Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nawet 480 tys. Ukraińców nie przyjedzie do Polski do pracy

67
Podziel się:

Do tej pory co miesiąc do Polski przejeżdżało ok. 160 tys. pracowników z Ukrainy. Jeżeli stan epidemiczny potrwa do czerwca, granic nie przekroczy nawet 480 tys. Ukraińców. Aktualnie zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy nie jest duże.

Z dnia na dzień Polskę opuściło prawie 120 tys. pracowników z Ukrainy
Z dnia na dzień Polskę opuściło prawie 120 tys. pracowników z Ukrainy (East News, amil Krukiewicz/REPORTER)
bEEvwUbV

- Opierając się na szacunkach związanych z liczbą aktywnych telefonów komórkowych użytkowanych w Polsce i obsługiwanych przez ukraińskich operatorów, można przyjąć, że przebywa u nas ok. 1,2 mln obywateli Ukrainy. Przyjmując, że przeciętny okres pobytu Ukraińców w naszym kraju trwa 6 miesięcy, tyle ile maksymalna długość pozwolenia na pracę, każdego tygodnia do nowej pracy w miejsce tych, którzy wyjeżdżają, przyjeżdżało nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Teraz ta rotacja jest w naturalny sposób wstrzymana – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Ilu osób dotknie wstrzymany ruch na granicach?

Z szacunków Personnel Service wynika, że w sytuacji gdy stan epidemiczny potrwa do czerwca, granicy z Polską nie przekroczy nawet 480 tys. obywateli Ukrainy. Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na pracowników zdecydowanie spadło, a firmy deklarują konieczność redukcji zatrudnienia.

bEEvwUbX

- Pracodawcy RP w swoim ostatnim badaniu zapytali przedsiębiorców o plany dotyczące redukcji zatrudnienia. Okazało się, że już w marcu zwolnienia z powodu epidemii koronawirusa przeprowadziło ok. 30 proc. firm, a w kolejnych trzech miesiącach redukcję planują aż 2 firmy na 3. To ogromna skala, która według nas może doprowadzić do tego, że pracę straci nawet 2 mln pracowników – podkreśla Krzysztof Inglot.

Zobacz także: Obejrzyj: Kodeks pracy w czasach koronawirusa. "Musimy działać w granicach prawa"
bEEvwUcd

Co z Ukraińcami, którzy są w Polsce?

W przypadku wielu pracowników z Ukrainy, ich wiza wygasła w czasie obowiązywania w Polsce stanu epidemii. Dla takich osób tarcza antykryzysowa przewiduje przedłużenie terminu obowiązywania zezwolenia na pracę przez cały okres trwania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu.

- Złożyliśmy do władz państwowych postulat o automatyczne przedłużenie pozwoleń na pracę i cieszymy się, że został uwzględniony. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, żeby przedłużać te pozwolenia tylko na 30 dni po zakończeniu epidemii, ale teraz przynajmniej pracownicy z Ukrainy, którzy tego nie chcą, nie będą musieli w popłochu wyjeżdżać z Polski. Co więcej, osoby zatrudnione m.in. w logistyce, budowlance czy produkcji branży spożywczej, mogą nadal normalnie pracować i wspierać te przedsiębiorstwa, które starają się w tych trudnych warunkach funkcjonować – podsumowuje Krzysztof Inglot.

bEEvwUce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEEvwUcy
KOMENTARZE
(67)
Robert
rok temu
I bardzo dobrze niech spadają
Ssss
rok temu
Brawo
Ona
rok temu
I kurna dobrze damy radę bez nich
bEEvwUcz
Firma
rok temu
NO TO PRYWACIARZE NIE BĘDĄ KOZACZYĆ..... WIRUS, WIRUSEM ALE ZA MISKIE RYZU NIKT ROBIŁ NIE BĘDZIE..... WYZYSJ SIĘ NIE UDA..... NIEMIEC GRANICE URUCHOMI..... I NA NIEMCA SIĘ BĘDZIE TYRAC!!!
Ro
rok temu
I jest ok
...
Następna strona