Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Tarcza 6.0. Senat objął pomocą państwa całą turystykę

39
Podziel się

W sobotę przed południem Senat przegłosował ustawę antycovidową – branżową, tzw. tarczę 6.0, wprowadzając do niej ponad 450 poprawek. Zgodnie z wolą senatorów, pomocą państwa mają zostać objęte wszystkie branże powiązane z bardzo szeroko rozumianą turystyką, a nie tylko te wskazane przez rząd.

Tarcza 6.0. Senat objął pomocą państwa całą turystykę
Posiedzenie Senatu przedłużyło się do soboty. (PAP, PAP/Marcin Obara, Marcin Obara)
bDIfrHqZ

Prace w biurze legislacyjnym Senatu nad tarczą 6.0 trwały do godz. trzeciej nad ranem z piątku na sobotę. Głosowania zostały podzielone na 130 bloków tematycznych, ponieważ senatorowie zgłosili do projektu 460 poprawek, z czego w głosowaniach przeszły aż 452 spośród nich.

Przypomnijmy: zgodnie z decyzją rządu wsparcie ze środków publicznych miałyby otrzymać 32 branże dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19. W tym szczególnie: gastronomiczna, weselna, fitness, targowa, estradowa, filmowa, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowa, rekreacyjna, fotograficzna, fizjoterapeutyczna czy edukacyjna.

Senatorowie zaproponowali rozszerzenie grupy beneficjentów o firmy z branży artystycznej, kulturalnej, turystycznej, które rządowy projekt pomijał. Chodziło m.in. o przewodników, pilotów, pracowników muzeów, a także touroperatorów czy właścicieli obiektów noclegowych.

bDIfrHrb

Zgodnie z pierwotną propozycją pomoc w postaci dodatkowego świadczenia postojowego, czy zmian w dofinansowaniu części kosztów prowadzonej działalności gospodarczej oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, miałaby być udzielona jedynie za listopad, z możliwością przedłużenia jej w formie rządowego rozporządzenia na kolejne miesiące.

Senatorowie zaproponowali, by wsparcie otrzymały także te firmy, które rozpoczęły swoją działalność po 30 listopada 2019 r. Chodzi tu o przyznanie świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zobacz także: Tarcza dla małych i średnich firm. Wypłaty możliwe od 15 stycznia

Tuż przed głosowaniem w Senacie, senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz, ostrzegł izbę, że tworzy projekt ustawy aktualny tylko przez kilka godzin, bo poprawki te nie mają rządowego poparcia i jeszcze w sobotę zostaną przez większość sejmową odrzucone. Jednak Sejm ostatecznie nie zajął się tzw. tarczą turystyczną w sobotę. Najprawdopodobniej zbierze się na dodatkowym posiedzeniu w nadchodzącym tygodniu.

bDIfrHrh

Jak oszacował rząd, pomoc, która ma zostać przyznana na listopad firmom będzie kosztowała budżet państwa 4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIfrHrC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
SPRAWIEDLIWY
3 miesiące temu
RZĄD I POSŁOWIE, ZAMIAST OGŁASZAĆ BEZZASADNE OBOSTRZENIA I ROZDAWAĆ BEZMYŚLNIE PIENIĄDZE SUWERENA, POWINNI PRZESTAĆ POBIERAĆ KASĘ Z BUDŻETU DO KOŃCA PLANDEMII !!! TYLKO WTEDY PRZESTANĄ BAWIĆ SIĘ KOSZTEM NARODU I PLANDEMIA SZYBKO SKOŃCZY SIĘ !!! INNEJ OPCJI NIE MA !!! NIECH NA WŁASNEJ SKÓRZE PRZEKONAJĄ SIĘ, JAK TO JEST, GDY NIE MA ZA CO ŻYĆ !!!
Jak poznac Pi...
3 miesiące temu
Po komentarzach latwo poznac kto jest wyborca PiSu bo nie analizuje sam sytuacji (pomimo ze moze miec racje) tylko bezkrzytycznie mowi jezykiem swojej partii.
hyuj
3 miesiące temu
75 lat temu zapytano Hermanna Göringa podczas procesu norymberskiego, jak Niemcy mogli się na to zgodzić? Odpowiedział: ?? To bardzo proste i nie ma nic wspólnego z nazizmem; ma to związek z ludzką naturą. Można to zrobić w systemie nazistowskim, socjalistycznym, komunistycznym, monarchii lub demokracji: jedyną rzeczą, której rząd potrzebuje, aby zamienić ludzi w niewolników jest strach. Jeśli znajdziesz coś, co ich przestraszy, możesz zmusić ich do robienia wszystkiego."
bDIfrHrD
ale
3 miesiące temu
jak im braknie dla ludzi to niech wezmą z funduszu kościelnego i od Rydzyka
Ania
3 miesiące temu
Skoro stać rząd na 2 miliardy dla tvpis to stać na pomoc tym co ucierpieli w związku z restrykcjami przez nich nałożonymi
...
Następna strona