Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Szymon Hołownia o "sejmowych seniorach". Miał apel do młodych Polaków

148
Podziel się:

Szymon Hołownia w czwartek spotkał się z krakowskimi licealistami. Polityk Polski 2050 opowiadał m.in. o pełnionej przez niego funkcji marszałka Sejmu. Młodym Polakom jako dobry przykład wskazał najmłodszego posła i jedynego przedstawiciela "Gen Z" w izbie. Uderzył też w "sejmowych seniorów".

Szymon Hołownia o "sejmowych seniorach". Miał apel do młodych Polaków
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas odbywającego się w ramach lekcji obywatelskiej spotkania z uczniami w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (PAP, PAP/Łukasz Gągulski)

W czwartek (30 listopada) w V LO w Krakowie odbyła się lekcja obywatelska z udziałem marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W trakcie spotkania z uczniami polityk wskazał jako swego rodzaju przykład do naśladowania Adama Gomołę z Polski 2050. Poseł ma 24 lata i jest jedynym przedstawicielem tzw. pokolenia Z w izbie.

Gomoła w środę z mównicy sejmowej zdawał sprawozdanie z prac Komisji Gospodarki i Rozwoju nad nowelizacją przepisów o zakazie handlu w niedzielę. Sprawa dotyczy kwestii zamknięcia sklepów 24 grudnia.

Zanim posłowie zagłosowali za przeniesieniem niedzieli handlowej z Wigilii 24 grudnia na 10 grudnia, doszło do gorącej wymiany zdań między Gomołą a posłami PiS-u, gdy przedstawiciel pokolenia Z mówił o sytuacji studentów. Politycy Prawa i Sprawiedliwości starali się zdyskredytować 24-latka za młody wiek.

Interweniował Szymon Hołownia.

Nie Jay-Z, tylko Gen Z, panie pośle Kaleta, to są jednak dwa różne zjawiska - ripostował okrzyki posłów PiS marszałek Sejmu.

Do tej sytuacji odniósł się w czwartek na spotkaniu z uczniami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Szymon Hołownia mówi o "seniorach sejmowych"

- My musimy ten Sejm przewietrzyć. Widzieliście wczoraj, co się działo, jak wyszedł młody poseł od nas - Adam Gomoła - i zaczęli tam krzyczeć, ci seniorzy sejmowi, że "co to w ogóle, 24 lata, gdzie on się tutaj porywa". Właśnie dobrze, że się porywa - mówił Hołownia na spotkaniu z krakowskimi licealistami.

Marszałek Sejmu dalej namawiał uczniów do działania:

Właśnie więcej z was powinno się angażować. Już dzisiaj zacząć myśleć, jak się zaangażować - na poziomie rady dzielnicy, na poziomie rady osiedla, rady miasta. Zrobić coś razem, zmontować, zbudować. Stać się liderem społeczności - apelował.

Z najmłodszym posłem nowej kadencji Sejmu związana jest pewna ciekawostka. Jak pisał money.pl, ze względu na wiek Gomole przysługuje zwolnienie z podatku PIT, które obowiązuje osoby do 26. roku życia. Zasady, dodajmy, wprowadził rząd PiS.

- Poseł, który nie ukończył jeszcze 26 lat, dostanie wynagrodzenie na rękę wyższe niż inni posłowie. Jego przychody do 85 528 zł rocznie będą korzystać z ulgi dla młodych. Poza tym - jak każdemu pracownikowi - przysługuje mu kwota wolna od podatku wynosząca 30 tys. zł rocznie. Młody poseł zapłaci PIT dopiero po przekroczeniu tych limitów - tłumaczył w rozmowie z money.pl Arnold Kowalski, ekspert ds. podatków osobistych w CRIDO.

Zapytaliśmy posła Adama Gomołę, czy jest świadomy tego, że zarobi więcej niż inni posłowie, skoro obejmuje go zerowy PIT dla młodych.

- Tak, wiem o tym, aczkolwiek ulga przysługuje tylko do pewnego pułapu, który przekroczę w roku kalendarzowym. Oczywiście będę ją mieć, ale jej wysokość nie będzie kosmiczna w porównaniu do tego, co otrzymują moje koleżanki i koledzy z ław poselskich - mówi polityk w rozmowie z money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(148)
e-wunio
2 tyg. temu
Błagam , wyrzućcie tego Hołownię z sejmu --on kompromituje Polskę i Polaków .
Tencojużtowid...
2 miesiące temu
Stawiamy na młodych! - Słyszeliśmy to w Rosji w wyniku zwycięstwa Rewolucji Październikowej. W Polsce Ludowej było to samo. Tam Komsomoł, tutaj ZMS. A co się z tym stało? A stare przekadło mówi: Aby zdobyć mądrość, trzeba - niestety - utracić młodość. Jedno nie ulega wątpliwości: - Napewno młodyn łatwiej wyprać mózgi. A rezultaty? - Przecież już je widzieliśmy! I doświadczyli...
nikt
3 miesiące temu
Dlaczego jesteś tak zadumany w sobie , miej trochę szacunku do starszych Obywateli . A nie błaznować .
Rozbawiony
3 miesiące temu
Jak hołownia taki bystry, to niech Z UWAGĄ I ZROZUMIENIEM przeczyta książeczkę pt. "Król Maciuś Pierwszy"! Dobra lekcja na temat pokoleń i władzy! Ta lektura przyda mu się także w domu, bo to lektura dla inteligentnych dzieci! A swoim mniemaniu to chyba takie ma!
ddd
3 miesiące temu
kabarecik, kabarecik i jakoś kadencja zleci ... żenada ...
...
Następna strona