Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ten kraj ma prawie pełne magazyny gazu. Wyprzedził harmonogram UE i stawia żądania

61
Podziel się:

Państwa członkowskie Unii Europejskiej ścigają się z czasem, by napełnić magazyny gazu w 80 proc. do 1 listopada, czego wymaga od nich Bruksela. Blisko tego celu jest Rumunia - oświadczył we wtorek 30 sierpnia rumuński minister energii Virgil Popescu. Zaapelował też do UE o zmianę w wyliczeniach wartości energii elektrycznej.

Ten kraj ma prawie pełne magazyny gazu. Wyprzedził harmonogram UE i stawia żądania
Rumunia bliska napełnienia gazów w 80 proc. Na zdjęciu Virgil Popescu (Getty Images, Thierry Monasse)

Virgil Popescu w rozmowie z telewizją Digi24 ogłosił, że Bukareszt wyprzedził harmonogram Komisji Europejskiej i już teraz posiada 72,5 proc. rezerw gazu ziemnego. Zapewnił, że w najbliższych tygodniach przekroczony zostanie poziom stanu magazynowego oczekiwanego przez władze UE.

Rumunia napełnia magazyny i stawia żądania

Następnie rozmowa zeszła na kwestię cen. Minister energii zaznaczył, że rząd Rumunii opowiada się za oddzieleniem ceny gazu ziemnego od wartości energii elektrycznej.

W ten sposób moglibyśmy uchronić cenę energii elektrycznej, która jest wytwarzana przez elektrownie gazowe, przed oczywistymi manipulacjami, jakie Moskwa prowadzi na rynku gazu - podkreślił Virgil Popescu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy koniec drożyzny na stacjach paliw? Bogucki: nie zanosi się na to

O zmiany w mechanizmie cenowym zaapelował też Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślał, że UE powinna zmienić "mechanizm cenowy, który jest wykorzystany przez Unię Europejską. On tworzy znaczące napięcia na rynku energii elektrycznej".

Popescu: Rosja dąży do destabilizacji Europy

Ocenił też, że Rosja dąży do wywołania sztucznych podwyżek cen prądu w UE. Zarzucił Kremlowi złą wolę i chęć destabilizacji Unii Europejskiej poprzez podwyżki cen gazu ziemnego.

- Wszyscy słyszeliśmy wypowiedzi niektórych urzędników Federacji Rosyjskiej, którzy grożą i szantażują UE cenami gazu […] na poziomie 5 tys. euro za 1000 m sześc. surowca. Opowiadają oni, jak Rosja zamierza podbijać ceny i manipulować rynkiem europejskim. To się musi skończyć - stwierdził Virgil Popescu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
qaz
2 lata temu
Nie wyszło Niemcom, bo chcieli zarobić na krajach unijnych za pośrednictwo w sprzedaży gazu od ruskich, a tu bach i stolik z biznesem wywrócony. Pazerny traci dwa razy. Dobrze im tak.
słuchać Polsk...
2 lata temu
No proszę, w krótkim czasie państwa unijne znalazły dla siebie gaz. Gdyby taka polityka była prowadzona na spokojnie i dużo wcześniej to ten gaz nie byłby taki drogi jak teraz, kupowany pod presją.
misio56
2 lata temu
niemiecka gospodarka jest chyba 2 razy wieksza od polskiej i bardziej uzalezniona od gazu niż Polska. Więc oceniajmy zapasy gazu według potrzeb a nie według pojemności wyrazonej w liczbach bezwzglednych. Na dzień dzisiejszy zapasy i dostawy poprzez gazoport zabezpieczają potrzeby Polski i tyle. A jeszcze są planowane dostawy z Norwegii i poprzez interkonektory . Niemcy o swojej sytuacji tak powiedziec nie mogą. Nie wyszło z głaskaniem Putina to Niemiaszki rozpaczliwie szukaja oparcia w KE bo poprosić o pomoc nie raczą.
misio56
2 lata temu
Żadne państwo nie buduje magazynów gazu na 100% zapotrzebowania, które zabezpiecza odbiorców przez wiele miesięcy. Tak duże zbiorniki to wysoki koszt budowy, straty związane z przechowywaniem i koszt surowca , który trzeba kupić. Zapasy to rezerwa na chwilowe zawirowania. Polska prócz magazynów ma interkonektory , ma swoje wydobycie niemałe (na poziomie ok. 5 mld m3 rocznie). Wraz z pozostałą infrastrukturą gazowa daje podstawę do ostrożnego optymizmu , nawet , gdyby Niemcy wlansowali nas ze złóż norweskich bo podobno i takie podchody się pojawiły.
Ja
2 lata temu
Od dawna wiadomo że Unia ,tzn.ci najsilniesi (Niemcy) z"doją" słabsze kraje. Chcieli być pośrednikami w ineresie z Rosjà ,a zamiast tego....
...
Następna strona