Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza 3.0 z propozycjami dla Ukraińców pracujących w Polsce

Tarcza 3.0 przewiduje, że cudzoziemcy mogliby podjąć pracę sezonową bez konieczności uzyskania zezwolenia. Bardzo ucieszy to rolników, którzy boją się, że w tym roku nie będą mieli kogo najmować do pracy. Projekt przewiduje również przedłużenie ważności wszystkich dokumentów i zezwoleń, jakie cudzoziemcy otrzymali na terenie Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Przed wybuchem pandemii co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy

Już w pierwszej tarczy antykryzysowej, która zaczęła obowiązywać na początku kwietnia, znalazły się, jak to określili autorzy specustawy, "specjalne rozwiązania dla cudzoziemców". Tarcza pozwoliła na wydłużenie terminów wiz pobytowych i zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce, a także wydłużyła termin składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Zarówno w tarczy 1.0, jak i tarczy 3.0 konsekwentnie używane jest słowo "cudzoziemcy", ale w praktyce rozwiązania je są przewidywane przede wszystkim dla pracujących w naszym kraju obywateli Ukrainy.

Z dnia na dzień Polskę opuściło prawie 120 tys. pracowników z Ukrainy
Nawet 480 tys. Ukraińców nie przyjedzie do Polski do pracy

Pierwsza tarcza antykryzysowa przewiduje też, że pracodawcy mogą modyfikować treść umowy będącej podstawą wykonywania pracy przez cudzoziemców. Rząd doszedł jednak do skutku, że wprowadzony przez niego zapis nie jest wystarczająco precyzyjny. "Bez wprowadzenia regulacji wprost przewidującej dopuszczalną modyfikację treści stosunku prawnego, który ma stanowić podstawę wykonywania pracy, względem warunków określonych w odpowiednim zezwoleniu, zaistnieje konieczność występowania przez cudzoziemców o zmianę takich zezwoleń (jak w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę) albo uzyskanie nowych (jak w przypadku zezwoleń ICT imobile-ICT)" – czytamy w uzasadnieniu nowej tarczy.

Stąd propozycja, by w tarczy znalazło się wyraźne zezwolenie na taką modyfikację, a nawet krok dalej: taka samą regulacją można by objąć również zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Tym samym pracę sezonowa (np. w rolnictwie) cudzoziemcy mogliby podjąć bez konieczności uzyskania zezwolenia. Bardzo ucieszy to rolników, którzy zastanawiają się, kto w tym roku będzie zbierał polskie jabłka czy truskawki.

Ponadto projekt przewiduje wydłużenie ważności dokumentów, które wydane zostały na określony czas. Pierwsza tarcza przewiduje przedłużenie z mocy prawa okresów ważności kart pobytu i tymczasowych zaświadczeń tożsamości, ale w trzeciej tarczy pojawia się propozycja, by wydłużyć ważność wszystkich dokumentów, które uzyskali obcokrajowcy na terenie Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

nowa dostawaW Polsce ludzie na bezrobociu, a rząd sprowadza Ukraińców. Będzie nowa dostawa koronawirusa, bo oni nie przestrzegają żadnych zasad higieny!!!

28-04-2020

ArtW Niemczech i innych krajach zachodnich inne stawki sa dla emigrantów z Polski a inne dla obywateli danego kraju? Dlaczego w Polsce Ukraińcy maja … Czytaj całość

29-04-2020

MajUkrainiec może sobie normalnie funkcjonować w pl a Polak kwarantanna i bezrobocie. To jest chore

Rozwiń komentarze (280)