Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Tarcza zaniżyła zasiłki. ZUS przyjmuje wnioski o przeliczenie

6
Podziel się:

Obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z sytuacją covidową spowodowało jednoczesne obniżenie podstawy zasiłku macierzyńskiego czy chorobowego. Teraz można odzyskać pieniądze.

Tarcza zaniżyła zasiłki. ZUS przyjmuje wnioski o przeliczenie
(money.pl, Rafał Parczewski)

Dzięki zapisom tarczy antykryzysowej pracodawcy mogli obniżyć wymiar pracy nawet o 20 proc. Być może pomogło to przetrwać pierwszą falę pandemii wielu firmom, ale jednocześnie uderzyło w matki będące na macierzyńskim czy osoby przebywające na zasiłku chorobowym czy opiekuńczym.

Z dania na dzień wypłaty z ZUS stopniały nawet o kilka tysięcy złotych. Niedopatrzenie rządu podczas projektowania tzw. ustawy covidowej zostało poprawione dopiero po pół roku.

Zobacz również: Tarcza antykryzysowa uderzyła w matki. Dostają zaniżone zasiłki

ZUS obecnie przyjmuje wnioski, które umożliwiają na nowo przeliczyć świadczenia i odzyskać pieniądze.

Świadczenie będzie policzone tak jak wcześniejsze – sprzed zmniejszenia etatu. Jak wyjaśnił ZUS, przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Zobacz także: Emerytury w żółtych strefach. Pieniądze już nie od listonosza?

Żeby otrzymać wyrównanie, trzeba złożyć wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy. Pozostałe osoby składają wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Wkurzona
2 lata temu
Bylam w ZUSie. Powiedzieli, ze czegos takiego jak skladanie wnioskow nie ma.
Jan
2 lata temu
Zus do likwidacji! Nie jest nam potrzebny wcale fo zycia. To maszynka do dojenia kasy.
pisowski mate...
2 lata temu
potrafią tylko zawyżać średnią krajową cwaniacy, żeby im płacić większe składki. Ale jak przyjdzie do wypłaty świadczeń, to zaniżają. W firmach brak podwyżek, brak premii, cięte są pensje, zwolnienia, a tym "geniuszom" wzrosła średnia krajowa BUCHACHAAAA!
logiczny
2 lata temu
W pierwszej kolejności powinny zgłaszać się mamy objęte programem...4+ !!! ;))) I weź człowieku zarób na to i odłóż choć troszkę na własną starość ! ;(
Natalia
2 lata temu
Czekałam 5 miesiecy!!!!! na zasiłek macierzyński 5 miesięcy!!! i nikt się nie pytał za co żyłam.. ten ZUS i ten kraj z przykrością stwierdzam to dno. W tym kraju żadna placówka nie funkcjonuje prawidłowo a teraz w czasie pandemi to już w ogóle pozamykani pierdzą w stołki szlachta polska... załatwić coś graniczy z cudem i nie mowa tu tylko o nie udolnym ZUSie...