Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa 1.1. Senat zgłosił szereg poprawek

Senat zgłosił kilkadziesiąt poprawek do ustawy aktualizującej tzw. tarczę antykryzysową do wersji 1.1. Za odesłaniem jej do Sejmu głosowali niemal wszyscy senatorowie - także ci z Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Senat zgłosił poprawki do tarczy antykryzysowej 1.1. Ustawa zatem wróci do Sejmu. (Fot: PAP/Marcin Obara)

Za przyjęciem ustawy z poprawkami zagłosowało 98 senatorów. Jeden był przeciw, a jeden wtrzymał się od głosu.

Jedna z przyjętych poprawek przewiduje rozciągnięcie tzw. tarczy na firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia. Tę propozycję zapowiedział podczas konferencji przed posiedzeniem Senatu minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Inna poprawka przewiduje zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych. Przy zwolnieniu nie będzie mieć znaczenia wysokość osiąganego przez nich przychodu.

Zobacz też: Koronawirus pustoszy rynek pracy. "Nawet o 50 proc. mniej ofert"

Inne poprawki przewidują m.in. zawieszenie spłat rat kredytów umowy leasingu, niepobieranie zaliczek na podatki, przedłużenie przez samorządy terminu spłaty rat podatku od środków transportu oraz tworzące instrumenty operacyjne, które pozwalają na uruchomienie tarczy finansowej - podaje PAP. Ponadto członkowie wyższej izby chcą, by zwolnienia z obowiązku opłacania składek nie stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Warszawa, 15.04.2020. Koronawirus w Polsce. Podglšd sali obrad Senatu na ekranie w sali Kolumnowej Sejmu, 15 bm. Przedstawiciele wyższej izby parlamentu podczas dwudniowego posiedzenia zajmš się m.in. ustawš o szczególnych instrumentach wsparcia w zwišzku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i tzw. specustawš funduszowš. (mr) PAP/Marcin Obara
Tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona? PiS złożyło poprawki w Senacie

Senatorowie kolejny raz pomyśleli również o rodzicach dzieci powyżej 8. roku życia. Jedna z ich poprawek przewiduje, że świadczenie dla rodziców, których dzieci zostały w domu ze względu na zamknięte szkoły, będzie rozszerzone o pociechy do 12. roku życia.

Ponadto Senat chce, by świadczenie chorobowe dla osób przebywających na kwarantannie, było wypłacane w pełni od pierwszego dnia jej rozpoczęcia.

Senatorowie zgłosili też kilka poprawek dotyczących służby zdrowia. Zakładają one m.in. możliwość przeprowadzania płatnych testów na obecność koronawirusa przez laboratoria, obowiązkowe testy dla pracowników personelu medycznego oraz podwyższenie ryczałtu dla szpitali o min. 15 proc.

Premier Mateusz Morawiecki będzie miał możliwość ogłoszenia dnia wolnego od pracy.
Zaskakujący zapis w tarczy antykryzysowej. Premier może ustalić dzień wolny od pracy

Inna z poprawek wykreśla z tarczy antykryzysowej 1.1. możliwość ogłoszenia przez premiera dnia wolnego od pracy w drodze rozporządzenia. Informowaliśmy w money.pl, że taki zapis znalazł się w jednej z poprawek sejmowych, a przyjęli ją także posłowie opozycyjni.

Senatorowie nie zgadzają się również z pomysłem wprowadzenia przepisów ułatwiających budowę masztów antenowych. Senat nie chce także, by Poczta Polska mogła zbierać i przetwarzać dane z rejestru PESEL.

Marlena Maląg zapewniła, że "państwo wytrzyma ciężar wypłacania 500 plus"
Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy złożyli 783 tys. wniosków o różne formy pomocy

Zgłoszenie przez Senat poprawek oznacza, że ustawa wróci teraz do Sejmu. Posłowie zadecydują o przyszłości wszystkich propozycji senackich.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2020

PiS to frajerzyzamiast kasę ukraść, przechlać i na zegarki, sztabki złota wydać i do Szwajcarii wywieźć, a Polakom powiedzieć róbta co chceta, to oni ludzi i … Czytaj całość

16-04-2020

zazmy bedacy na krus nie mamy postojowego i nikt o tym nie mysli Zostalismy bez srodkow do zycia

16-04-2020

qqstraszna ta opozycja ,daje z nieswojego.

Rozwiń komentarze (14)