że przed szkołami trudne zadanie: muszą zorganizować zajęcia tak, by nie "fundować' dzieciom przymusowych nawet kilkutygodniowych ferii. Nasz rozmówca ma jednak wątpliwości, czy polskie szkoły są na to przygotowane.

- To kwestia zaplecza technicznego: komputerów, dostępu do sieci, przepustowości tej sieci. Jesteśmy w innej sytuacji niż uczelnie wyższe, gdzie wykładowcy prowadzić będą wykłady. Szkoły muszą też na bieżąco sprawdzać postępy dzieci, prowadzić interakcję z uczniami.

bDSfNuDO

Zastanawia się, w jaki sposób rozwiązane zostaną kwestie bezpieczeństwa. Czy rodzice będą w ogóle skłonni zostawić dzieci na cały dzień w domu przy włączonym komputerze? Osobną sprawą pozostaje to, że przecież nie każde dziecko ma w domu dostęp do szybkiego internetu.

Niezależnie od piętrzących się trudności, ZNP jest gorącym zwolennikiem zamknięcia szkół – przede wszystkim ponadpodstawowych. Jak tłumaczy Broniarz, to one stanowią największe niebezpieczeństwo, bo uczą się w nic uczniowie pochodzący z różnych części miasta czy nawet powiatu, więc przemieszczając się, mogą roznosić wirus na duże odległości.

Co na to prawo?

Różne kwestie dotyczące zasad wynagradzania nauczycieli reguluje Karta Pracy. W temacie przestoju odwołuje jednak wprost do Kodeksu pracy. I tak, zgodnie z jego przepisami, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w sytuacji, gdy był gotów do pracy, ale z powodów, za które nie ponosi odpowiedzialności, nie może tego robić.

bDSfNuDP

Pracodawca może jednak powierzyć pracownikowi inną pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie. Tak więc w ramach swoich obowiązków nauczyciel może być zobowiązany do realizowania innych zajęć wskazanych przez pracodawcę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSfNuEi
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(583)
ok
rok temu
nauczycielom powinni płacić zdrowotne bo są najbardziej narażeni na choroby zakaźne. Pokaż mi miejsce b\gdzie bez masek porusza się potencjalnie 1000 osób zarażonyc 1000 wirusów?
Kolo
rok temu
Myślę że nauczyciele powinni dostać ekstra pensje i w spokoju czekać na wielkanoc. Potem majówka strajki i byle do wakacji. Rodzice w domu nauczą.
Benon
rok temu
Można ich zatrudnić do generalnego sprzątania szkół, boisk, otoczenia, malowania ławek, to poznają jak wygląda prawdziwa praca i paniusie grażynki nauczycielki najwyżej połamią sobie kilkucentymetrowa paznokietki, a janusze dostaną na łapach odcisków od łopaty.
bDSfNuEj
,,,,
rok temu
BRONIARZ, A W OGÓLE ZAUWAŻYŁEŚ, ŻE SĄ UCZNIOWIE? NIE PYTASZ CO Z UCZNIAMI BO CIEBIE TYLKO KASA INTERESUJE? NO PRZECIEŻ TO WIADOMO OD DAWNA.
maniek
rok temu
wlasnie dzieki niemu, nikt ich nie traktuje powaznie...
...
Następna strona