Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 1.1. Senat zgłosił szereg poprawek

14
Podziel się

Senat zgłosił kilkadziesiąt poprawek do ustawy aktualizującej tzw. tarczę antykryzysową do wersji 1.1. Za odesłaniem jej do Sejmu głosowali niemal wszyscy senatorowie - także ci z Prawa i Sprawiedliwości.

Senat zgłosił poprawki do tarczy antykryzysowej 1.1. Ustawa zatem wróci do Sejmu.
Senat zgłosił poprawki do tarczy antykryzysowej 1.1. Ustawa zatem wróci do Sejmu. (PAP, PAP/Marcin Obara)
bEpyhBQR

Za przyjęciem ustawy z poprawkami zagłosowało 98 senatorów. Jeden był przeciw, a jeden wtrzymał się od głosu.

Jedna z przyjętych poprawek przewiduje rozciągnięcie tzw. tarczy na firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia. Tę propozycję zapowiedział podczas konferencji przed posiedzeniem Senatu minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Inna poprawka przewiduje zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych. Przy zwolnieniu nie będzie mieć znaczenia wysokość osiąganego przez nich przychodu.

bEpyhBQT
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus pustoszy rynek pracy. "Nawet o 50 proc. mniej ofert"

Inne poprawki przewidują m.in. zawieszenie spłat rat kredytów umowy leasingu, niepobieranie zaliczek na podatki, przedłużenie przez samorządy terminu spłaty rat podatku od środków transportu oraz tworzące instrumenty operacyjne, które pozwalają na uruchomienie tarczy finansowej - podaje PAP. Ponadto członkowie wyższej izby chcą, by zwolnienia z obowiązku opłacania składek nie stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu.

bEpyhBQZ

Senatorowie kolejny raz pomyśleli również o rodzicach dzieci powyżej 8. roku życia. Jedna z ich poprawek przewiduje, że świadczenie dla rodziców, których dzieci zostały w domu ze względu na zamknięte szkoły, będzie rozszerzone o pociechy do 12. roku życia.

Ponadto Senat chce, by świadczenie chorobowe dla osób przebywających na kwarantannie, było wypłacane w pełni od pierwszego dnia jej rozpoczęcia.

Senatorowie zgłosili też kilka poprawek dotyczących służby zdrowia. Zakładają one m.in. możliwość przeprowadzania płatnych testów na obecność koronawirusa przez laboratoria, obowiązkowe testy dla pracowników personelu medycznego oraz podwyższenie ryczałtu dla szpitali o min. 15 proc.

bEpyhBRa

Inna z poprawek wykreśla z tarczy antykryzysowej 1.1. możliwość ogłoszenia przez premiera dnia wolnego od pracy w drodze rozporządzenia. Informowaliśmy w money.pl, że taki zapis znalazł się w jednej z poprawek sejmowych, a przyjęli ją także posłowie opozycyjni.

Senatorowie nie zgadzają się również z pomysłem wprowadzenia przepisów ułatwiających budowę masztów antenowych. Senat nie chce także, by Poczta Polska mogła zbierać i przetwarzać dane z rejestru PESEL.

Zgłoszenie przez Senat poprawek oznacza, że ustawa wróci teraz do Sejmu. Posłowie zadecydują o przyszłości wszystkich propozycji senackich.

bEpyhBRb

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpyhBRu
KOMENTARZE
(14)
Mg-42
rok temu
A wypłatę będą chcieli? że tak radośnie rzucają hasełka i szermuja głupotą...
Rtt
rok temu
Co polityk na zdjęciu to dotyka rękami maseczek a ponoć nie wolno
sowa
rok temu
DLACZEGO W DOBIE KRYZYSU , NIE SĄ OBNIŻONE UPOSAŻENIA POSŁÓW , SENATORÓW ORAZ POLITYKÓW.
bEpyhBRv
Tomek
rok temu
Branża IT świętuje, nie dość że zarabiają 15 tyś to jeszcze ZUS nie będą płacić. Patologia.
jan
rok temu
Nawet elektorat opozycji cieszy się, że teraz rządzi PiS, bo PO z PSL nie poradziliby sobie z mafiami handlującymi medycznymi środkami ochrony służby i respiratorami.