Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

"Tłuste koty" PiS. Sprawdzamy, kogo nie obejmie walka z nepotyzmem

389
Podziel się:

PiS chce ukrócić nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa. Zapowiada jednak, że ustawa zakazująca rodzinom polityków zajmowania państwowych posad nie obejmie tych, którzy już je zajmują. Lista jest długa.

"Tłuste koty" PiS. Sprawdzamy, kogo nie obejmie walka z nepotyzmem
PiS zapowiada walkę z nepotyzmem. Nie obejmie członków rodzin polityków, którzy już zajmują państwowe posady. (East News, Twitter, Materiały prasowe)

- Syndrom "tłustych kotów" to jest nepotyzm, który nie jest szeroki, ale my musimy to zmienić. Obowiązkiem tego Kongresu jest, aby to zmienić - powiedział na ostatnim kongresie PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS miał na myśli zatrudnianie członków rodzin w Spółkach Skarbu Państwa. Czystek jednak nie będzie. Zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami przepis nie będzie obowiązywał wstecz. Oznacza to, że już dziś pracujący, nie stracą zatrudnienia.

W uchwale zapisano też, że przepisami nie będą objęte osoby, "które pracują w spółkach Skarbu Państwa ze względu na kompetencje, doświadczenie zawodowe i doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

Zobacz także: Biznes ma plan na czwartą falę. "Bunt na pokładzie"

- Wówczas taka osoba nie może być karana, dyskryminowana w ten sposób, że musi zrezygnować z pracy, stanowiąc też wartość dla spółki - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anna Czerwińska.

Kto zatem może spać spokojnie? Poniżej członków rodzin polityków, którzy zrobili karierę na państwowych posadach. To tylko najgłośniejsze przypadki.

Mąż Jadwigi Emilewicz

Marcin Emilewicz, mąż byłej minister w rządzie PiS Jadwigi Emilewicz (do niedawna była ona członkinią Porozumienia), pracuje w Orlenie.

Wcześniej zajmował stanowisko w innej spółce Skarbu Państwa - PZU. Pracował także w grupie Azoty, z której odszedł, gdy Jadwiga Emilewicz objęła stanowisko wiceministra.

Żona Zbigniewa Ziobry

Patrycja Kotecka jest żoną Zbigniewa Ziobry od 2011 roku. W 2016 objęła stanowisko dyrektora marketingu firmy ubezpieczeniowej Link4, należącej do PZU.

W marcu 2020 roku została powołana do zarządu Link4.

Żona posła PiS

Kariera żony posła Krzysztofa Sobolewskiego - Sylwii Sobolewskiej - znacznie przyspieszyła po wygraniu wyborów przez PiS i objęciu stanowiska szefa Orlenu przez Daniela Obajtka.

Sobolewska jest w Orlenie dyrektorką działu systemów zarządzania i ryzyka korporacyjnego.

Stanowisko to łączy z zasiadaniem w radach nadzorczych dwóch podległych Orlenowi spółek: Anwilu (od 10 grudnia 2019 roku) i Orlen Paliwa (od 3 stycznia 2020 roku).

Syn posła PiS

W money.pl opisywaliśmy historię Nikodema Matusiaka, syna posła PiS Grzegorza Matusiaka, który trafił do jednej ze spółek KGHM.

Poprzednio był pełnomocnikiem zarządu ds. organizacji i rozwoju w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. To stanowisko wzbudziło sporo kontrowersji. - Z tego, co wiem, jedynym projektem, jaki mu podlegał, było przestawienie się firmy z papierowych bonów dla pracowników na elektroniczne karty - mówił w rozmowie z money.pl jeden z menedżerów JSW.

Koniec końców pracę Matusik stracił. Na początku czerwca "Gazeta Wyborcza" informowała, że odnalazł się jako wiceprezes w spółce JSW.

Kuzynka premiera

W 2019 roku kuzynka premiera - Monika Morawiecka - została prezeską spółki PGE Baltica, która będzie budować farmy wiatrowe na Bałtyku.

Monika Morawiecka to siostra stryjeczna premiera Mateusza Morawieckiego. Jest córką brata Kornela Morawieckiego, ojca szefa polskiego rządu.

W grupie PGE Morawiecka pracuje już od 15 lat, wcześniej była szefową departamentu strategii w spółce.

Brat cioteczny prezesa PiS

Od 2016 roku brat cioteczny prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – Jan Maria Tomaszewski - pracuje w Telewizji Polskiej S.A.

Tomaszewski zajmuje stanowisko doradcy zarządu.

Syn Ryszarda Czarneckiego

Karierę w państwowej spółce robi jeden z synów europosła PiS Ryszarda Czarneckiego.

Bartosz Czarnecki pełni funkcję doradcy w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Wcześniej przez chwilę pracował w banku PKO, jednak szybko zrezygnował.

Jak wynika z tzw. taśm Morawieckiego, na których utrwalono rozmowę ówczesnego prezesa Zbigniewa Jagiełły z premierem, dla syna europosła w banku było "za dużo pracy".

- Ten chłopak po trzech miesiącach powiedział, że jest dużo pracy, że on myślał, że będzie luźniej - mówił Jagiełło do Morawieckiego.

Żona europosła

Nie tylko syn Ryszarda Czarneckiego robi karierę w państwowej spółce. Żona europosła - Emilia Hermaszewska - została w 2016 roku powołana do rady nadzorczej Armatury Kraków. Spółka należy do grupy PZU.

Jak tłumaczył Czarnecki w rozmowie z "Newsweekiem", jego żona jest prawniczką "z ukończoną aplikacją materialną" i pracowała wcześniej w podobnym charakterze dla innych spółek.

Jak ustalił serwis OKO.press, Hermaczewska jest też członkinią rady nadzorczej spółki Elmen należącej do PGE.

Córka Tadeusza Cymańskiego

Córka posła PiS została zatrudniona w spółce Energa Obrót Gdańsk, gdzie pełni funkcję głównej specjalistki ds. relacji z klientem.

Tadeusz Cymański przekonywał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że nie pomagał córce w znalezieniu pracy.

Marta Cymańska w 2018 roku została też radną pomorskiego sejmiku wojewódzkiego.

Syn Beaty Szydło

Tymoteusz, syn Beaty Szydło, po odejściu ze stanu duchownego znalazł zatrudnienie w firmie ERG Bieruń Folie. Firma nie jest co prawda spółką Skarbu Państwa, ale jej udziałowcem jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak tłumaczył w rozmowie z OKO.press pełnomocnik Obajtka, po odejściu ze stanu duchownego Tymoteusz poprosił swoją mamę o pomoc w znalezieniu pracy. Beata Szydło zwróciła się z tą sprawą do kilku znajomych osób, m.in. do prezesa Orlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(389)
Podatnik
rok temu
To są zwykli nieudacznicy bezczelni, którzy żyją na nasz koszt!!
Stanowiska wy...
rok temu
Hahaha ;D Dyrektor ds. Komunikacji, Sekretarz ds. Wszelakich, Specjalista ds. Wizerunku, etc.... Co za nieudacznicy bezczelni!!!
Antykomuch
rok temu
To są nieudacznicy, którzy nigdy nie poradzili by sobie na wolnym rynku, dlatego są zwolennikami socjalizmu i utrzymywania państwowych firm!
reks
rok temu
Mówiąc, krótko jak ktoś będzie podskakiwał jak np. Gowin to go obejmie walka z nepotyzmem a jak ktoś będzie cichy i pokornego serca to nie a o wszystkim zadecyduje Sasin
5 gwiazdek
rok temu
A czym się w Lotto (Totalizator Sportowy) zajmują emeryci z CBA z czasów szefowania przez M. Kamińskiego (koalicji PIS-LPR-Samoobrona)? Kolejni "mierni ale wierni" przy żłobie?
...
Następna strona