Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ministrowie szukają sposobów na kryzys. "Jestem przekonany, że Putin teraz się z nas śmieje"

58
Podziel się:

Mateusz Morawiecki w krótkim oświadczeniu dla mediów przed rozpoczynającym się szczytem bezpieczeństwa energetycznego zaapelował do Unii Europejskiej o zawieszenie systemu ETS. – Musimy zmienić mechanizmy kształtowania cen energii w Europie – powiedział premier

Ministrowie szukają sposobów na kryzys. "Jestem przekonany, że Putin teraz się z nas śmieje"
Mateusz Morawiecki obecnie przebywa w Kopenhadze na szczycie bezpieczeństwa energetycznego (GETTY, Bloomberg)

W Kopenhadze trwa spotkanie szefów rządów Polski, Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy, prezydenta Litwy oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Głównym tematem rozmów jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej.

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie energetycznym, ponieważ już teraz widzimy zmiany geopolityczne, choć jeszcze nie wiemy, jakiego kształtu nabiorą. W związku z nimi wiemy jednak, że jako Europa musimy polegać na wiarygodnych partnerach – wyjaśniał Mateusz Morawiecki w krótkim oświadczeniu dla mediów.

Apel Morawieckiego o zawieszenie systemu ETS

Następnie premier pochwalił nasz kraj i podkreślił, że Polska zamierza zwiększyć inwestycje w energetykę wiatrową i morską. Przysłużyć się temu mają nowe przepisy dotyczące stawiania farm "wiatraków", choć w money.pl pisaliśmy, że rządowa propozycja nie przyniesie przełomu dla sektora OZE, gdyż jest pełna pułapek dla inwestorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny gazu oszalały. "Najboleśniej odczują to mniejsze firmy"

Dalej premier przypomniał, że Polska szykuje się do budowy pierwszego w naszym kraju reaktora atomowego. – To pozwoli nam stać się w krótkim czasie gospodarką niskoemisyjną – stwierdził szef rządu.

Jednak, jak podkreślał, sytuacja na rynku energetycznym jest na tyle niestabilna, że dziś konieczne są odstępstwa od polityki unijnej dążącej do neutralności klimatycznej. – Myślę, że powinniśmy wykorzystać wszelkie instrumenty, wszelkie możliwości, by przeciwstawić się polityce Putina – mówił Mateusz Morawiecki.

Pomogłyby nam w tym dwa rozwiązania. Jeden to zawieszenie systemu ETS w obecnej formie na rok albo dwa lata. W tym czasie powinniśmy mieć ustaloną stałą, niską cenę. Drugi mechanizm, który powinniśmy wykorzystać, to, by powiedzieć krótko, mechanizm cenowy, który jest wykorzystany przez Unię Europejską. On tworzy znaczące napięcia na rynku energii elektrycznej – zaznaczył polski premier.

System ETS polega na kupowaniu pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Tworzy się limit emisji, który z czasem jest obniżany. Ma to sprawić, by paliwa kopalne były coraz mniej opłacalnym źródłem energii. Dla polskiej energetyki, mocno opierającej się na węglu, jest to szczególnie uciążliwy obowiązek.

Szczególnie że ceny na rynku pozwoleń do emisji od jakiegoś czasu biją kolejne rekordy. Polscy politycy przekonują, że na rynku ETS pojawili się spekulanci zbijający fortunę na wykupywaniu pozwoleń i odsprzedawaniu ich z wielokrotnym przebiciem.

Bałtyk jako basen wewnętrzny NATO

Premier wspomniał też o procesie akcesyjnym do NATO Szwecji i Finlandii. Mateusz Morawiecki nie ukrywał radości z takiego obrotu spraw.

– Po tym, kiedy Morze Czarne stało się jasnym celem Kremla, to powinniśmy też obawiać kolejnych morskich celów Moskwy, np. Bałtyku. Dlatego bardzo mnie cieszy dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii […] ponieważ basen Morza Bałtyckiego de facto staje się wewnętrznym morzem Sojuszu – stwierdził.

Sprzyjanie działaniom Rosji?

Premier Morawiecki za najpilniejsze uznał rozwiązania krótkoterminowe, deklarując w dalszej perspektywie poparcie dla morskich farm wiatrowych. Podkreślił, że transformacja energetyczna powinna się odbywać z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia od Rosji, należy też patrzeć na transformacje w perspektywie zwycięstwa Ukrainy.

"Jestem przekonany, że Putin teraz się z nas śmieje, ponieważ cały czas nie zmieniamy niektórych mechanizmów kształtowania cen w Europie, a te niezmienione mechanizmy tylko sprzyjają pewnym działaniom Rosji" – mówił premier Morawiecki.

Wyraził zdanie, że merit order – sposób szeregowania źródeł energii – powinien zostać zmodyfikowany, by "energia dla przedsiębiorstw, konsumentów była tańsza".

"W długoterminowej perspektywie opowiadam się za wszystkimi strategiami morskich farm wiatrowych, natomiast w tej chwili najważniejsza jest niedroga energia" – oświadczył.

Powołując się na rozmowę z Michaiłem Chodorkowskim i Garrim Kasparowem wyraził przekonanie, że należy wstrzymać wydawanie wiz turystycznym obywatelom Rosji. "Mieliśmy podobne poglądy jak wiele osób na tym szczycie. Uważamy, że powinniśmy przestać wydawać wizy. To kolejne narzędzie wywarcia presji na Kreml" – powiedział.(PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Orientuj się!
2 lata temu
Kto przyniósł do Polski system obcych genów Marksa, Engelsa, Lenina i w dalszym tle Stalina. Przecież nie Polacy, którzy z tym antychrystem walczyli od IIwś. Polska w POLSKICH uczciwych katolickich rękach a nie obcych genów. Ojczyznę Polskę racz nam zwrócić Panie Boże w POLSKIE uczciwe ręce z Twojego nadania.
Olo
2 lata temu
Ty sie zajmij Polska! Biedą, drozyzną, zatrutymi rzekami , wycietymi lasami! Juz mamy tego dosc!
xcz
2 lata temu
Grillują OZE , a promują spalarnie śmieci (3 mld dofinansowania ) wydalające do powietrza i środowiska dużo groźnych dla zdrowia substancji . Czy ktoś zna zdrowe spaliny ?
CZARNOWIDZ
2 lata temu
FINAŁ - Zabraknie Gazu i Węgla niech zrobi jeszcze Putin - Do całej UNII powinien zamknąć w całości Gaz, Ropę, Węgiel - Okaże się że UNIA wobec Rosji jest cienka jak papier toaletowy - Na wiosnę koniec UNII w obecnym układzie razem z Euro
CZARNOWIDZ
2 lata temu
FINAŁ - Zabraknie Gazu i Węgla niech zrobi jeszcze Putin - Do całej UNII powinien zamknąć w całości Gaz, Ropę, Węgiel - Okaże się że UNIA wobec Rosji jest cienka jak papier toaletowy - Na wiosnę koniec UNII w obecnym układzie razem z Euro
...
Następna strona