Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Szefowa banku centralnego wierzy w odbicie rosyjskiej gospodarki. Moskwa ma zapasy juanów i złota

Podziel się:

- Rosja posiada wystarczające zasoby juanów i złota, nawet po tym, jak USA i ich sojusznicy nałożyli sankcje na jej rezerwy w dolarach i innych walutach — zakomunikowała w raporcie Elvira Nabiullina szefowa Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej.

Szefowa banku centralnego wierzy w odbicie rosyjskiej gospodarki. Moskwa ma zapasy juanów i złota
Elvira Nabiullina zapewnia, że "gospodarka rosyjska będzie w stanie powrócić na trajektorię wzrostu" (East News, YURI KADOBNOV)

Jak informuje Bloobmerg bank centralny Rosji dążąc do zmniejszenia ekspozycji na amerykańską walutę, zmniejszył udział dolarów w rezerwach na 1 stycznia do 10,9 proc., z 21,2 proc., rok wcześniej. Natomiast udział euro w rezerwach wzrósł do 33,9 proc. z 29,2 proc. Udział juana przez rok wzrósł do 17,1 proc. z 12,8 proc., natomiast udział złota spadł nieznacznie do 21,5 proc.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Rekordowo wysokie stopy procentowe. "Nie jestem w stanie powiedzieć, gdzie ten sufit będzie"

Po inwazji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli na Rosję szerokie sankcje, w tym także te dotyczące ograniczeń związanych z rezerwami banku centralnego. Według Bloomberga restrykcje zamroziły około połowy z 642 mld dolarów rezerw.

Rosja szykuje się na spadek PKB

"Ta nadzwyczajna, szokowa sytuacja doprowadzi do zmian na dużą skalę" - powiedziała w poniedziałek. Nabiullina.

"Trudny proces przystosowania się do nowych warunków nieuchronnie doprowadzi do spadku PKB, ale gospodarka rosyjska będzie w stanie powrócić na trajektorię wzrostu" - przekonuje szefowa rosyjskiego banku centralnego cytowana przez Bloomberga.

Przypomnijmy, że Elvira Nabiullina pierwszy poważny test przeszła w 2014 roku, kiedy to wojska rosyjskie zaanektowały Półwysep Krymski. Wtedy gwałtownie spadły ceny ropy, a sankcje nałożone wówczas przez państwa Zachodu zmniejszyły wartość rubla w stosunku do dolara. Elvira Nabiullina nie wpadła w panikę i trzymała się konsekwentnie swojej polityki pieniężnej, co w efekcie pozwoliło na zmniejszenie inflacji. Obecna sytuacja jest jednak diametralnie inna.

Rosyjska gospodarka kurczy się

Szef Rady Ekonomicznej Białego Domu Brian Deese szacuje, że rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 10-15. Inflacja w Rosji sięga 200 proc. rocznie lub 2 proc. tygodniowo.

W drugiej połowie marca Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu rosyjskiego PKB na rok 2022 do minus 10 proc. Podobną prognozę na ten rok przedstawił na koniec marca Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Z kolei w 2023 r., zdaniem EBOiR, gospodarka Rosji odnotuje zerowy wzrost w wyniku zaostrzenia sankcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.