Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|

Termomodernizacja. Jak zdobyć finansowanie na ocieplenie domu

69
Podziel się:

Chcesz wziąć kredyt na termomodernizację domu? Rząd wypłaci ci premię. Łącznie do wydania jest ponad 2 mld zł.

O premię termomodernizacyjną mogą ubiegać się właściciele i zarządcy budynków, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego, gminy i osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, czyli także rolnicy.
O premię termomodernizacyjną mogą ubiegać się właściciele i zarządcy budynków, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego, gminy i osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, czyli także rolnicy. (East News, Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Na początku roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Dokument powstał po to, aby ułatwić mieszkańcom domów jedno i wielorodzinnych zmniejszenie zużycia energii. W ramach tej ustawy stworzony został Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

W ramach funduszu rząd zapewnił ok. 3,2 mld zł na poprawę termomodernizacji obiektów, z czego 2,2 mld zł będą przeznaczone na inwestycje termomodernizacyjne. Środki te będą wykorzystywane poprzez udzielanie m.in. premii termomodernizacyjnej i remontowej.

Premia termomodernizacyjna polega na spłacie części kredytu zaciągniętego na termomodernizacje m.in. budynków jednorodzinnych. Chodzi o takie prace jak naprawa ścian zewnętrznych, remont okien, modernizacja lub wymiana pieców, kotłów, kaloryferów, instalacji grzewczej oraz unowocześnienie systemu wentylacji, a także usprawnienie systemu wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Zobacz także: Obejrzyj: Mały ZUS dla nielicznych. "Państwo ściąga podatki przekraczające dochody"

Wsparcie, na które można liczyć wynosi 16 proc. całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Przykładowo, jeśli na termomodernizację wydaliśmy 100 tys. zł to premia wyniesie 16 tys. zł.

Co ważne, gdy zdecydujemy się także na zamontowanie paneli fotowoltaicznych to premia wzrośnie i będzie wynosiła 21 proc. kosztów realizacji całego przedsięwzięcia.

Premia termomodernizacyjna jest przyznawana wraz z kredytem. Ten ostatni jest udzielany przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
Oszukańcze pa...
3 lata temu
Tylko nikt nie mówi że od tej dotacji będzie trzeba odprowadzić podatek.
Wwww
3 lata temu
Niech oni nic mi nie dają, wszystko sobie zapewnie, tylko najpierw niech przestaną mnie OKRADAĆ!!!!!!!
qwert
3 lata temu
To zaplanowane działanie polegające na wspieraniu banków, całą dotację pochłania prowizja banku, odsetki od wciskanego na siłę kredytu połączonego z projektem bez którego nie może się obejść. To wszystko to ściema. Taniej wyjdzie założyć panele płacąc gotówką niż bawić się w tą biurokrację. O czasie zmarnowanym na papierki i wyjazdy do banku nie wspomnę. A za gotówkę zamawiam firmę, przyjeżdża do domu i nic mnie nie obchodzi płacę za kompleksową usługę z montażem. Ale u nas wszystko tak działa. :(
olo
3 lata temu
Bez sensu. Złodziejski transfer pieniędzy do Niemiec.
Dodam
3 lata temu
PODEJSZCZE WLADZ PODZIWIAM BEDAC W USA. BO MADRY PLAN.
...
Następna strona