Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Najdłuższa droga ekspresowa w Polsce. Będzie mieć ponad 700 km

92
Podziel się:

GDDKiA wydłuża drogę ekspresową S8 w kierunku Czech oraz Litwy. Docelowo trasa ma połączyć ziemię kłodzką z Białostocczyzną. S8 będzie najdłuższą taką trasą w Polsce - od granicy z Litwą do przejścia granicznego z Czechami.

Najdłuższa droga ekspresowa w Polsce. Będzie mieć ponad 700 km
Droga ekspresowa nr 8 (S8) będzie najdłuższą taką trasą w Polsce - od granicy z Litwą do przejścia granicznego z Czechami (East News, Jozwiak/REPORTER)

Wiadomo więcej o pracach na S8, która ma stać się najdłuższym taką drogą w kraju. Zostanie wydłużona w kierunku Czech oraz Litwy.

Kolejnym realizowanym odcinkiem drogi ekspresowej S8 będzie trasa Ząbkowice Śląskie - Bardo na Dolnym Śląsku. Będzie on miał dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. Na odcinku Kobierzyce-Łagiewniki Zachód przewidziano możliwość rozbudowy o trzeci pas ruchu, wykorzystując rezerwę terenu w pasie zieleni - informuje pisze portalsamorzadowy.pl.

W kwietniu GDDKiA wybrała wykonawcę dla tego zadania. Projektowany odcinek będzie miał około 14 km długości. W przetargu wzięło udział sześciu zainteresowanych wykonawców. Wybrano ofertę konsorcjum Kobylarnia i Mirbud o wartości ponad 378 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

"Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. S8 będzie wykorzystywać przebieg drogi krajowej nr 8 w minimalnym stopniu, w przeważającej części na przecięciach z nią" - czytamy.

Przewidziane jest połączenie tego odcinka z planowaną obwodnicą Złotego Stoku. Zakończenie całej inwestycji na trasie S8 z Wrocławia do Kłodzka przewidziane jest na lata 2028-2033. "W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami" - wskazuje portalsamorzadowy.pl.

Najdłuższa droga ekspresowa w Polsce

We wrześniu 2023 r. do rządowego programu drogowego wpisano też około 90 km drogi S8 między Białymstokiem i węzłem Raczki, gdzie krzyżuje się z drogą S61.

"Po realizacji wszystkich odcinków na południe od Wrocławia i na północ od Białegostoku S8 wydłużyłaby się do blisko 786 km, stając się najdłuższą drogą szybkiego ruchu w Polsce" - podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Dziś łączna długość oddanych do użytku odcinków drogi ekspresowej nr 8 to ponad 530 km. Częściowo, na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Warszawą, biegnie po trasie dawnej gierkówki. Od węzła Łódź Południe ma być również alternatywą na trasie do stolicy, aby odciążyć odcinek autostrady A2 Łódź Północ - Konotopa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
andrzej
2 tyg. temu
To jest tak. Kto by nie rządził i co by nie planował. Zawsze znajdzie się paru mądrych inaczej którzy wiedzą lepiej. Śmieszni jesteście z tym krytykanctwem. Wiesz lepiej to idź do władzy i pokaż co umiesz.
Duchu
2 tyg. temu
Wszystko ładnie pięknie tylko S8 przez Warszawę to jest chore. Codziennie rano i popołudniu straszne korki. Głupota i nie przemyslany odcinek
nnn
2 tyg. temu
Ale to wszystko tylko na papierze kiedy zaczną wreszcie budować kiedy wjadą maszyny i zacznie się budowa .
ruwado
2 tyg. temu
A przerwa między Piotrkowem i Łodzią?
Doktór Wiktór
2 tyg. temu
A po co budujecie drogę z Czechosłowacji do Związku Radzieckiego ?!?!?! Tak jak jest teraz jest dobrze !!!
...
Następna strona