Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Taśmy Kaczyńskiego. Sprawa "koperty dla księdza" trafiła do sądu

510
Podziel się:

Wniosek o wezwanie Jarosława Kaczyńskiego do zwrotu 50 tys. zł został złożony w sądzie. Gerald Birgfellner walczy o pieniądze, które przekazał prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński stawi się w sądzie?
Jarosław Kaczyński stawi się w sądzie? (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News)

Prezes PiS dwukrotnie nie odbierał wystawianych przez pełnomocników austriackiego biznesmena zatrudnionego do prac nad projektem dwóch wież przy Srebrnej wezwań o zapłatę 50 tys. zł – przypomina "Gazeta Wyborcza".

Teraz Jarosław Kaczyński będzie musiał stawić się w sądzie, gdyż tam skierowana została sprawa. Gdyby i tym razem nie pojawił się na rozprawach sąd może zaocznie nakazać zwrot tych pieniędzy – tłumaczy dziennik.

Gerald Birgfneller proponuje prezesowi ugodę, jej treść ujawniła Wyborcza: "Jarosław Kaczyński zobowiązuje się zapłacić na rzecz Geralda Birgfellnera kwotę 50 tys. zł (słownie pięćdziesiąt tysięcy złotych) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 21 marca 2019 r. do dnia zapłaty, w terminie 7 dni od zawarcia ugody tytułem zwrotu nienależnego świadczenia, które przyjął od Geralda Birgfellnera w gotówce w dniu 7 lutego 2018 r."

50 tys. zł to kwota, jaką miał biznesmen przekazać prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego. Miała być to zapłata za podpis pod uchwałą rady.

Zobacz także: Obejrzyj: "Kaczyński jest bezdenną głębiną cnót":

Zdaniem mec. Giertycha, austriacki biznesmen nie znający polskiego prawa ani statusy fundacji "pozostawał w błędnym przekonaniu", że taka zapłata jest konieczna. Jako "świadczenie nienależne" podlega zwrotowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(510)
Teressa
3 lata temu
POLACY. JAKI KRAJ TACY RZĄDZĄCY, KURDE A JADNAK. WSTYD. Czekam i się pewnie nie doczekam Polskiego Godnego Rzâdu w Polsce.
Sowa
4 lata temu
Odda te pieniądze gdy inflacja będzie taka że będzie za nie można kupić skarpetki
Wielki OTUA
4 lata temu
Ciąg dalszy bicia piany przedwyborczej, nie istnieje żaden dowód na wręczenie czegokolwiek
dodo
4 lata temu
W innym kraju za taka kopertę były na politycznym aucie.Wstyd
i znów
4 lata temu
niesamodzielnie myślący i opłacani trole
...
Następna strona