Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Tańsze kredyty w USA. Tego chciał Donald Trump

6
Podziel się:

Bank centralny USA tańczy tak, jak zagra mu prezydent Donald Trump. Stopy, od których zależy m.in. oprocentowanie kredytów w poszły w dół. Zdaniem ekspertów, w ten sposób amerykański przywódca próbuje zwiększyć swoje szanse na reelekcję.Zgodnie z oczekiwaniami rynku Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Zgodnie z oczekiwaniami rynku Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. (flickr.com)

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 1,50-1,75 proc. To trzecia obniżka stóp procentowych w tym roku.

Kierownictwo Fedu ocenia kondycję amerykańskiej gospodarki jako "solidną", przy wzroście odbywającym się w „umiarkowanym tempie”. Odnotowało jednak, że silnemu wzrostowi konsumpcji towarzyszy słabość inwestycji i eksportu.

Eksperci interpretują tę decyzję dwojako. Po pierwsze, jak pisał Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, Fed znajduje się pod ogromną presją prezydenta Donalda Trumpa, który zdaje sobie sprawę, że luzowanie monetarne może zwiększyć jego szansę na reelekcję.

Po drugie, jest to sygnał dla rynków, że raczej nie należy spodziewać się kolejnego cięcia stóp w tym roku.

Środową decyzję podjęto niejednomyślnie: stosunkiem głosów 8 do 2. Poprzednio, Fed podnosił stopy procentowe, wychodząc z założenia, że gospodarka ma przed sobą dłuższy okres prosperity.

Kolejne, i zarazem ostatnie w tym roku, spotkanie członków Fed zaplanowane jest na 11-12 grudnia.

Zobacz także: Obejrzyj: PKP - Wymiana taboru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Dobry ruch
3 lata temu
Powinny być tańsze bo to pobudza gospodarkę. Dostępne oczywiście tylko dla białych.
Paweł Frydlew...
3 lata temu
Dziwne jest podejście tego "ekonomisty" z xtb wydaje im się że wszystko co można zrobić to zmuszać wymuszać kontrolować narzucać i takie tam nie bierze pod uwagę że Polityka Prezydenta Trump od początku była na to nastawiona i to że FED obniża stopy wynika z sytuacji rynkowej, a nie presji ale co można powiedzieć jak samemu z doświadczenia w taki sposób wywiera się naciski na swoich podwładnych by ci zmuszali klientów do niewłaściwych transakcji, więc czas xtb nadchodzi, albo wręcz odchodzi. Będzie nowe lepsze
Awenturyn1
3 lata temu
Tramp ma ogromny wpływ na FED. Kto tego nie widzi , niech ....otworzy oczy. Członkowie FED nie żyją w odosobnieniu lecz między ludźmi, innymi kredytobiorcami...milionami kredytobiorców. Tramp nie ma skrupułów pokazywać palcem dlaczego żyje im się gorzej, dlaczego muszą więcej płacić za kredyt podczas gdy w Europie płacą mniej ? Nie trzeba telefonu do Powella...wystarczy mały wpis na Twitterze.
mrz
3 lata temu
Przecież realnie to raczej FED ma wpływ na Trumpa niż Trump na FED.
Trump
3 lata temu
Z mojej matki wynika że jest niecodziennie istotą zbyt poczytalną