Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

"To cud gospodarczy". Prezydent Argentyny chwali terapię szokową

20
Podziel się:

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił mianem cudu gospodarczego.

"To cud gospodarczy". Prezydent Argentyny chwali terapię szokową
Javier Milei chwali wprowadzoną w Argentynie terapię szokową (Getty Images, TOMAS CUESTA)

- Rozumiem, że sytuacja, w której jesteśmy, jest ciężka, ale ponad połowę drogi już mamy za sobą (…) Tym razem wysiłki będą tego warte - zapewnił libertariański prezydent w wystąpieniu nadanym przez ogólnokrajowe stacje telewizyjne.

Milei dodał, że sektor publiczny odnotował w marcu "nadwyżkę finansową w wysokości ponad 275 mld pesos", czyli 0,2 proc. PKB, po raz pierwszy od 2008 r. - To jedyny punkt wyjścia do zakończenia piekła inflacji - powiedział.

"Nowa era dobrobytu"

Milei obecną sytuację nazwał "cudem gospodarczym" oraz "osiągnięciem na skalę światową". Ponadto jest to "kamień węgielny, od którego zbudujemy nową erę dobrobytu w Argentynie". Zaznaczył przy tym, że ścięte wydatki publiczne nie powrócą, a wzrost ma nastąpić za sprawą sektora prywatnego.

Portal Infobae zaznacza, że równowaga budżetowa została osiągnięta dzięki wstrzymaniu części wydatków. Chodzi o finansowanie robót publicznych czy transfery funduszy do kas prowincji, a także poprzez obniżenie realnych emerytur i wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Od zaprzysiężenia w grudniu 2023 roku Milei wprowadza w życie program radykalnego cięcia wydatków publicznych, określany przez niego mianem "piły łańcuchowej". Ma to pomóc opanować szalejącą inflację i wyciągnąć kraj z głębokiego kryzysu finansowego.

Ubóstwo rośnie

Reformy boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin, a według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 proc. Przez kraj regularnie przetaczają się strajki i protesty, które często prowadzą do przepychanek z policją.

Na wtorek strajk i marsz protestu w Buenos Aires zapowiedziały związki zawodowe pracowników uczelni wyższych. Domagają się one między innymi waloryzacji uczelnianych budżetów w stopniu przystającym do notowanej w kraju ponad 200-procentowej inflacji rocznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Kielczanin40+
4 tyg. temu
Wygląda na to że to kraj dobry do inwestycji prywatnych. Ale wcześniej umrze część z głodu niż się "odkują"... Ciekawe czy upraszczają przepisy i obniżają podatki...
Dobrze
miesiąc temu
Bardzo dobrze
Janusz Tracz
miesiąc temu
Argentyński Korwin
Charzyński D.
miesiąc temu
W Polsce wystarczy zlikwidować emerytury dla uprzywilejowanych i kleru łącznie z funduszem kościelnym.
edo
miesiąc temu
To znaczy co, sugeruje się coś Rudemu?