Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 5.0. Firmy mogą składać wnioski

9
Podziel się:

Od czwartku firmy z branży turystycznej, eventowej i wystawienniczej mogą składać wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej 5.0. ZUS szacuje, że na pieniądze może liczyć nawet 100 tys. podmiotów. Branża twierdzi, że tarcza jest dziurawa i jeszcze w czwartek ma się w tej sprawie spotkać z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Tarcza antykryzysowa 5.0. Firmy mogą składać wnioski
ZUS rusza z kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej (money.pl, Rafał Parczewski)
bFexwodh

Większość narzędzi, które będą przysługiwać w ramach tarczy 5.0 jest już znana z poprzednich edycji. Teraz jednak są one przeznaczone dla firm z najbardziej dotkniętych kryzysem branż.

Przede wszystkim mowa tu o zwolnieniu ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień.

- Wnioski o zwolnienie z opłacania składek można składać do końca listopada tylko elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.

bFexwodj
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 5.0 od 15 października. ZUS rusza z pomocą

Trzeba jednak spełnić warunki. Po pierwsze, prowadzić działalność przed 30 czerwca. Drugi warunek to natomiast spadek dochodów o przynajmniej 75 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Prawo do świadczenia postojowego mają z kolei osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania świadczenia w wysokości 2080 zł netto będzie rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. Będzie je można otrzymać maksymalnie trzy razy.

bFexwodp

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Branża wskazuje, że obowiązująca tarcza ma wiele dziur. Jak wynika z informacji money.pl, przedstawiciele organizacji turystycznych mają się w tej sprawie spotkać z wicepremierem oraz ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. Do spotkania ma dojść jeszcze w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFexwodK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
raff
rok temu
a co z branża sklepiki szkolne stoimy w miejscu od marca zero dochodu, brak wsparcia, coraz wiecej nas zamyka swoje firmy.
ja
rok temu
wiele osób ryzykuje zakażenie, bo nie mają żadnych rezerwowych zasobów pieniędzy na przetrwanie bez pracy. Mimo to przez korona-kryzys wielu straci pracę lub biznes i dochody. Najgorsze, że jak wirus minie to może nie być do czego wracać, bo wielu firm nie będzie. Dlatego oprócz pensji i pracy przed kryzysem potrzebna była wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak oszczędzać i inwestować.W książce pt. Emery tura nie jest Ci pot zrebna autor przestrzegał o tym, że zawsze możebyć jakiś kryzys na świecie lub w rodzinie, że trzeba się przygotować na kryzysowe sytuacje.
Agata
rok temu
A u nas rząd dopłaca 80% pensji nie ma to jak żyć w cywilizowanym kraju no ale wybraliście to macie
bFexwodL
ja
rok temu
Co mają robić pracownicy LOTU I Z CZEGO ŻYĆ co to za firma ,która nie dba o swoich pracowników obniżono im pensje i rząd ma ich gdzieś to jest przykład ja działa biznes w Polsce i jak rząd ytym się przejmuje
Hossa i bessa
rok temu
Zwolnienie z opłacania składek Zus. To ja się pytam jak w przyszłości będzie wyglądać wysokość naszych emerytur, skoro będzie wpływać mniej składek do zusu?