Notowania

gospodarka światowa
08.01.2019 22:03

Theresa May przegrała ważne głosowanie w parlamencie. Trudniej o brexit bez umowy

Możliwość podniesienia przez rząd podatków w razie twardego brexitu została zablokowana przez brytyjski parlament. To duża porażka premier Theresy May, która szykuje plan B na wypadek porażki jej umowy z Unią Europejską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ANDY RAIN)
Theresa May w drodze z Downing Street do parlamentu 8 stycznia 2018 r.

Poprawkę do ustawy o finansach w Izbie Gmin, która blokuje podnoszenie podatków w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, zgłosiła Yvette Cooper z Partii Pracy. Poparło ją 303 parlamentarzystów przy 296 przeciwników.

Cooper uzasadniła poprawkę koniecznością podjęcia przez parlament działań, by przeciwdziałać twardemu brexitowi w przypadku odrzucenia umowy zaproponowanej przez Theresę May. Członkowie jej rządu inicjatywę Cooper określii jako nieodpowiedzialną.

Jak pisze "Rzeczpospolita", przyjęcie poprawki odbiera rządowi prawo do podnoszenia niektórych podatków i podejmowania innych finansowych decyzji.

Głosowanie nad umową, jaką z Unią Europejską wynegocjowała Theresa May już 15 stycznia. Pierwotnie miało odbyć się miesiąc wcześniej, ale zostało przełożone, bo dla brytyjskiej premier stało się jasne, że poniesie sromotną porażkę.

Niezależnie od wyniku głosowania parlamencie, Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską już 29 marca.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, ponad 200 parlamentarzystów - zarówno zwolenników, jaki i przeciwników wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, podpisało się pod listem do brytyjskiej premier żądaniem, by wykluczyła brexit bez umowy.

Najnowszy sondaż YouGov wskazuje, że znaczna większość Brytyjczyków nie chce opuszczać Unii Europejskiej. Poparcie dla brexitu diametralnie spadło w ostatnich miesiącach.

Theresa May w drodze do studia BBC w niedzielę 6 stycznia.
Głosowanie w parlamencie nad umową Theresy May w sprawie brexitu 15 stycznia

Z sondażu wynika, że 46 proc. Brytyjczyków w ponownym referendum zagłosowałoby za pozostaniem w Unii Europejskiej, a 36 proc. wciąż chce opuszczenia wspólnoty.

Gdy jednak weźmie się pod uwagę tylko głosy zdecydowanych osób, układ sił wyglądałby tak: 54 proc. było za pozostaniem w UE, a 46 proc. przeciw. W referendum sprzed trzech lat 52 proc. opowiedziało się za wystąpieniem Królestwa z UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka światowa, brexit, theresa may, unia europejska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2019

ErtyNiech spadają i oddadzą polskie złoto zrabowane podczas II wojny światowej w Dakarze

08-01-2019

Jop - gorszy sort PolakaAngole już zdecydowali, takie ich prawo. Żniwo zbiorą już niedługo. Będzie NIEURODZAJ.

08-01-2019

polaka gdzie nasze zloto oddac

Rozwiń komentarze (36)