Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Burzliwe drugie czytanie. "To się nie uda, to się musi wywalić"

131
Podziel się:

PiS przegłosował drugie czytanie tarczy, bez prac w komisjach. - Daliście 2 mld zł na TVP, my chcemy dać 20 mld na służbę zdrowia. Dziś mówimy "sprawdzam", panie premierze, ale pana premiera nie ma, bo nawet nie chce słuchać, co mówimy i o czym mówimy - mówił w sejmie Budka z PO. Ciąg dalszy prac Sejmu - o 21.

Tarcza antykryzysowa. Burzliwe drugie czytanie. "To się nie uda, to się musi wywalić"
(PAP, PAP/Leszek Szymański)

- Obiecaliście racjonalny budżet. Dziś jest dla was test, by tym budżetom pomagać ludziom. Oświadczenie przedsiębiorcy ma być podstawą do udzielenia pomocy przedsiębiorcy. Czas wreszcie zaufać przedsiębiorcom. Konieczny jest szybki, trzydniowy zwrot podatku VAT - mówił przewodniczący PO Borys Budka.

PO proponuje również natychmiastowe wsparcie sumą 20 mld służby zdrowia.

- Na środki ochrony, na inne potrzebne do walki z koronawirusem działania. Daliście 2 mld zł na TVP, my chcemy dać 20 mld na służbę zdrowia. Dziś mówimy "sprawdzam", panie premierze, ale pana premiera nie ma, bo nawet nie chce słuchać, co mówimy i o czym mówimy - przekonywał Budka.

- Mamy wiele uwag do ustawy. Zacznę od najważniejszej: to kwestia ochrony zdrowia i wsparcie dla pracowników, którzy są na pierwszej linii walki. Są potrzebne rozwiązania dla firm, które mogą wesprzeć tę walkę. Firmy gotowe są przestawić produkcje na maseczek i sprzętu ochronnego, ale potrzebują gwarancji od państwa, że to zostanie od nich kupione. Trzeba stworzyć fundusz w BGK, to nie mogą być pożyczki na 5 tys. zł, to powinno być co najmniej 50 tys. Jeśli inwestycja w gospodarkę ma się zwrócić, to ona musi być poważna - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL

Zobacz także: Zobacz także: Oszuści żerują na koronawirusie. "Najważniejsza jest prewencja"

- Słucham potoku demagogii i zastawiam się, dlaczego co miesiąc nie ma epidemii, moglibyśmy pomagać wszystkim regularnie. Nie robimy tego, bo nie mówimy, ile to kosztuje. Przecież za to zapłacią wszyscy obywatele. Ustawa ma wiele złych rozwiązań, ale też i dobrych, koniecznych. Dlatego, wstrzymamy się od głosu - mówił Janusz Korwin Mikke.

Michał Urbaniak z Konfederacji mówił, że tarcza antykryzysowa uwzględnia zmiany pozytywne i negatywne. - Dlaczego jest założenie, że będziemy wspierać korporacje zagraniczne? Niech one zgłaszają się do swoich rządów, my powinniśmy zadbać o polskie przedsiębiorstwa - podkreślał.

Dobromir Sośnierz stwierdził: - To się nie uda, to się musi wywalić, nie można tego tak ustalać bez ładu i składu - protestował nad tempem i bezrefleksyjnym przyjmowaniem przepisów, które wkrótce będą musiały być zmieniane.

Łukasz Szajber, szef komitetu stałego z PiS, zaapelował, by nie umniejszać skali pomocy. - To nie jest to kilka miliardów, jak chce przedstawić to opozycja. Koszty są znacznie wyższe - podkreślał.

- Nie ma dziś organu, osoby, firmy, które nie musi się mierzyć z konsekwencjami - mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Tak, to prawda, jak mówił pan Kosiniak-Kamysz, rzeczywiście wpływy w samorządach spadną, ale mamy nadzieję na współprace przy kolejnych rozwiązaniach. Odnosząc się do głosów z Lewicy, która proponuje za wzór wziąć rozwiązania duńskie. Ale dziś apelujemy o przyjęcie tych rozwiązań, a w przyszłości będziemy ją rozbudowywać.

- Zgadzamy się, to nie jest majstersztyk legislacyjny, ale jestem przekonana, że te przepisy pomogą polskim firmom - powiedziała Emilewicz.

Do projektów tarczy antykryzysowej wpłynęło 257. Do godz. 21 trwa przerwa w obradach Sejmu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(131)
Zstep
3 lata temu
Ja też proponuję 20 mld ale konkretnie na testy antywirusowe, bo tylko ich odpowiednia, powszechna ilość może wyhamować lub zatrzymać epidemię i pandemię. A nie na Służbę zdrowia na która i tak idą miliardy, a niektóre szpitale nie zamawiają od lat nawet jednego gogla lub przyłbicy, a pielęgniarki nigdy nt. epidemii czy pandemii nie były przeszkolone.
t-warz. Wiesł...
3 lata temu
Brawo Polska brawo Polacy!
nero
3 lata temu
Litości zróbcie coś z tym człowiekiem to naprawdę przykry widok !!!.
pisiorek
3 lata temu
najgroźniejszym wirusem jest kaczyzm, PIS i kaczy faszyzm.
mats
3 lata temu
Niech budka przestanie sie juz pokazywac i klapac trzy po trzy, niech wezmie sie za pomoc innym
...
Następna strona