Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tajemnicze nasiona z Chin. Nie należy ich wysiewać

148
Podziel się

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega. Na rynku pojawiły się paczki z nieoznakowanymi nasionami z Chin. Należy je zniszczyć, a nie wysiewać.

Tajemnicze nasiona z Chin. Nie wolno ich wysiewać.
Tajemnicze nasiona z Chin. Nie wolno ich wysiewać. (Getty Images)
bDZNqpZx

Inspekcję zaalarmowały osoby, które otrzymały niezamawiane przesyłki z nasionami.

- W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion - informuje Inspekcja.

Spalić nasiona można w piecu, kominku lub metalowym wiaderku. Inspekcja radzi też, by po otrzymaniu tajemniczej paczki nieznanego pochodzenia poinformować policję.

bDZNqpZz

Nasion na pewno nie powinno się wysiewać.

- Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe – informuje PIORiN.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZNqqaa
KOMENTARZE
(148)
Ciyg
8 miesięcy temu
Nie wolno palić w kominku
Czerwony Wojt...
8 miesięcy temu
Nie wolno palić ponieważ za palenie grozi mandat!
django
9 miesięcy temu
Jakiś kolejny przekręt obliczony na zdyskredytowanie Chin. Prawdopodobnie chodzi o pretekst na zbanowanie w USA i UE chińskich sklepów internetowych.
bDZNqqab
XXX
9 miesięcy temu
siejmy to na ...WIEJSKIEJ !!!!!!!!!!!
STEFAN
9 miesięcy temu
MARYSKI MAM NIE POSIAC ???
...
Następna strona