Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tauron napędza się AI

0
Podziel się

Energetyczny gigant już rozwija kilka istotnych projektów w których sztuczna inteligencja odgrywa niebagatelną rolę. A to ma być dopiero początek.

Tauron napędza się AI
(Shutterstock.com)
bDoobuJN

Sztuczna inteligencja (AI) z przytupem wkracza w energetykę - także w Polsce. Tu liderem we wdrażaniu rozwiązań wykorzystujących AI jest Tauron, rozwijający tę technologię na kilku polach. Pierwsze z nich może przynieść spółce w krótkim czasie potężne oszczędności: chodzi bowiem o systemy zapobiegające awarii. Ich przewaga nad ekipami techników złożonych z ludzi wynika z...matematyki. W tym wypadku systemy AI analizują duże zbiory danych sensorowych (pochodzących np. z mierników w maszynach) i porównują je historycznymi danymi eksploatacyjnymi. To, w oparciu o wciąż udoskonalane przez komputery modele matematyczne, daje możliwość znajdowania nieprawidłowości w pracy maszyn nawet na wiele godzin przed wystąpieniem awarii. Taki system, autorstwa polskiej spółki Reliability Solutions, działa już w Elektrowni Łagisza.

- Ponad rok doświadczeń potwierdza wysoką efektywność systemu diagnostyki predykcyjnej opartego na sztucznej inteligencji. Takie wdrożenie ogranicza koszty usuwania awarii, a dzięki dodatkowym godzinom, w których blok będzie dyspozycyjny, zwiększa przychody z operacyjnej rezerwy mocy oraz przychody z rynku mocy – podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem rozwoju, dodając, że to właśnie Tauron, poprzez fundusz CVC EEC Magenta (współtworzony z NCBR, PFR Ventures i EEC Ventures) zdecydował się właśnie zainwestować w Reliability Solutions 13 mln zł.

Inteligentne Miasto

Wcześniej Tauron wdrożył też - jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce - system Wirtualnego Agenta, zasilanego AI. Agent aktywnie wspiera proces przyjmowania i rejestracji zgłoszeń awarii sieci energetycznej. Projektem na znacznie większą skalę a wciąż opartym o m.in. sztuczną inteligencję jest też inna, wyjątkowa inicjatywa energetycznego giganta - wdrożenie smart city. Tauron na inteligentne miasto wybrał Wrocław. To właśnie tam, istniejąca już infrastruktura zasilana przez Tauron, nabierze nowego wymiaru. Odpowiednio dobrane, nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwią bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym czy szybkie znalezienie miejsca parkingowego. Powstanie także aplikacja pokazująca jakość powietrza.

bDoobuJP

- Po raz pierwszy w Polsce wdrażamy rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy i AI na skalę kilkusettysięcznego miasta. Duży potencjał widzimy w synergii z aktywami Grupy oraz różnorodnymi usługami oferowanymi przez spółki, takimi jak np. oświetlenie, które może pełnić szereg dodatkowych funkcji, związanych z przesyłem danych i pomiarami - uważa Jarosław Broda.

Do testowania nowych rozwiązań wybrano już infrastrukturę oświetleniową ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu. Smart city na latarni oznacza m.in. montaż modułu do zliczania pojazdów, rowerów i pieszych, a także instalację czujnika dostosowującego natężenie światła do warunków zewnętrznych. To pozwoli nie tylko na znaczne oszczędności ale i da szansę zarządzania ruchem miejskim za pomocą AI.

bDoobuKq
KOMENTARZE
(0)