Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Tarcza 3.0 z propozycjami dla Ukraińców pracujących w Polsce

281
Podziel się:

Tarcza 3.0 przewiduje, że cudzoziemcy mogliby podjąć pracę sezonową bez konieczności uzyskania zezwolenia. Bardzo ucieszy to rolników, którzy boją się, że w tym roku nie będą mieli kogo najmować do pracy. Projekt przewiduje również przedłużenie ważności wszystkich dokumentów i zezwoleń, jakie cudzoziemcy otrzymali na terenie Polski.

Przed wybuchem pandemii co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy
Przed wybuchem pandemii co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy (FORUM)

Już w pierwszej tarczy antykryzysowej, która zaczęła obowiązywać na początku kwietnia, znalazły się, jak to określili autorzy specustawy, "specjalne rozwiązania dla cudzoziemców". Tarcza pozwoliła na wydłużenie terminów wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce, a także wydłużyła termin składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Zarówno w tarczy 1.0, jak i tarczy 3.0 konsekwentnie używane jest słowo "cudzoziemcy", ale w praktyce rozwiązania je są przewidywane przede wszystkim dla pracujących w naszym kraju obywateli Ukrainy.

Pierwsza tarcza antykryzysowa przewiduje też, że pracodawcy mogą modyfikować treść umowy będącej podstawą wykonywania pracy przez cudzoziemców. Rząd doszedł jednak do skutku, że wprowadzony przez niego zapis nie jest wystarczająco precyzyjny. "Bez wprowadzenia regulacji wprost przewidującej dopuszczalną modyfikację treści stosunku prawnego, który ma stanowić podstawę wykonywania pracy, względem warunków określonych w odpowiednim zezwoleniu, zaistnieje konieczność występowania przez cudzoziemców o zmianę takich zezwoleń (jak w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę) albo uzyskanie nowych (jak w przypadku zezwoleń ICT imobile-ICT)" – czytamy w uzasadnieniu nowej tarczy.

Stąd propozycja, by w tarczy znalazło się wyraźne zezwolenie na taką modyfikację, a nawet krok dalej: taka samą regulacją można by objąć również zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Tym samym pracę sezonowa (np. w rolnictwie) cudzoziemcy mogliby podjąć bez konieczności uzyskania zezwolenia. Bardzo ucieszy to rolników, którzy zastanawiają się, kto w tym roku będzie zbierał polskie jabłka czy truskawki.

Ponadto projekt przewiduje wydłużenie ważności dokumentów, które wydane zostały na określony czas. Pierwsza tarcza przewiduje przedłużenie z mocy prawa okresów ważności kart pobytu i tymczasowych zaświadczeń tożsamości, ale w trzeciej tarczy pojawia się propozycja, by wydłużyć ważność wszystkich dokumentów, które uzyskali obcokrajowcy na terenie Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(281)
niop
3 lata temu
do rene skoro ukr tak ci pasuja to jedz na Ukrainę a nie saczysz jad miedzy nami Polakami. Mu musimy trzymać się razem . I tak wystarczająco juz jesteśmy podzieleni . Więcej nie trzeba !!!! Kapito ???
nico
4 lata temu
Do .. nowa dostawa.. Pomyśl trochę co piszesz ... na Ukrainie mieszka więcej ludzi niż w Polsce a jest mnie zarażonych !! A co do higieny to takie pisanie o innych mocno śmierdzi więc sam/sama nie dbasz o higienę !!!!
azerty
4 lata temu
Imigranci z tzw. "ukrainy" masowo roznoszą w Polsce odrę, gruźlicę, HIV, ASF i wiele innych chorób. Stanowią znacznie większe zagrożenie bezpieczeństwa niż dyskusyjny covid-19. To właśnie przy "ukraińcach" należy zachowywać dystans, zakładać maseczkę i wszystko po nich dezynfekować!
aaa
4 lata temu
Najpierw jedź na ukrainę a potem sie wypowiadaj na temat higieny
Twój nick
4 lata temu
Tarcza 4.0 - Podkarpacie zostaje przyłączone do Ukrainy 👎
...
Następna strona