Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Tak rząd chce finansować programy mieszkaniowe

25
Podziel się:

Sejm w czwartek przyjął senackie poprawki o charakterze redakcyjnym do ustawy w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Posłowie nie przychylili się natomiast do poprawek izby wyższej wykreślających niektóre przepisy niezwiązane z zakresem projektu rządowego.

Tak rząd chce finansować programy mieszkaniowe
Ustawa ma usprawnić finansowanie programu budownictwa socjalnego i komunalnego (money.pl, Rafał Parczewski)

Ustawa ma usprawnić finansowanie programu budownictwa socjalnego i komunalnego, obejmującego bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa udzielane głównie jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom pożytku publicznego na rozwój budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zawierać umowy finansowego wsparcia z beneficjentami w ramach limitu wydatków ustalonego na dany rok budżetowy. Przewidziano też nowe źródło finansowania programu – ze sprzedaży skarbowych papierów wartościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Senat zgłosił siedem poprawek do ustawy, m.in. wykreślające niektóre przepisy nowelizujące inne ustawy: covidową, o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym i Kodeks spółek handlowych.

Sejm odrzucił w głosowaniu te poprawki. Przychylił się natomiast do poprawek o charakterze redakcyjnym i legislacyjnym. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Regulacja zmienia ok. 25 ustaw. Do ustawy o ochronie praw lokatorów wpisano możliwość wydłużenia przez gminy w drodze uchwały (ponad ustawowe trzy miesiące) okresu, za który osoby ubiegające się o lokal z gminnego zasobu mieszkaniowego zobowiązane będą, wykazać w deklaracji wysokość dochodu.

Do ustawy covidowej wprowadzono zmiany przywracające normalne funkcjonowanie zebrań i zgromadzeń spółdzielni mieszkaniowych.

W ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadzono zmiany dotyczące sprawozdawczości finansowej KZN, ograniczono też liczbę członków rad nadzorczych społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) wskazywanych przez KZN i doprecyzowano przepisy o ich wynagrodzeniu. Przewidziano, że w razie niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy lub nierozpoczęcia przez SIM realizacji inwestycji w terminie określonym w umowie gmina może wystąpić o umorzenie udziałów lub akcji SIM objętych z wykorzystaniem rządowego wsparcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Marysia
3 dni temu
Ja już swoje wybrałam, Lubicz Apartamenty nad morzem. Piękna okolica.
Roksana
miesiąc temu
Właśnie stoję przed decyzją wybrania mieszkania. Najpewniej zdecyduje się na apartament na osiedlu Lubicz Apartamenty w Rowach. Zawsze chciałam mieszkać blisko morza.
Artur K
miesiąc temu
My już swoje mieszkanie mamy od dawna, ale przydałoby się je wyremontować. Pomogą nam w tym fachowcy z Budo Dekoracja. To profesjonaliści.
Kamila
2 miesiące temu
Ja kupuję w najbliższym czasie mieszkanie w stanie surowym i musimy tylko zadbać o wykończenie go, ale o to się nie martwię, bo polecono nam świetną firmę Budo Dekoracja, która nam z tym pomoże i podobno robi to bardzo profesjonalnie.
Natalia
2 miesiące temu
I dobrze, ja już mam wymarzone mieszkanie w Rowach, Apartamenty Lubicz. Jest idealne i pięknie zlokalizowane.
...
Następna strona