Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo
30.07.2020 20:22

Tajemnicze nasiona z Chin. Nie należy ich wysiewać

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega. Na rynku pojawiły się paczki z nieoznakowanymi nasionami z Chin. Należy je zniszczyć, a nie wysiewać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Tajemnicze nasiona z Chin. Nie wolno ich wysiewać.

Inspekcję zaalarmowały osoby, które otrzymały niezamawiane przesyłki z nasionami.

- W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion - informuje Inspekcja.

Spalić nasiona można w piecu, kominku lub metalowym wiaderku. Inspekcja radzi też, by po otrzymaniu tajemniczej paczki nieznanego pochodzenia poinformować policję.

Nasion na pewno nie powinno się wysiewać.

- Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe – informuje PIORiN.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, nasiona, chiny, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2020

realNormalne średniowiecze. Juz dawno powinni to zbadać, a nie siać zamęt. Swoja droga te nasiona ze zdjecia podobne sa do czarnuszki

31-07-2020

JamciSpalić? A skąd wiadomo, że podczas spalania nie wydzielą się szkodliwe substancje? I odkąd to można palić śmieci?

31-07-2020

ZytaKomu chciałoby się wysyłać nasiona w prezencie..do odległych państw i to anonimowo. To jest podstęp. Nic z tego dobrego nie może wyrosnąć. Sprawdzić … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (146)