Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Test przedsiębiorcy do poprawy. PiS wystraszył się politycznych skutków

113
Podziel się

Będą zmiany w teście przedsiębiorcy – tak zdecydował wczoraj rząd, jednocześnie przyjmując dokument. Zniknie jego nazwa a sam pomysł zostanie skorygowany.

Pomysł ministerstwa finansów spotkał się z krytyką m.in. Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości.
Pomysł ministerstwa finansów spotkał się z krytyką m.in. Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości. (East News, OLEKSIEWICZ/REPORTER)
bEgxHaHp

Test przedsiębiorcy ma być bronią fiskusa przeciwko tym, którzy zakładając działalność gospodarczą, uciekają przed wyższymi podatkami. Test znalazł się w Wieloletnim Planie Finansowym, którym w środę zajął się rząd – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort finansów wyliczył, że uszczelnienie systemu da 1,2 mld zł dodatkowych wpływów z podatków. Rząd jednak wystraszył się politycznych skutków tych rozwiązań i będzie je korygował.

bEgxHaHr

Propozycje mają być dyskutowane na forum Rady Dialogu Społecznego.

- Chodzi o wprowadzenie takich działań, które ochronią przed wypychaniem na samozatrudnienie – mówi „DGP” rozmówca z rządu.

Nie oznacza to wycofanie z pomysłu, bo zebrane przez MF dane wskazują, że 1 proc. Najbardziej zamożnych przedsiębiorców uzyskują jedną czwartą dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych PIT-em. Większe nierówności są tylko wśród inwestorów giełdowych, bo tam krezusi wypracowują aż 62 proc. wszystkich dochodów z kapitałów. Jednak o ile w przypadku gry na giełdzie może to być zrozumiałe – profesjonaliści uzyskują znacznie lepsze wyniki niż rzesza ciułaczy kupujących jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych – o tyle tak duży rozrzut w poziomie dochodów przedsiębiorców dla niektórych ekspertów jest zaskoczeniem. Wynika to z tego, że jednym przedsiębiorcom idzie lepiej, innym. Stąd duże różnice w dochodach - gorzej – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

bEgxHaHx

Ci, którzy mają najlepsze wyniki, rozliczają PIT według 19-proc. liniowej. Ci, którzy rozliczają się według skali podatkowej, zarabiają przeciętnie 43,6 tys. zł na rok. A liniowcy 231 tys. A to oznacza, że preferencja podatkowa w postaci niższej liniowej stawki przy działalności gospodarczej ma duże znaczenie dla dobrze zarabiających.

Eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze dziennika uważają, że wysokie dochody wśród liniowców na jednoosobowej działalności gospodarczej w połączeniu z dużymi nierównościami dochodowymi w grupie samych przedsiębiorców to jeszcze nie jest twardy dowód, że z systemem podatkowo-składkowym w tym przypadku jest coś nie tak.

Pomysł z testem przedsiębiorcy nie jest zły pod warunkiem, że faktycznie oddzieli fikcyjnych przedsiębiorców od tych prawdziwych i że uda się do niego przekonać przeciwników w samym rządzie, np. Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Resort finansów bierze pod uwagę korekty pomysłu, jak choćby taką, że test nie będzie działał wstecz.

bEgxHaHy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgxHaHS
firma
gospodarka
KOMENTARZE
(113)
gochaniec44
2 lata temu
mam firmę ochroniarska. warszawka nie lubi przedsiębiorców. pracujemy jak woły po 12 albo czasem 20 godzin dzidennie, wynajmuje mieszkanie bo jestem za stara , mam kredyty, bo wzrosły VAT, duży podatek, itp. musze w tym siedzieć, najchętniej bym zakmknęła to i koniec, ale się nie da. Niestety. Czemu nam od gęby zabierają. ????????????????? to jest bandytyzm. Janosikowe płacimy. dajcie ze swojej kasy, a od nas prosze ręce zabrać i od naszych dzieci. co gorsze są od dysfunkcyjnych? czemu nie mamy zniżek, czemu przy podatku liniowym nie mamy ulgi na POLSKIE dziecko? komu dajecie? Czemu naszym dzieciom zabieracie? nie glosujmy wcale .
fdgdfg
2 lata temu
z najnowszych wieści - KOMU PODZIĘKOWAĆ Z RZĄDU ?!?! Najnowszy news - NOWYCH KONTRAKTÓW Z OBECNYM KLIENTEM NIE BĘDZIE !!!!!!!!!!!!! Na etat nie przyjmują. Co ma Ministerstwo do zaproponowania ?!?! Bo jeśli to w całym kraju i wiele firm ... droga jest jedna ... EMIGRACJA
Nie dla PIS-u
2 lata temu
Nikt mi nie będzie mówił jak mam pracować ! Od ponad 10 jestem nauczycielem na własnej działalności gospodarczej bez etatu i żyję. Kasy zabrakło na rozdawnictwo?Jak mawiała śp. Margaret Thatcher: "Problem z socjalistami jest taki, że w końcu zawsze kończą im się cudze pieniądze."
bEgxHaHT
PIS
2 lata temu
= POLEXIT = WENEZUELA
92@#
2 lata temu
Ja proponuje wprowadzić test polityka!!!!
...
Następna strona