Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Tarcza antyrakietowa. Budowa bazy w Redzikowie z poślizgiem

128
Podziel się

Amerykański projekt nie ma szczęścia. Budowa stanowiska obrony przeciwrakietowej w Redzikowie opóźni się o dwa lata. Do tego całkowity koszt projektu będzie droższy o 96 mln dolarów.

Baza NATO w Redzikowie.
Baza NATO w Redzikowie. (East News, GERARD/REPORTER)
bCXMpqKZ

O obsuwie poinformował szef Agencji Obrony Przeciwrakietowej. Urzędnicy amerykańscy będą musieli wybrać nowego wykonawcę, który dokończy projekt.

Jak podaje portal breakingdefense.com, system miał być gotowy już w 2018 roku. Teraz ma zostać oddany do użytku w roku 2022. Co więcej, budowa bazy w Redzikowie, która miałby chronić Europę przed pociskami średniego zasięgu z Bliskiego Wschodu, będzie kosztować o 96 mln dolarów więcej, niż zakładano.

bCXMpqLb

- To trudna decyzja, ale mamy pełną zgodę co do tego, jak to wszystko powinno wyglądać. W tym miesiącu opracujemy specjalną ścieżkę, która przybliży nas do osiągnięcia celu - skomentował dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej, admirał Jon Hill.

Instalacja budowana w Polsce jest częścią „europejskiej” tarczy antyrakietowej budowanej przez Amerykanów z NATO w ramach programu EPAA (U.S. European Phased Adaptive Approach). Nie ma pewności, co mogło wywołać opóźnienia ani co wywindowało koszty polskiego projektu, tym bardziej że rumuńska baza (system Aegis Ashore) została oddana w czasie i działa od 2016 roku.

bCXMpqLh

Od czasu rozpoczęcia prac nad systemem obrony przeciwrakietowej NATO Rosja przyspieszyła proces rozmieszczania rakiet wokół swoich granic. Z raportu estońskiego rządu wynika, że Rosja ma rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander ustawione 75 mil od granicy z Estonią i 28 mil od granicy z Litwą.

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

bCXMpqLC
wiadomości
KOMENTARZE
(128)
ja123
7 miesięcy temu
To Amerykanie nie wywiazali sie z umowy ,a my im mamy zaplacic dodatkowo 100ml.$ ,zeby dokonczyli instalacji opuznionej o 2 lata !!!! JAJA SOBIE Z POLSKI ROBIA ????WYCZULI ZE MOZNA DOIC!!!!!A CO NA TO MON???
Janek
7 miesięcy temu
Ten kto zaprosił obce wojska i na polskiej ziemi pozwolił im się w dodatku okopywać a co gorsza ustalił iż to Polacy będą za to płacić powinien iść pod ścianę.
micnb
7 miesięcy temu
Ato znaczy,że i wojnę z Rosją przesuną o 2 lata.
bCXMpqLD
Tak
7 miesięcy temu
Potrzebna ta baza jak pryszcz ba dooipie
my
7 miesięcy temu
Ha ha a patologia pisowska już odtrąbiła sukces !!!!!! Ludzie jeszcze słono zapłacicie za ten pisowski folwark !
Najnowsze komentarze (128)
koti
3 miesiące temu
Pewność jest stuprocentowa. Polskie kombinatrostwo i złodziestwo.
her flik
7 miesięcy temu
Ja tam dostaję 500+ imam powiedziałmi jaro być spoko
Niesz
7 miesięcy temu
"Jeszcze nigdy tak dobrych stosunków z USA mieliśmy". Bez komentarza.
deyna kazimie...
7 miesięcy temu
Takie to pis podpisuje "lukrartywne " kontakty, F-35 kupili bo Turcja ich nie wzięła i stały na placu, nikt inny ich nie chciał
Rozum
7 miesięcy temu
Wypad z Polski żadnych baz z obcymi wojskami wyjątek stanowi armia Turecka
Andrzej W
7 miesięcy temu
albo USraelczycy jeszcze trochę poczekają i skończą budową w Polin
czes
7 miesięcy temu
tak wyglada milosc w wydaniu amerykanskim chcesz miec dobrze to PLAC placz i plac.
Obserwator7
7 miesięcy temu
Chętnie podpiszę taką umowę i daje gwarancję, że baza nigdy nie zostanie skończona a kosztować będzie pierdylion dolarów
bCXMpqLv
XXX
7 miesięcy temu
Jednego okupanta się Polska pozbyła, lecz żeby nie powstała pustka w ograbianiu polaków więc rządzący Polską zaprosili drugiego.
hahaha
7 miesięcy temu
...wydoją nas do cna!!!!!!!!!!!!!
Andrzej W
7 miesięcy temu
to co ? jeszcze teraz wojny z Rosją nie będzie ? Przesunięta ????
pompik
7 miesięcy temu
Jednak Trump słucha Putina! Ta baza nie powstanie chyba nigdy !!!
as75
7 miesięcy temu
haaaa doliczyli sobie usunięcie rdzy i naprawy starch gratów ,które czekają na frajerów następne 2 lata na jakimś polu awganistanu czy innego państwa najechanego przez wyzwolicieli z usa
jp
7 miesięcy temu
Toż u nas wurzutni rakiet mnogo stoją stacjonarne z obsługą w czarnych sutannach ...jeszcze zapładniajaą parafianki jak potrzeba ...
...
Następna strona