Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

"Tarcza 5.0" nie dla wszystkich. ZUS tłumaczy, komu się nie należy

13
Podziel się

Rząd uruchomił pomoc dla turystyki i niektórych innych branż, w które mocno uderzyła pandemia. ZUS zwraca jednak uwagę, że nie wszystkie firmy spełniają warunki. I pokazuje najpopularniejsze błędy przy składaniu wniosków o wsparcie.

"Tarcza 5.0" nie dla wszystkich. ZUS tłumaczy, komu się nie należy
Od połowy października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o wsparcie (pixabay.com, pixabay.com)
bDAIRDGt

Od połowy października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wnioski można składać tylko elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

ZUS zwraca uwagę, że we wnioskach już pojawiają się błędy, na które trzeba uważać. Zakład przypomina, że jednym z warunków otrzymania świadczenia postojowego jest prowadzenie jako przeważającej działalności gospodarczej – na dzień złożenia wniosku – oznaczonej kodem PKD 79.11A lub 79.90A. Chodzi o pilotów wycieczek, przewodników turystycznych oraz agentów turystycznych.

Zgodnie z przepisami mogą oni liczyć na świadczenie postojowe do trzech razy, jeżeli wcześniej nie skorzystali z tej formy pomocy. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy otrzymali już trzykrotnie świadczenie w wysokości 2080 zł lub 1300 zł na podstawie poprzednich wersji tarczy antykryzysowej, wyczerpali limit tej pomocy. Nie powinni wnioskować o kolejne świadczenie postojowe. Mogą ubiegać się natomiast o dodatkowe świadczenie postojowe, jeśli spełniają ustawowe warunki.

bDAIRDGv
Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza 5.0 dla turystyki. "Bardzo ważny element wsparcia"

Przedsiębiorca, który ubiega się o dodatkowe świadczenie postojowe lub zwolnienie z opłacania składek z tarczy 5.0, we wniosku powinien podać kod przeważającej działalności (na dzień złożenia wniosku) oraz spełnić pozostałe warunki wskazane w przepisach.

- W przypadku dodatkowego świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek należy wykazać m.in. co najmniej 75-procentowy spadek przychodów z miesięcy 2020 w porównaniu z miesiącami z 2019 roku – mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. I dodaje, że przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie prowadził działalności, nie spełni więc warunku spadku przychodów.

bDAIRDGB

Do ZUS docierają sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy tuż przed złożeniem wniosku o pomoc z tarczy zmieniają kod PKD na taki, który obejmuje tarcza. Z wyjaśnień Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii do tarczy antykryzysowej, na które wskazuje ZUS, wynika, że przy weryfikacji uprawnień do pomocy należy brać pod uwagę czy obecnie prowadzona jako przeważająca działalność wskazana we wniosku była również prowadzona w roku ubiegłym.

Dlatego, jak zaznacza Zakład, część firm, które zmieniły ostatnio kod PKD, nie spełni więc warunków do otrzymania pomocy z tarczy. Nie będą w stanie udowodnić spadku przychodów we wskazanym miesiącu z 2020 w stosunku do analogicznego miesiąca w roku poprzedniego z działalności objętej tarczą turystyczną.

bDAIRDGC
bDAIRDGW
Źródło:
KOMENTARZE
(13)
Obywatel
3 miesiące temu
Ograniczają ludziom możliwość zarabiania na życie, a potem niektórym, z łaską, dają jakąś zapomogę. I jeszcze się chwalą że "pomagają" i tyle "dali" pieniędzy. Kto to kupuje?
pattryk
3 miesiące temu
A w Irlandii ponownie tak jak wiosną za każdy tydzień w każdy wtorek o godzinie pierwszej w nocy na konto wpływa 350 Euro. I tak przez 6 tygodni. Po tym czasie odnawiasz ponownie przez internet swój wniosek i ponownie dostajesz kasę w każdy wtorek.
Ewa
3 miesiące temu
Niech zgadne komu sie nalezy.Poslom sie przeciez nalezy.Rzadowi sie nalezy.
bDAIRDGX
Bogi
3 miesiące temu
Podatki się im należą a pomoc dla przedsiębiorcy się nie nalezy ot cała teoria PiS jak dać żeby nie dać... Super
Pakay
3 miesiące temu
A czemu w tarczy 5.0 przewozy taksówek nie zostały objęte??? To jest działalność jedno osobowa a PGK czy busy to firmy i też nie polskie... I oni dostaną a zwykły taksowkarz nieee to choreee