Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

"Taka kwota wolna to kłamstwo". Leszczyna ostro o Polskim Ładzie

278
Podziel się:

"Historyczne obniżki podatków" zapowiadane przez ministra Kościńskiego to mit – ocenia Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. Wypomina też rosnące skomplikowanie systemu podatkowego.

"Taka kwota wolna to kłamstwo". Leszczyna ostro o Polskim Ładzie
- PiS nie wspomina także o historycznych wzrostach cen, które są efektem złej polityki rządu i NBP - mówi Izabela Leszczyna z KO (Wikimedia Commons, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Michał Józefaciuk)

- Mamy gotowy projekt podatkowej części Polskiego Ładu. To historyczna obniżka podatków. Zyska aż 18 mln podatników. 2/3 emerytów przestanie w ogóle płacić podatki. Zostawimy 8 mld zł w kieszeniach naszych obywateli - mówił minister finansów Tadeusz Kościński.

- Minister Finansów przedstawiając zmiany podatkowe, mówił o historycznych obniżkach, szkoda tylko, że nie dodał, że podwyżki składki zdrowotnej są także historyczne. Każdy, nawet najbiedniejszy emeryt, zapłaci 9 proc. składki, której nie odliczy od podatku – odbija piłeczkę Izabela Leszczyna w rozmowie z money.pl.

Z kolei według min. Kościńskiego na zmianach zyska 90 proc. emerytów, czyli blisko 8,1 mln osób. Zyskać ma też 67 proc. osób zatrudnionych na etacie. Stracą głównie osoby na działalności gospodarczej, które przestaną płacić niską, zryczałtowaną stawkę składki na ZUS. Dziś wynosi ona około kilkuset złotych i płaci ją w identycznej kwocie i przedsiębiorca zarabiający 3 tys. zł, co i ten mający 30 tys. zł dochodu.

Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Leszczyna podkreśla, że to znaczy, że kwota wolna w wysokości 30 tys. zł "jest kłamstwem".

- Taki emeryt więcej zyskałby na propozycji Koalicji Obywatelskiej, czyli kwocie wolnej 10 tys. zł, ale bez zmian w składce zdrowotnej – dodaje posłanka KO.

Przypomina też, że PiS nie wspomina także o historycznych wzrostach cen, które są efektem złej polityki rządu i NBP.

- Rosną ceny prądu, gazu, żywności, a w zasadzie wszystkich produktów i usług, a to powoduje, że obywatele realnie nie odczują "obniżki" podatków – mówi Izabela Leszczyna.

- Domniemana luka VAT sfinansowała jedynie połowę wydatków na 500+. Okazało się, że wpływy z podatków nie były tak duże, jak zakładano. Skończyło się na podnoszeniu opłat, o których minister Kościński mówił, że nie są podatkami. Efekt znamy, bo obciążenia wzrosły, pojawiły się nowe daniny – przypomina w rozmowie z money.pl dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Jak pisaliśmy w money.pl, lista jest długa, obejmuje m. in. daninę deszczową, recyklingową, emisyjną, solidarnościową.

Leszczyna podkreśla również, że 9 proc. składki zdrowotnej bez odliczenia od podatku to dla przedsiębiorców de facto nowa stawka podatku liniowego w wysokości 28 proc.

- Kolejny problem z "Ładem" to dodatkowe skomplikowanie i tak nieprzejrzystego systemu podatkowego. Taki system nigdy nie jest sprawiedliwy, a sprawiedliwość powinna być fundamentem systemu podatkowego – mówi money.pl posłanka KO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(278)
Obłudnicy
3 lata temu
Plan peło jedyny - krytykować wszystko, każdy plan PiS, a jak już wejdzie w życie to wtedy gadać, że taki dobry plan mieli od dawna.
Madam
3 lata temu
Ile razy opodatkowane są moje dochody przekazywane na finansowanie ochrony zdrowia? Ja płacę podatek od dochodu którego nie oglądam, następnie jednostki ochrony zdrowia korzystające z tych pieniędzy płacą podatki w zależności od ich przeznaczenia. Proszę policzyć ile z moich 1000 PLN (przed opodatkowaniem) faktycznie finansuje wydatki ochrony zdrowia, a ile trafia do budżetu?
MAX
3 lata temu
NIECH LESZCZYNA WYMIENI CO PEŁO ZROBIŁO DLA LUDZI MNIEJ ZAMOżNYCH, EMERYTÓW, RENCISTÓW....OPRÓCZ WYDŁUŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO???
POLAK
3 lata temu
Leszczyna, po filologii polskie autorytetem ekonomii dla Po i wirtualnych niemiec...tak jak Vincent Rostowski vel Gargamel oraz inny znany ekonomista Balcerowicz, który twierdził, że jeśli PIS wprowadzi 500plus to w 2016 roku zawali się budżet...Głupich nie trzeba siać, sami sie sieją!!!
Just.
3 lata temu
Ja nie zgadzam się na żadne dodatkowo zabierane przez PiS pieniędzy na które ciężko pracuję, w przeciwieństwie do pisowskich dygnitarzy żerujących na spółkach skarbu państwa.
...
Następna strona