Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Tarcza finansowa PFR
31.07.2020 09:29

Tarcza finansowa. PFR ma czarną listę firm, którym odmawia wsparcia

Tylko do piątku 31 lipca można jeszcze składać wnioski o pomoc w ramach tarczy finansowej. Nie wszyscy ją jednak otrzymają. Powstała bowiem czarna lista przedsiębiorstw, którym PFR odmówił wsparcia - pisze "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Z Polskiego Funduszu Rozwoju wypłacono niemal 60 mld zł w ramach pomocy dla firm, które ucierpiały w pandemii.

Do tej pory z Polskiego Funduszu Rozwoju wypłacono niemal 60 mld zł w ramach pomocy dla firm, które ucierpiały w pandemii. Z końcem lipca upływa jednak termin składania wniosków. Pomoc przyznano już ponad 335 tys. firm. Ale, jak pisze "Rzeczpospolita", mimo że 90 proc. wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie, to nie wszyscy to wsparcie finansowe otrzymają.

W PFR powstała bowiem czarna lista prawie 300 firm, których wnioski zostały kategorycznie odrzucone bez podania przyczyny - informuje dziennik. - Składając wniosek o pomoc z tarczy finansowej PFR, przedsiębiorca akceptuje umowę i regulamin. A te pozwalają nam odmówić przyznania subwencji bez podania przyczyny – mówi na łamach "Rz" Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Jak się dowiedziała gazeta, Fundusz prześwietla firmy w rejestrach CBA, ABW czy Krajowej Administracji Skarbowej, co do jej rzetelności. Kłopot w tym, że na listę trafiają również uczciwie działające przedsiębiorstwa.

Zobacz też: Ceny żywności w górę. Ekspert wskazuje powody

Za przykład "Rzeczpospolita" podaje spółkę Marketing, która kupuje nowe samochody w Polsce i sprzedaje za granicą, m.in. do Niemiec i Szwajcarii. Z tytułu sprzedaży spółka uzyskuje zwrot VAT - wyjaśnia dziennik. Firmie również odmówiono pomocy bez podania przyczyny. Jak zapewnia jej właściciel, jest to legalny i uczciwy biznes. Jednak w historii spółki znalazł się pewien incydent, który to firma odkryła dopiero w czerwcu.

"W 2017 r. jeden ze znanych na rynku i kompleksowo zweryfikowanych dostawców sprzedał jej 33 nowe samochody, które – jak się okazało później – wcześniej zostały wykorzystane do wyłudzenia podatku w karuzeli VAT-owskiej. Firma Marketing nie była tego świadoma" - pisze gazeta. Podkreśla, że poprzednie jej transakcje nie budziły wątpliwości.

PFR tłumaczy, że prześwietlanie ma zapewnić, że pieniądze publiczne nie trafią w ręce nieuczciwych przedsiębiorców. A co z tymi niewinnymi? Firma, której wnioski zostały odrzucone, może złożyć w PFR reklamację, a w ostateczności wystąpić na drogę sądową, wyjaśnił "Rz" prezes Funduszu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2020

AsiaJa na pierwszą wypłatę w ramach wsparci z tarczy czekałam 2 i pół miesiąca. Napisałam trzy pisma do ZUS - żadnej odpowiedzi do dzisiaj. Byłam … Czytaj całość

31-07-2020

BismarckZnalazło by się jeszcze z 3000 . A z resztą dużo firm , które napędzają gospodarkę i VAT nic nie dostały , bo same sobie poradziły . Dużo pieniędzy … Czytaj całość

31-07-2020

To bylodo przewidzenia. Ustawa a do niej poprawki . A pozniej poprawki do poprawek. A na koncu zabieramy to co obiecalismy. Chlopcy w rzadzie caly czas sie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)