Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Kto otrzyma pomoc? Jak to działa?

126
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Jednorazowe przestojowe w kwocie 2 tys. zł brutto oraz umorzenie składek do ZUS za trzy miesiące oferuje tarcza antykryzysowa.Jednak osoby, które zawarły umowy zlecenia po 1 lutego 2020 r. lub mają odnawiane umowy zlecenia co miesiąc, nie mogą z tego skorzystać.

Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Kto otrzyma pomoc? Jak to działa?
Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Kto otrzyma pomoc? Jak to działa? (PAP, Leszek Szymański)

Przypomnijmy, w przypadku osób na umowach cywilnoprawnych, by móc ubiegać się o jednorazowe świadczenie z ZUS w kwocie 2 tys. zł:

  • zatrudnienie musiało trwać nieprzerwanie co najmniej 30 dni kalendarzowych przed miesiącem, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe, a sama umowa została zawarta nie później niż w dniu 1 lutego 2020 r.;
  • wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy cywilnoprawnej wynosiło nie mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. ( czyli 1300 zł brutto i więcej).

Co to oznacza?

W przypadku osób na umowach zlecenia, wniosek do ZUS o świadczenie składa w imieniu zleceniobiorcy firma, która je zatrudniała. Najwcześniej będzie mogła go złożyć w dniu, kiedy zaczną obowiązywać przepisy ustawy. Według projektu ustawy będzie to dzień następny, po jej podpisaniu przez prezydenta.

Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza antykryzysowa. Prof. Balcerowicz: "pisowska praktyka na łapu-capu"

Załóżmy, że zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego będzie to 1 kwietnia 2020 r. To oznacza, że jeśli pracodawca złoży wniosek w kwietniu do ZUS, to aby został pozytywnie rozpatrzony, zleceniobiorca musiał być zatrudniony przez 30 dni w marcu, a sama umowa zawarta nie później niż 1 lutego 2020 r.

A co z osobami, które zawarły umowy po 1 lutego 2020 r. lub, którym firma co miesiąc odnawia zlecenie? Takie osoby nie będą mogły skorzystać z postojowego.

Ustawodawca wykluczył umowy powtarzalne, gdyż są one często ukrytymi umowami o świadczenie usług, które obchodzą przepisy kodeksu pracy. Chodzi o to, że umowy powtarzalne nie mogą być świadczone na rzecz byłego pracodawcy, ani wykonywane pod kierownictwem zleceniodawcy. Zdarza się, że praca świadczona na rzecz zleceniodawcy z tytułu umowy o świadczenie usług jest zbieżna z tą wcześniejszą, wykonywaną w ramach umowy o pracę. Jest zawierana by obejść prawo i dlatego może zostać zakwestionowana przez inspekcję pracy i ZUS.

Tarcza antykryzysowa. Umorzenie składek do ZUS

W przypadku ubiegania się umorzenie składek do ZUS za trzy miesiące (marzec, kwiecień i maj), wniosek do ZUS w imieniu zleceniobiorcy składa płatnik składek, czyli również firma zatrudniająca.

I w tym przypadku umowa zlecenia musiała być zawarta najpóźniej 1 lutego 2020 r., przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek, nie był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., czyli nie więcej niż 15 681 zł.

To oznacza, że osoby, które mają umowy zawarte po 1 lutego br. lub odmawiane są im co miesiąc nie mogą skorzystać z umorzenia składek ZUS.

UWAGA! Jeśli zleceniobiorca korzysta z postojowego, nie może ubiegać się o umorzenie spłaty składek ZUS. Wyjątkiem jest dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8. Osoba korzystająca z niego może jednocześnie skorzystać dodatkowo z postojowego lub z umorzenia składek za trzy miesiące.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(126)
Krzysztof
3 lata temu
Przepraszam, ale występuje tutaj pewna nieścisłość. Wszędzie Państwo piszą "umowa zlecenia musiała być zawarta najpóźniej 1 lutego 2020 r." lub "nie później niż w dniu 1 lutego 2020 r". W dzienniku ustaw natomiast jest napisane "umowa została zawarta przed dniem 1 lutego 2020r". Co jest prawdą? Znajduję się właśnie w takiej sytuacji, że umowę zawarłem 1 lutego. Czy przysługuje mi świadczenie postojowe? Bardzo proszę o odpowiedź.
Aneta1989!
3 lata temu
powiedzcie mi jak to jest z osobami pracującymi w kilku zakładach na umowy zlecenia. bo z jednego nie wychodzi mi 1300 brutto (kwota która się łapie do pomocy finansowej z tarczy) ale z 3 zakładów mam dużo więcej. Jak to formalnie zrobić. Bo jak każdy zakład z osobna wysle to mnie może ta tarcza ominąć. Ma ktoś podobny problem i się orientuje w temacie???? Czy może każdy taki pracodawca bez względu na kwotę zarabianą podaje do zusu pracowników robiących na zlecenia i ZUS potem sumuje???
SUMIRA
3 lata temu
Jak są traktowane osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie bez składek ZUS - uczniowie, studenci. Czy należy im się 2000 tys brutto ? I czy wchodzą w liczbę osób zatrudnionych - bo to tej chwili nie wchodziły - ważne przy kryteriach : liczba zatrudnionych osób do 9. To ważne pytania, nikt o tym nie mówi. Pozdraiwam
Ola
3 lata temu
Co to za pomoc skoro nie można z niej skorzystać? Pracuje w tej samej firmie od 9 miesiecy, umowę podpisuje co miesiąc(jest to powszechne, występuje w większości firm) dlaczego w takim razie nie mogę skorzystać z pomocy? Nie jest to sprawiedliwe
elli
3 lata temu
witam...wracajac do tematu umowa na zlecenie ,zazwyczaj dostaje sia ja na miesiac,lub nawet co tydzien,,,,,wiec jesli sa takie osoby jak ja czy otrzymam pomoc od rzadu o ktorej jest mowa,,taka umowe posiadam od listopad 2019..i byla odnawiana co miesiac,,a w obecnej sytuacji nie pracuje poniewaz pracodawca obecnie daje prace pracownikom ktorzy maja umowe na stale,,ps,,mowa o slkepie w duzej galerii handlowe,,,z czego mam zyc??Czy przysluguja mi te swiadczenia zwiazane z obecnym kryzysem,,pozdrawiam
...
Następna strona