Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Tarcza antykryzysowa po nowemu. ZUS zapowiada zmiany już od 4 maja

7
Podziel się:

Już od 4 maja przedsiębiorcy z części branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na tym jednak nie koniec, w grę wchodzi bowiem kolejne "postojowe".

Tarcza antykryzysowa po nowemu. ZUS zapowiada zmiany już od 4 maja
Świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek ZUS. Tarcza antykryzysowa w nowym wydaniu zakłada kilka istotnych zmian dla biznesu (money.pl, Rafał Parczewski)

Od 4 maja pojawia się bowiem możliwość otrzymania od jednego do nawet pięciu świadczeń postojowych. Pomoc nie trafi jednak do wszystkich.

O świadczenie ubiegać się będą mogli przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. Mowa o 46 branżach, a w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Wsparcie trafi do biznesów, które działały przed listopadem 2020 roku i w przypadku obecnego lockdownu - przed 31 marca 2021 r. Jednym z warunków umorzenia składek i ubiegania się o kolejne postojowe jest spadek przychodu o co najmniej 40 proc.

W tym celu należy porównać przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.

Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. Co istotne - samo wsparcie będzie pomniejszone o pomoc otrzymaną na podstawie poprzednich rozporządzeń.

Nowe przepisy umożliwiają także zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień br. Stosowny wniosek należy złożyć Urzędowi do końca czerwca. Jednocześnie przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Wejdzie ono w życie 4 maja - podaje Polska Agencja Prasowa.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona? Prezes ZUS zdradza szczegóły
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Emeryturystaż...
3 lata temu
Dalej micro firmy budowlane są pozbawione należnej tarczy z ZUS , bo sklepy budowlane są pozamykane!!!
Marek
3 lata temu
Rekiny wezmą miliony, a szara masa po dwa tysiące. Ogólnie mam gdzieś tą pomoc. Działalność zawieszona do końca pandemi
szewc
3 lata temu
ciekawy jestem co zrobią z szewcami o których na jednej z konferencji jeden naszych rządzących obiecywał pomoc a było to chyba w lutym i do tej pory cisza jestem szewcem który jeszcze się ostał a reszta kolegów w moim fachu niestety upadła , w promieniu 100km od mojego zakładu nikt już nie świadczy takich usług myślę ze jeszcze ze 2 miesiące dam rade ale niestety później i ja będę musiał się poddać przykre to ale prawdziwe grube miliony idą na korporacje a o nas się zapomina .
marzka
3 lata temu
pANI SYLWIO CHCIAŁABYM ZNAĆ PANI MIESIĘCZNE DOCHODY OD KTÓRYCH PŁACICIE PODATKI, JEŻELI JEST TO PARODIA TO PROSZĘ NIE KORZYSTAĆ Z POMOCY
Ola
3 lata temu
To po co bierzecie....przyjmujecie w podziemiu na czarno! Zarabiacie owszem mniej niż normalnie ale zarabiacie do tego bierzecie od rządu i płaczecie....Pseudo bizneswoman. Zamknijcie działalność jak Wam tak strasznie źle.