Notowania

Tani jak polski pracownik. Nasza stawka godzinowa jest na szarym końcu Unii

Godzina pracy duńskiego pracownika kosztuje 45 euro, Belga - 40, a w Niemca - 35. W Polsce natomiast koszt godziny pracy w firmach nie przekracza nawet 10 euro. Wyraźnie gorzej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. - Nie mam dobrych wiadomości. To prędko się nie zmieni - mówi nam ekonomista.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Godzina pracy w Polsce jest ponad cztery razy tańsza niż w Danii czy Luksemburgu. (Fot: Mateusz Madejski)

Choć polska gospodarka rozwija się jak mało która w Unii, a bezrobocie nad Wisłą jest rekordowo niskie, to polskie stawki od tych zachodnich wciąż dzieli przepaść.

Niemiecki urząd statystyczny porównał koszty godziny pracy w firmach prywatnych w różnych krajach Wspólnoty. Na koszty składa się nie tylko wynagrodzenie pracownika, ale też ubezpieczenia społeczne oraz podatki. Najwięcej kosztuje godzina pracy w Danii. To średnio 44,7 euro na godzinę. Około 40 euro muszą wydawać firmy z Luksemburga, Belgii oraz Szwecji. Unijna średnia to natomiast 26,6 euro. Co ciekawe, brytyjska stawka jest nieco poniżej średniej i wynosi 26,3 euro.

Oczywiście w krajach "starej Unii" zarabia się znacznie lepiej niż na wschodzie kontynentu. Słoweńska godzina pracy kosztuje 18,3 euro, czeska 12,7, estońska 12,6, a chorwacka - 10,9. Polska jest niestety na szarym końcu tego zestawienia. Nad Wisłą przedsiębiorstwa przeznaczają na godzinę pracy średnio 9,9 euro. Podobnie jest na Litwie i na Łotwie. Wyraźnie mniej natomiast stawka wynosi tylko w Rumunii oraz Bułgarii - odpowiednio 6,5 i 5,3 euro.

Praca po 12 godzin dziennie? "Nie ma co popadać w skrajności". Obejrzyj wideo:

(WP.PL)
(Fot: Money.pl)

- Powiem szczerze, że te badania specjalnie mnie nie zaskakują. Bo przecież wynagrodzenie za pracę wiążę się z siłą produkcji, kapitału ludzkiego i mocy produkcyjnych. A we wszystkim tym, niestety, bardzo od Zachodu odstajemy. A firmy nie mogą sobie przecież pozwolić, by stawki za pracę były niezwiązane z realiami ekonomicznymi - mówi nam dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej.

Ekspert WSB robił niedawno badania dotyczące kosztów pracy w poszczególnych częściach Niemczech. - Po prostu - zarobki i koszty pracy są tam znacznie wyższe. W większości niemieckich landów średnia płaca wynosi powyżej 3 tysięcy euro "na rękę", a są takie, w których zarabia się powyżej 4 tysięcy. To ciągle niewyobrażalne pieniądze dla przeciętnych Polaków. I nie mam niestety dobrych wiadomości - prędko do zachodnich pensji nie dojdziemy - mówi nam Parvi.

Jego zdaniem, dystans do nadrobienia jest ciągle spory. I w perspektywie 5 czy 10 lat nawet nie możemy marzyć o "zachodnich" zarobkach.

A jak możemy podgonić Zachód? - Polski rząd co chwila podnosi minimalne wynagrodzenie. Nie są to duże podwyżki, ale są. Nie jest to najgorsza droga, bo przecież trzeba pamiętać też o inflacji. Nagła podwyżka spowodowałaby jeszcze szybszy wzrost cen. Trzeba pamiętać, że ten kij ma zawsze dwa końce - mówi nam ekonomista.

- Ale jeśli chcemy doganiać bogatsze kraje, to lepiej zacznijmy od kwoty wolnej od podatku. Ta jest u nas wyjątkowo niska - zwłaszcza na tle Zachodu. Sugerowałbym, żeby na początku ustalić ją na 8-12 tys. zł, a potem sukcesywnie podnosić - na przykład do 15 czy 20 tysięcy - radzi dr Rafał Parvi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, płace w polsce, polska, gospodarka, praca
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2019

heh1. bezrobocie jest ukryte 2. ludzie nie chca pracowac ani sie rozwijac 3. koszty i opodatkowanie jest drakońskie 4. zaradnych i chętnych się karze 5. … Czytaj całość

10-05-2019

moralesniemcy martwią się losem POLAKÓW ? Jakie to fałszywe i obłudne . Następne będzie że tusk to przyjaciel POLAKÓW?

10-05-2019

OxygenW Polsce nie przekracza 10 euro. Chciałbym mieć to 10 euro.

Rozwiń komentarze (47)