Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Taryfikator mandatów po nowemu. Kierowcy zapłacą wyższe kary

6
Podziel się:

Nowy taryfikator mandatów jest związany z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie w sylwestra. Najwięcej obaw budzi wśród kierowców wysokość kar za poszczególne wykroczenia. Co się zmieniło? Odpowiadamy.

Taryfikator mandatów po nowemu. Kierowcy zapłacą wyższe kary
Taryfikator doprowadzi do sytuacji, w której mandat za prędkość będzie mogła nam wlepić nie tylko policja (Policja)

Taryfikator mandatów budzi duże emocje

1 grudnia 2021 roku ma wejść w życie nowy taryfikator nakładający na kierowców zauważalnie wyższe kary. Zmiana w Prawie o ruchu drogowym sprawia, że pojawiają się okół niej liczne, sprzeczne informacje. Pośród najważniejszych zmian należy wyróżnić zwiększenie wysokości mandatów za łamanie przepisów związanych z przewozem ludzi. Jak to wygląda w praktyce?

Za przewóz większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym lub pojazdem nieprzystosowanym czy nieprzeznaczonym do tego celu, grozić będzie od 100 zł mandatu. To odpowiedź na wydarzenie z 12 października 2010 r., kiedy w wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło 18 osób, które podróżowały niedostosowanym do tego pojazdem.

Wiele emocji budzi również dziesięciokrotne podwyższenie wysokości grzywien. Zdaniem komentatorów ma to zniechęcenie obywateli do dochodzenia swoich praw w sądzie. Ten będzie mógł wymierzyć nawet 30 tys. zł w przypadku odmowy przyjęcia mandatu.

Zobacz także: Piesi dostają nieproporcjonalnie dużo mandatów. Policjant tłumaczy dlaczego

Taryfikator mandatów. Tyle zapłacimy za wykroczenia

Wyprzedzasz w niedozwolonych miejscach? Mandat ma wynieść 1000 zł. Podwoi się, jeśli będziesz miał na koncie wcześniejsze wykroczenia.

Przejścia dla pieszych i prowadzenie auta bez odpowiednich uprawnień

Wykroczenia przeciwko pieszym w postaci wymuszania pierwszeństwa lub wyprzedzania na przejściach dla pieszych będą karane mandatem w wysokości minimum 1500 zł. Robiłeś to wcześniej? zapłacisz nie mniej niż 3000 zł.

Wsiadasz za kółko bez wymaganych uprawnień? Trafisz do aresztu albo zapłacisz grzywnę od 1 tys. zł. Jeżeli zdarzyło ci się to wcześniej (w ciągu 2 lat od kolejnego wykroczenia) kara wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

Mandat za kolizję i przejazdy przez przejścia kolejowe

W przypadku uszkodzenia mienia lub spowodowania "naruszenia czynności narządu ciała" sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1500 zł.

Co najmniej 2 tys. zł zapłaci delikwent, który objeżdża opuszczone zapory lub półzapory kolejowe lub wjeżdża na tory, jeśli opuszczanie szlabanów zostało rozpoczęte lub ich podnoszenie nie zostało zakończone.

Uciekanie przed kontrolą i prowadzenie pod wpływem

Minimum półtora tysiąca złotych zapłaci kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli, a wcześniej na koncie miał już inne wykroczenia drogowe.

Wsiadasz za kółko po spożyciu alkoholu? Możesz trafić do aresztu lub zapłacić grzywnę w wysokości minimum 2,5 tys. zł.

Nie wskażesz prowadzącego samochodu? Nawet 8000 zł kary

Tak wysoka kara będzie grozić za niewskazanie prowadzącego pojazd, który został złapany przez fotoradar. To 16-krotna podwyżka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Lubelak
2 lata temu
Tu nie chodzi o poprawę bezpieczeństwa, tylko o kasę na kolejne łapówki dla wyborców dojnej zmiany.
Marlena
2 lata temu
Przeciez to drozej niz w Niemczech. Mandat za parkowanie kosztowal mnie... 5 euro, a za drobne przekroczenie predkosci... 10 euro. Moze by dziury zalatac. Znaki sensownie stawiac. Budowac sensowne zjazdy/wjazdy. Drogi budowac proste. Swiatla programowac sensownie. Znaki stawiac logicznie. Dbac o kulture i wyksztalcenie, a nie zabraniac i karac. Nie zgadzam sie i protestuje. Przegiecie.
Kama
3 lata temu
Kara dla zwykłych obywateli dla reszty nie
lolo
3 lata temu
dokładnie jaką karę zapłaci zakała - rowerzysta?? rowerzysta świętsza krowa od pieszego!! kiedy OC będą musieli zapłacić?? kiedy okaże uprawnienia jadąc ulicą z autami?? !!!!!!!! on zlewa przejście i jeździ po pieszym!! na drogach gdzie jest zakaz dla zakał on jedzie - lotnisko Smolec Wrocław !!!!!!! Policja zlewa to i nic nie robi!! jest droga rowerowa a on wali przed autem?? autobus się wlecze bo zakała jedzie!! to są jaja. ustawodawca chyba miał działkę by to wprowadzić !! " rowerzysta świętsza krowa !! "
makro
3 lata temu
Jakie kary dla rowerzystów przejeżdżających nagle przez przejścia dla pieszych i szalejących na chodnikach dla pieszych?