Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|
aktualizacja

Terminy matur. ZNP komentuje: plusem jest to, że wreszcie się pojawiły

284
Podziel się:

ZNP docenia ogłoszenie terminów matur i egzaminów ósmoklasisty, ale ma wątpliwości, czy uda się je sprawnie przeprowadzić. Jedna z obaw dotyczy zapewnienia "reżimu sanitarnego". - Uczniowie będą przebywać razem na korytarzach, przed szkołami. Boję się, że MEN zrzuci na szkoły odpowiedzialność za ten "reżim sanitarny" - powiedział money.pl prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, uważa, że egzamin ósmoklasisty trzeba było odwołać.
Sławomir Broniarz, prezes ZNP, uważa, że egzamin ósmoklasisty trzeba było odwołać. (FORUM)

Rząd podał termin przeprowadzenia egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów. 8 czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne z języka polskiego i nie będą miały części ustnej. Matury zakończą się 29 czerwca.

Egzaminy ósmoklasisty zaczną się 16 czerwca i potrwają do 19. Z kolei egzaminy zawodowe rozpoczną się 17 sierpnia.

Prezes ZNP, który wielokrotnie apelował do ministra o ogłoszenie terminów, jest zadowolony z faktu, że ministerstwo je ustaliło. Ma jednak wątpliwości co do tego, czy da się sprawnie przeprowadzić egzaminy.

Zobacz także: Oglądaj też: Odmrażanie gospodarki. Belka: jestem zaniepokojony tym, co mówi rząd

- Pamiętajmy, że egzaminy sprawdzają ludzie, a nie maszyny - powiedział Sławomir Broniarz w rozmowie z money.pl. - To, czy one zostaną sprawdzone na czas, zależy tylko od determinacji egzaminatorów, bo terminy obu egzaminów są bardzo blisko siebie. Mam nadzieję, że pan minister tę decyzję dobrze przemyślał.

Zdaniem szefa ZNP dobrym pomysłem byłoby odwołanie w tej sytuacji egzaminów ósmoklasisty i przeprowadzenie wyłącznie matur, które są najważniejszym kryterium przy rekrutacji na studia wyższe.

- Rekrutacje do szkół średnich można przeprowadzić na podstawie konkursu świadectw i ocen rocznych i półrocznych - powiedział Broniarz.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego nie wyobraża sobie też, w jaki sposób można przeprowadzić egzaminy w "reżimie sanitarnym", co zapowiedział na piątkowej konferencji minister edukacji.

Zapowiedź była ogólna, minister Dariusz Piątkowski powiedział, że uczniowie będą siedzieć w pojedynczych ławkach, w określonej odległości od siebie.

- W wielu szkołach egzaminy odbywają się praktycznie w każdym szkolnym pomieszczeniu. Przy zwiększeniu odległości zabraknie miejsca. Nie wyobrażam sobie, jak takie egzaminy mają być prowadzone, przy jednoczesnym zapewnieniu samodzielności pracy - powiedział Broniarz. - Poza tym, jak mamy ograniczyć możliwość spotkań? Przecież uczniowie będą przebywać razem na korytarzach, czy przed szkołami. Boję się, że resort odpowiedzialność za ten "reżim sanitarny" po prostu zrzuci na dyrektorów szkół.

Na razie terminy matur i techniczne szczegóły znamy wyłącznie z zapowiedzi ministra na konferencji prasowej. Nie ukazał się jeszcze projekt rozporządzenia w tej sprawie. Prezes ZNP apeluje, by taki projekt skonsultować zarówno z nauczycielami, jak i rodzicami.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(284)
fred
4 lata temu
te osoby rania mnie pobieraja kase z moich podatkow czs przegonic ta chlote nierobow raniac ludzi uczciwie pracujacych
Ww
4 lata temu
Temu Panu już podziękujemy.
antyrezimowie...
4 lata temu
Najdłużej panujący przywódca.
ag
4 lata temu
Tego broniarza to nie da się słuchać. On wie wszystko, zna się na wszystkim , a najlepiej zna się na podjudzaniu społeczeństwa
och
4 lata temu
Po pierwsze odpartyjnić nauczycieli.
...
Następna strona