Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona? PiS złożyło poprawki w Senacie

Prawo i Sprawiedliwość proponuje zniesienie kryterium przychodów przy zwolnieniu samozatrudnionych ze składek ZUS na 3 miesiące. Poinformował o tym minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Warszawa, 15.04.2020. Koronawirus w Polsce. Podglšd sali obrad Senatu na ekranie w sali Kolumnowej Sejmu, 15 bm. Przedstawiciele wyższej izby parlamentu podczas dwudniowego posiedzenia zajmš się m.in. ustawš o szczególnych instrumentach wsparcia w zwišzku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i tzw. specustawš funduszowš. (mr) PAP/Marcin Obara (Fot: PAP/Marcin Obara)

- Składamy dwie niezwykle ważne poprawki. Pierwsza z nich zakłada, że rozciągamy tzw. tarczę na firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia - powiedział podczas konferencji przed posiedzeniem Senatu minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Urzędnik zapowiedział również rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące osób samozatrudnionych bez względu na ich przychód. Przypomnijmy, że w obecnym projekcie limit wynosi 15 tys. 600 zł, czyli trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na bieżący rok. Koszt rozszerzenia zwolnienia z ZUS ma wynieść ok. 1,7 mld zł miesięcznie.

Natomiast obowiązywać będzie jednak inne kryterium. Przedsiębiorca będzie musiał mieć odnotowany w czasie epidemii spadek przychodów o co najmniej 15 proc.

W środę i czwartek Senat pracuje nad zapisami o tzw. tarczy antykryzysowej. Ustawa rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania ze zwolnienia ze składek o firmy zatrudniające do 49 osób. Co ważne, takie przedsiębiorstwa zwolnione będą z opłacania składek w wysokości połowy łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek.

Inna zasadnicza zmiana dotyczy wydłużenia wypłaty postojowego.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2020

pollWybudowanie najnowszej fabryki volkswagena w USA kosztowało 2 mld $. Ile takich fabryk można było wybudować za to co PiS rozdał?

15-04-2020

PrzedsiębiorcaPołapali się pisowscy ekonomiści, że w kwietniu nie będzie już nawet przychodów, to trzeba się szybko wycofać z poprzedniej obietnicy xD

15-04-2020

LukDochód podstawowy dla wszystkich realnie potrzebujących, nie wybranych, inaczej można spodziewać się wzrostu przestępczości.

Rozwiń komentarze (15)