Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 5.0. Firmy mogą składać wnioski

9
Podziel się:

Od czwartku firmy z branży turystycznej, eventowej i wystawienniczej mogą składać wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej 5.0. ZUS szacuje, że na pieniądze może liczyć nawet 100 tys. podmiotów. Branża twierdzi, że tarcza jest dziurawa i jeszcze w czwartek ma się w tej sprawie spotkać z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Tarcza antykryzysowa 5.0. Firmy mogą składać wnioski
ZUS rusza z kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej (money.pl, Rafał Parczewski)

Większość narzędzi, które będą przysługiwać w ramach tarczy 5.0 jest już znana z poprzednich edycji. Teraz jednak są one przeznaczone dla firm z najbardziej dotkniętych kryzysem branż.

Przede wszystkim mowa tu o zwolnieniu ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień.

- Wnioski o zwolnienie z opłacania składek można składać do końca listopada tylko elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa 5.0 od 15 października. ZUS rusza z pomocą

Trzeba jednak spełnić warunki. Po pierwsze, prowadzić działalność przed 30 czerwca. Drugi warunek to natomiast spadek dochodów o przynajmniej 75 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Prawo do świadczenia postojowego mają z kolei osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania świadczenia w wysokości 2080 zł netto będzie rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. Będzie je można otrzymać maksymalnie trzy razy.

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Branża wskazuje, że obowiązująca tarcza ma wiele dziur. Jak wynika z informacji money.pl, przedstawiciele organizacji turystycznych mają się w tej sprawie spotkać z wicepremierem oraz ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. Do spotkania ma dojść jeszcze w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
raff
2 lata temu
a co z branża sklepiki szkolne stoimy w miejscu od marca zero dochodu, brak wsparcia, coraz wiecej nas zamyka swoje firmy.
ja
2 lata temu
wiele osób ryzykuje zakażenie, bo nie mają żadnych rezerwowych zasobów pieniędzy na przetrwanie bez pracy. Mimo to przez korona-kryzys wielu straci pracę lub biznes i dochody. Najgorsze, że jak wirus minie to może nie być do czego wracać, bo wielu firm nie będzie. Dlatego oprócz pensji i pracy przed kryzysem potrzebna była wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak oszczędzać i inwestować.W książce pt. Emery tura nie jest Ci pot zrebna autor przestrzegał o tym, że zawsze możebyć jakiś kryzys na świecie lub w rodzinie, że trzeba się przygotować na kryzysowe sytuacje.
Agata
2 lata temu
A u nas rząd dopłaca 80% pensji nie ma to jak żyć w cywilizowanym kraju no ale wybraliście to macie
ja
2 lata temu
Co mają robić pracownicy LOTU I Z CZEGO ŻYĆ co to za firma ,która nie dba o swoich pracowników obniżono im pensje i rząd ma ich gdzieś to jest przykład ja działa biznes w Polsce i jak rząd ytym się przejmuje
Hossa i bessa
2 lata temu
Zwolnienie z opłacania składek Zus. To ja się pytam jak w przyszłości będzie wyglądać wysokość naszych emerytur, skoro będzie wpływać mniej składek do zusu?