Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
TOS
|

Tadeusz Ferenc zrezygnuje z fotela prezydenta Rzeszowa? Lokalne media donoszą

5
Podziel się:

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ma w środę ogłosić rezygnację z zajmowanego stanowiska. Tak donosi portal nowiny24.pl. Decyzja Ferenca ma być podyktowana złym stanem zdrowia po zakażeniu koronawirusem.

Tadeusz Ferenc zrezygnuje z fotela prezydenta Rzeszowa? Lokalne media donoszą
Tadeusz Ferenc zrezygnuje z fotela prezydenta Rzeszowa? Lokalne media donoszą (PAP)
bEDDmVdx

Tadeusz Ferenc - jak podaje portal - dwukrotnie przebywał w ostatnich tygodniach w szpitalu w związku z zakażeniem koronawirusem.

W południe biuro prasowe rzeszowskiego ratusza poinformowało, że w środę odbędzie się zdalna konferencja prasowa prezydenta miasta. Ferenc – jak powiedział Artur Gernand z biura prasowego – "do końca miesiąca przebywa na urlopie".

80-letni Tadeusz Ferenc jest prezydentem Rzeszowa od listopada 2002 r. Z wykształcenia jest ekonomistą. Pracę zawodową zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

bEDDmVdz
Zobacz także: Kolejna fala epidemii. Szczyt zakażeń na początku marca

Tadeusz Ferenc od połowy lat 60. ubiegłego stulecia do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radego Rzeszowa.

Trzykrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie - w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. O mandat senatora ubiegał się również w 2015 r. - także bezskutecznie.

bEDDmVdF

Z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r., o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok.

W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany prezydentem Rzeszowa, zdobył 51,6 proc. głosów. Jego rywalem był ówczesny prezydent miasta Andrzej Szlachta. Ferenc był kandydatem SLD-UP, a Szlachta Rzeszowskiego Porozumienia Prawicy.

bEDDmVdG

Ferenc cztery lata później wygrał w pierwszej turze, uzyskując 76,5 proc. poparcia. W pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 r., kiedy poparło go 53,2 głosujących oraz w 2014 r, kiedy otrzymał 66 proc. poparcia. W 2018 roku także w pierwszej turze uzyskał niemal 64 proc. głosów.

Od 2006 r. startował z własnego komitetu wyborczego. Systematycznie był wspierany m.in. przez SLD i PSL, a w ostatnich wyborach również przez Koalicję Obywatelską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDDmVea
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Razem dla Rze...
3 miesiące temu
zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Ferenca. I bardzo dobrze w końcu że tak powiem.
Kacper_Rzeszó...
7 miesięcy temu
Tadeusz Ferenc to bardzo dobry gospodarz, były już Prezydent Miasta Rzeszów. Dzięki Panu Ferencowi odnowiono i wybudowano ważne drogi, wyremontowano Śródmieście miasta, w tym Rynek, deptak 3 Maja, powstał program transportowy (w tym nowoczesne autobusy, system sterowania ruchem), doprowadził do przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich, przyspieszył odmulanie zalewu rzeszowskiego, przyśpieszył remont stacji głównej PKP, wybudowano most pylonowy jako 6 przeprawę drogową przez rzekę Wisłok, poszerzono mosty i wszystkie drogi wylotowe z miasta do 4 pasów ruchu. Wiele firm wybudowało od podstaw swoje siedziby w powołanych do życia trzech SSE (w tym największej w mieście Rzeszów-Dworzysko, niemal już w całości zabudowanej). Inwestycje mieszkaniowe oraz przemysłowe powstały głównie na nowo przyłączonych do miasta terenach (obecnie Rzeszów ma blisko 130 km kw. powierzchni). Miasto jest estetyczne, pełne kwiatów, ma odnowione elewacje kamienic, bardzo dobry stan szerokich dróg. Obecnie prowadzone są prace przy przebudowie układu drogowego w rejonie ul. Batorego oraz przygotowywany jest już remont placu dworcowego wraz z remontem budynku dworca (Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne - umowa została podpisana z wykonawcą). Miasto Rzeszów charakteryzuje się stosunkowo niską stopą bezrobocia z bardzo dobrą i stabilną perspektywą finansową na przyszłość (AA+). Rzeszów wybił się w wielu dziedzinach co potwierdzają choćby rankingi i nagrody, które otrzymało miasto jak i jego Prezydent T. Ferenc w latach 2002-2021
Piotr
8 miesięcy temu
Super fajny gość, Rzeszów dzięki niemu bardzo się rozwinął, jest czysty i zadbany Dużo zdrowia Panie Prezydencie!
bEDDmVeb
Cisza
8 miesięcy temu
Gościu od tego Pana dużo bys się nauczył bo oprócz pisania miałkich komentarzy to widać nic ci się poważnego nie udało i masz z tym problem jak będziesz miał tyle lat i będziesz tak skuteczny w zarządzaniu miastem to dopiero będziesz mógł się wypowiadać więcej szacunku bo PiS szkoła mazurek odcisnęła na tobie duże piętno
gosc
8 miesięcy temu
ten pan to juz dawno powinien zalozyc cieple laczki i posiedziec w fotelu a nie wladza cos nie tak