Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Tani jak polski pracownik. Nasza stawka godzinowa jest na szarym końcu Unii

48
Podziel się:

Godzina pracy duńskiego pracownika kosztuje 45 euro, Belga - 40, a w Niemca - 35. W Polsce natomiast koszt godziny pracy w firmach nie przekracza nawet 10 euro. Wyraźnie gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. - Nie mam dobrych wiadomości. To prędko się nie zmieni - mówi nam ekonomista.

Godzina pracy w Polsce jest ponad cztery razy tańsza niż w Danii czy Luksemburgu.
Godzina pracy w Polsce jest ponad cztery razy tańsza niż w Danii czy Luksemburgu. (WP.PL, Mateusz Madejski)

Choć polska gospodarka rozwija się jak mało która w Unii, a bezrobocie nad Wisłą jest rekordowo niskie, to polskie stawki od tych zachodnich wciąż dzieli przepaść.

Niemiecki urząd statystyczny porównał koszty godziny pracy w firmach prywatnych w różnych krajach Wspólnoty. Na koszty składa się nie tylko wynagrodzenie pracownika, ale też ubezpieczenia społeczne oraz podatki. Najwięcej kosztuje godzina pracy w Danii. To średnio 44,7 euro na godzinę. Około 40 euro muszą wydawać firmy z Luksemburga, Belgii oraz Szwecji. Unijna średnia to natomiast 26,6 euro. Co ciekawe, brytyjska stawka jest nieco poniżej średniej i wynosi 26,3 euro.

Oczywiście w krajach "starej Unii" zarabia się znacznie lepiej niż na wschodzie kontynentu. Słoweńska godzina pracy kosztuje 18,3 euro, czeska 12,7, estońska 12,6, a chorwacka - 10,9. Polska jest niestety na szarym końcu tego zestawienia. Nad Wisłą przedsiębiorstwa przeznaczają na godzinę pracy średnio 9,9 euro. Podobnie jest na Litwie i na Łotwie. Wyraźnie mniej natomiast stawka wynosi tylko w Rumunii oraz Bułgarii - odpowiednio 6,5 i 5,3 euro.

Zobacz także: Praca po 12 godzin dziennie? "Nie ma co popadać w skrajności". Obejrzyj wideo:

- Powiem szczerze, że te badania specjalnie mnie nie zaskakują. Bo przecież wynagrodzenie za pracę wiążę się z siłą produkcji, kapitału ludzkiego i mocy produkcyjnych. A we wszystkim tym, niestety, bardzo od Zachodu odstajemy. A firmy nie mogą sobie przecież pozwolić, by stawki za pracę były niezwiązane z realiami ekonomicznymi - mówi nam dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej.

Ekspert WSB robił niedawno badania dotyczące kosztów pracy w poszczególnych częściach Niemczech. - Po prostu - zarobki i koszty pracy są tam znacznie wyższe. W większości niemieckich landów średnia płaca wynosi powyżej 3 tysięcy euro "na rękę", a są takie, w których zarabia się powyżej 4 tysięcy. To ciągle niewyobrażalne pieniądze dla przeciętnych Polaków. I nie mam niestety dobrych wiadomości - prędko do zachodnich pensji nie dojdziemy - mówi nam Parvi.

Jego zdaniem, dystans do nadrobienia jest ciągle spory. I w perspektywie 5 czy 10 lat nawet nie możemy marzyć o "zachodnich" zarobkach.

A jak możemy podgonić Zachód? - Polski rząd co chwila podnosi minimalne wynagrodzenie. Nie są to duże podwyżki, ale są. Nie jest to najgorsza droga, bo przecież trzeba pamiętać też o inflacji. Nagła podwyżka spowodowałaby jeszcze szybszy wzrost cen. Trzeba pamiętać, że ten kij ma zawsze dwa końce - mówi nam ekonomista.

- Ale jeśli chcemy doganiać bogatsze kraje, to lepiej zacznijmy od kwoty wolnej od podatku. Ta jest u nas wyjątkowo niska - zwłaszcza na tle Zachodu. Sugerowałbym, żeby na początku ustalić ją na 8-12 tys. zł, a potem sukcesywnie podnosić - na przykład do 15 czy 20 tysięcy - radzi dr Rafał Parvi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Seniorka
4 lata temu
Jak można płacić 40 PLN za kiepską robotę, zwłaszcza gdy ma się 1800 PLN emerytury.
Będzie
5 lata temu
Piszcie sobie co chcecie mądry człowiek wie coś o tym a głupi właśnie was słucha i oto wam chodzi ... Po pierwsze jeżeli piszecie prawdę to koszt i czas wyprukowania zapale trwa 10 sekund a w Polsce minuty jeżeli pilnujesz jeżeli niepilnujesz to 19minut itd Głupi jest ten świat ale dla jednych to dobrze jest komu słychać pajacyk Naiwni to jesteśmy i głupi będziemy
Myśl
5 lata temu
Poprostu nie umiemy produkowac towarów z dobrą marżą na swiatową skalę. Nie umiemy zarabiać.
Uki
5 lata temu
Zapraszam do pracy do Niemiec
Pracujący w D...
5 lata temu
Jak możecie takie propagandę wrzucać do sieci? Wstydzie się! Ludzie nieświadomi to czytają i się podniecają i nakręcają. Zachęcam wszystkich do emigracji i się przekonania jak się zarabia za granica i jakie tam są koszty utrzymania...
...
Następna strona