Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tesco w Polsce na minusie. "Sieć rozważa różne scenariusze"

73
Podziel się:

Grupa Tesco rozważa sprzedaż swojego oddziału w Polsce - ustaliła agencja Bloomberg. Sieć woli skupić się na brytyjskim rynku i krajach, które rokują lepiej niż Polska. Takie spekulacje trwają od dawna, a Tesco sprawy nie komentuje.

Tesco zapowiada, że skupi się na mniejszych sklepach, ale nie milkną spekulacje na temat wyjścia sieci z naszego kraju
Tesco zapowiada, że skupi się na mniejszych sklepach, ale nie milkną spekulacje na temat wyjścia sieci z naszego kraju (Wikimedia Commons CC BY-SA, Burrows)
bEUUWIYB

Spekulacje na temat wyjścia Tesco z Polski pojawiają się systematycznie co najmniej od 2015 r. - odkąd sieć wstrzymała rozwój w naszym kraju, rozpoczęła wielką restrukturyzację, zaczęła zamykać sklepy (do dziś zlikwidowano ponad 100 placówek), zmniejszać ich powierzchnie, wyprzedawać nieruchomości i masowo zwalniać pracowników. Tesco zamknęło także centrum dystrybucyjne w Poznaniu i zmniejszyło wykorzystanie magazynu w Gliwicach. Ostatnio firma sprzedała też pięć sklepów Kauflandowi – informuje serwis "Wiadomości Handlowe".

Jeszcze w kwietniu 2018 r. Matt Simister, szef Tesco CEE oficjalnie zapewniał, że firma nie planuje sprzedaży biznesu w tej części Europy.

bEUUWIYD

Jednym z powodów, dla których restrukturyzacja nie powiodła się, jest wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Sieć przespała moment, w którym trzeba było dywersyfikować biznes i postawić na rozwój sklepów convenience, tak jak Tesco zrobiło to w rodzimej Wielkiej Brytanii (koncept Tesco Express) – oceniają "Wiadomości Handlowe".

Zobacz także: Obejrzyj: Zakaz handlu w niedziele. Ucierpiały sklepy z wyposażeniem i budowlane

Problemem przy ewentualnej transakcji sprzedaży Tesco mogłoby być uzyskanie zgody UOKiK. Tort hipermarketowy w Polsce podzielony jest między zaledwie kilku graczy. Już kupno sieci Real od Metro Group przez Auchan pięć lat temu (warunkowa zgoda UOKiK, z nakazem odsprzedaży ośmiu placówek) pokazało, że dalsza konsolidacja w formacie tzw. big-boxów będzie utrudniona. To oznacza, że gdyby Tesco zdecydowało się na wycofanie z Polski, to być może musiałoby sprzedać sieć sklepów nie w całości, lecz w kawałkach.

bEUUWIYJ

Według Bloomberga, w całym ubiegłym roku fiskalnym Tesco wygenerowało w Polsce sprzedaż rzędu 1,9 mld funtów, notując przy tym stratę operacyjną rzędu 11 mln funtów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUUWIZe
KOMENTARZE
(73)
szamoni
2 lata temu
To są wyniki działań naszego rządu w ramach naszej gospodarki, zakaz handlu, podatek handlowy i widać co się dzieje.
Jan
2 lata temu
Za Tesco pójdą inni - jak PRL to PRL. Cieszcie się głuPiSie.
klient
2 lata temu
wuj na drogę już dawno przestaliście być atrakcyjni
bEUUWIZf
żabka
2 lata temu
dziwne, bardzo dziwne, wszystkie sieci handlowe radzą sobie lepiej niż dobrze, tylko jedno tesco nie może związać końca z końcem. to nie polski rynek jest mało rokujący, tylko zarząd firmy sobie nie radzi
tz
2 lata temu
ja ta się o nch nie ,martwię zapewne dobrze wiedza co robia...
...
Następna strona