Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Taśmy Kaczyńskiego. Sprawa "koperty dla księdza" trafiła do sądu

510
Podziel się:

Wniosek o wezwanie Jarosława Kaczyńskiego do zwrotu 50 tys. zł został złożony w sądzie. Gerald Birgfellner walczy o pieniądze, które przekazał prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński stawi się w sądzie?
Jarosław Kaczyński stawi się w sądzie? (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)

Prezes PiS dwukrotnie nie odbierał wystawianych przez pełnomocników austriackiego biznesmena zatrudnionego do prac nad projektem dwóch wież przy Srebrnej wezwań o zapłatę 50 tys. zł – przypomina "Gazeta Wyborcza".

Teraz Jarosław Kaczyński będzie musiał stawić się w sądzie, gdyż tam skierowana została sprawa. Gdyby i tym razem nie pojawił się na rozprawach sąd może zaocznie nakazać zwrot tych pieniędzy – tłumaczy dziennik.

Gerald Birgfneller proponuje prezesowi ugodę, jej treść ujawniła Wyborcza: "Jarosław Kaczyński zobowiązuje się zapłacić na rzecz Geralda Birgfellnera kwotę 50 tys. zł (słownie pięćdziesiąt tysięcy złotych) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 21 marca 2019 r. do dnia zapłaty, w terminie 7 dni od zawarcia ugody tytułem zwrotu nienależnego świadczenia, które przyjął od Geralda Birgfellnera w gotówce w dniu 7 lutego 2018 r."

50 tys. zł to kwota, jaką miał biznesmen przekazać prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego. Miała być to zapłata za podpis pod uchwałą rady.

Zobacz także: Obejrzyj: "Kaczyński jest bezdenną głębiną cnót":

Zdaniem mec. Giertycha, austriacki biznesmen nie znający polskiego prawa ani statusy fundacji "pozostawał w błędnym przekonaniu", że taka zapłata jest konieczna. Jako "świadczenie nienależne" podlega zwrotowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(510)
Teressa
rok temu
POLACY. JAKI KRAJ TACY RZĄDZĄCY, KURDE A JADNAK. WSTYD. Czekam i się pewnie nie doczekam Polskiego Godnego Rzâdu w Polsce.
Sowa
3 lata temu
Odda te pieniądze gdy inflacja będzie taka że będzie za nie można kupić skarpetki
Wielki OTUA
3 lata temu
Ciąg dalszy bicia piany przedwyborczej, nie istnieje żaden dowód na wręczenie czegokolwiek
dodo
3 lata temu
W innym kraju za taka kopertę były na politycznym aucie.Wstyd
i znów
3 lata temu
niesamodzielnie myślący i opłacani trole
...
Następna strona