Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

"Tarcza 5.0" nie dla wszystkich. ZUS tłumaczy, komu się nie należy

13
Podziel się:

Rząd uruchomił pomoc dla turystyki i niektórych innych branż, w które mocno uderzyła pandemia. ZUS zwraca jednak uwagę, że nie wszystkie firmy spełniają warunki. I pokazuje najpopularniejsze błędy przy składaniu wniosków o wsparcie.

"Tarcza 5.0" nie dla wszystkich. ZUS tłumaczy, komu się nie należy
Od połowy października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o wsparcie (pixabay.com, pixabay.com)

Od połowy października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wnioski można składać tylko elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

ZUS zwraca uwagę, że we wnioskach już pojawiają się błędy, na które trzeba uważać. Zakład przypomina, że jednym z warunków otrzymania świadczenia postojowego jest prowadzenie jako przeważającej działalności gospodarczej – na dzień złożenia wniosku – oznaczonej kodem PKD 79.11A lub 79.90A. Chodzi o pilotów wycieczek, przewodników turystycznych oraz agentów turystycznych.

Zgodnie z przepisami mogą oni liczyć na świadczenie postojowe do trzech razy, jeżeli wcześniej nie skorzystali z tej formy pomocy. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy otrzymali już trzykrotnie świadczenie w wysokości 2080 zł lub 1300 zł na podstawie poprzednich wersji tarczy antykryzysowej, wyczerpali limit tej pomocy. Nie powinni wnioskować o kolejne świadczenie postojowe. Mogą ubiegać się natomiast o dodatkowe świadczenie postojowe, jeśli spełniają ustawowe warunki.

Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza 5.0 dla turystyki. "Bardzo ważny element wsparcia"

Przedsiębiorca, który ubiega się o dodatkowe świadczenie postojowe lub zwolnienie z opłacania składek z tarczy 5.0, we wniosku powinien podać kod przeważającej działalności (na dzień złożenia wniosku) oraz spełnić pozostałe warunki wskazane w przepisach.

- W przypadku dodatkowego świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek należy wykazać m.in. co najmniej 75-procentowy spadek przychodów z miesięcy 2020 w porównaniu z miesiącami z 2019 roku – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. I dodaje, że przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie prowadził działalności, nie spełni więc warunku spadku przychodów.

Do ZUS docierają sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy tuż przed złożeniem wniosku o pomoc z tarczy zmieniają kod PKD na taki, który obejmuje tarcza. Z wyjaśnień Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii do tarczy antykryzysowej, na które wskazuje ZUS, wynika, że przy weryfikacji uprawnień do pomocy należy brać pod uwagę czy obecnie prowadzona jako przeważająca działalność wskazana we wniosku była również prowadzona w roku ubiegłym.

Dlatego, jak zaznacza Zakład, część firm, które zmieniły ostatnio kod PKD, nie spełni więc warunków do otrzymania pomocy z tarczy. Nie będą w stanie udowodnić spadku przychodów we wskazanym miesiącu z 2020 w stosunku do analogicznego miesiąca w roku poprzedniego z działalności objętej tarczą turystyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Zdziasłąw
3 lata temu
Pierwsza tarcza była źle rozdysponowana,bo mnóstwo firm wiedzac,ze będzie pomc państwa nie wykazywała dochodu w kwietniu i w maju ,wzięli co państwo dało,.ale w czerwcu już faktury musieli wystawic i wtedy ich obroty strzeliły dwukrotnie,bo normalny obrót z czerca i zaległe faktury z kwietnia i maja.A dalej wszystkie granty /np.słynne przekrety z Poznania ,ale podobnie było w innych województwach/brały pod uwage tylko obroty z marca i kwietnia -czyli kazdemu sie nalezło.Tu trzeba było patrzeć kto jest nadal w jakiej sytuacji i pomagać tylko tym,którym się nie poprawiło ,a nie tym,którzy mieli"Źle",a potem 3x tyle zarobili!Po drugie:trzeba patrzeć jeszcze na obrót w stosunku do dochody,bo mozna mieć 100000 obrotu i kosztów 95000,a mozna mieć tyle samo obrotu i 5000 kosztów.W pierwszym przypadku spadek obrotów o 50% to bankructwo ,a w drugim-to zycie nadal w luksusie /zostaje przecież na życie 45000 zł/.Jest róznica?Jest ,ale nikt z ekonomistwó rzadowych tego nie zastosował i pieniądze poszły się "bujać".
mafia
3 lata temu
kolejne wypompowabie kasy oodatnikow dla prywatnych cirm, rodizn, kolesiow.
polak mały
3 lata temu
jak masz ksiyndza w rodzinie to tyż ci sie należy
Niedomówienia...
3 lata temu
to jest właśnie propaganda- "pomagamy " a jak dokończą zdanie, to się okazuje- tak ALE.... i w efekcie połowa nie dostaje tej pomocy
ef
3 lata temu
ciekawe co z pracownikami?