Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Kto otrzyma pomoc? Jak to działa?

Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Jednorazowe przestojowe w kwocie 2 tys. zł brutto oraz umorzenie składek do ZUS za trzy miesiące oferuje tarcza antykryzysowa.Jednak osoby, które zawarły umowy zlecenia po 1 lutego 2020 r. lub mają odnawiane umowy zlecenia co miesiąc, nie mogą z tego skorzystać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tarcza antykryzysowa a umowa zlecenie. Kto otrzyma pomoc? Jak to działa? (Fot: Leszek Szymański)

Przypomnijmy, w przypadku osób na umowach cywilnoprawnych, by móc ubiegać się o jednorazowe świadczenie z ZUS w kwocie 2 tys. zł:

  • zatrudnienie musiało trwać nieprzerwanie co najmniej 30 dni kalendarzowych przed miesiącem, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe, a sama umowa została zawarta nie później niż w dniu 1 lutego 2020 r.;
  • wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy cywilnoprawnej wynosiło nie mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. ( czyli 1300 zł brutto i więcej).

Co to oznacza?

W przypadku osób na umowach zlecenia, wniosek do ZUS o świadczenie składa w imieniu zleceniobiorcy firma, która je zatrudniała. Najwcześniej będzie mogła go złożyć w dniu, kiedy zaczną obowiązywać przepisy ustawy. Według projektu ustawy będzie to dzień następny, po jej podpisaniu przez prezydenta.

Obejrzyj też: Tarcza antykryzysowa. Prof. Balcerowicz: "pisowska praktyka na łapu-capu"

Załóżmy, że zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego będzie to 1 kwietnia 2020 r. To oznacza, że jeśli pracodawca złoży wniosek w kwietniu do ZUS, to aby został pozytywnie rozpatrzony, zleceniobiorca musiał być zatrudniony przez 30 dni w marcu, a sama umowa zawarta nie później niż 1 lutego 2020 r.

A co z osobami, które zawarły umowy po 1 lutego 2020 r. lub, którym firma co miesiąc odnawia zlecenie? Takie osoby nie będą mogły skorzystać z postojowego.

Tarcza antykryzysowa a kredyty hipoteczne. Rząd nie nie zamierza się mieszać. "Co tu regulować?"
Tarcza antykryzysowa a kredyty hipoteczne. Rząd nie nie zamierza się mieszać. "Co tu regulować?"

Ustawodawca wykluczył umowy powtarzalne, gdyż są one często ukrytymi umowami o świadczenie usług, które obchodzą przepisy kodeksu pracy. Chodzi o to, że umowy powtarzalne nie mogą być świadczone na rzecz byłego pracodawcy, ani wykonywane pod kierownictwem zleceniodawcy. Zdarza się, że praca świadczona na rzecz zleceniodawcy z tytułu umowy o świadczenie usług jest zbieżna z tą wcześniejszą, wykonywaną w ramach umowy o pracę. Jest zawierana by obejść prawo i dlatego może zostać zakwestionowana przez inspekcję pracy i ZUS.

* Tarcza antykryzysowa. Umorzenie składek do ZUS*

W przypadku ubiegania się umorzenie składek do ZUS za trzy miesiące (marzec, kwiecień i maj), wniosek do ZUS w imieniu zleceniobiorcy składa płatnik składek, czyli również firma zatrudniająca.

I w tym przypadku umowa zlecenia musiała być zawarta najpóźniej 1 lutego 2020 r., przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek, nie był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., czyli nie więcej niż 15 681 zł.

Tarcza antykryzysowa ma zapisy chroniące lokatorów.
Tarcza antykryzysowa. Lokatorzy pod specjalną ochroną do końca czerwca

To oznacza, że osoby, które mają umowy zawarte po 1 lutego br. lub odmawiane są im co miesiąc nie mogą skorzystać z umorzenia składek ZUS.

UWAGA! Jeśli zleceniobiorca korzysta z postojowego, nie może ubiegać się o umorzenie spłaty składek ZUS. Wyjątkiem jest dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8. Osoba korzystająca z niego może jednocześnie skorzystać dodatkowo z postojowego lub z umorzenia składek za trzy miesiące.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2020

Złoty.Politycy też będą dostawać 40% pensji? Jak wszyscy to wszyscy bez wyjątku.

27-03-2020

Katepatrzcie - jesteś biedakiem (wychowałeś się w biednej rodzinie) pracujesz na biało, chcesz coś osiągnąć to i tak Cię zgniotą! Całe życie z czegoś … Czytaj całość

27-03-2020

EddTarcza ma chronić tylko rząd i PiS. Nie chroni ani firmy ani pracownika, jedynie ładnie prezentuje się jako propaganda.

Rozwiń komentarze (126)