Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

To nie było ostatnie uderzenie w portfele Polaków? "Stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć"

113
Podziel się:

Po wakacjach stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć, obecnie trudno jednak określić, kiedy zakończy się cykl zacieśniania polityki pieniężnej — ocenia analityk Ebury Roman Ziruk. Dodał, że przyszły rok rysuje się dość pesymistycznie.

To nie było ostatnie uderzenie w portfele Polaków? "Stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć"
Prezes NBP Adam Glapiński (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej po raz dziesiąty z rzędu podniosła stopy procentowe NBP, tym razem o 50 pkt bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła z 6 do 6,5 proc.

Komentując decyzję RPP analityk Roman Ziruk zauważył, że ostatni raz stopa referencyjna była na takim poziomie w 2005 r. Podkreślił, że skala podwyżki jest zaskoczeniem — rynek spodziewał się wzrostu o 75 punktów bazowych, a nawet więcej.

Ziruk zwrócił uwagę, że najciekawszym elementem komunikatu po posiedzeniu RPP była rewizja projekcji wzrostu gospodarczego i inflacji. Obecnie środek przedziału inflacji prognozowanego z 50–procentowym prawdopodobieństwem na 2022 r. to 14,3 proc. wobec 10,8 proc. w projekcji z marca. W przypadku kolejnych dwóch lat, to odpowiednio 12,5 proc. i 4,1 proc. Środek prognozowanego przedziału dla wzrostu PKB to 4,7 proc. w 2022 r., 1,3 proc. w 2023 r. i 2,3 proc. w 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Rekordowa inflacja w Polsce. "Prezes Glapiński stracił wiarę w swoje słowa"
- Rok 2023 r. rysuje się dość pesymistycznie. Bardzo możliwe, że obniżenie tempa podwyżek stóp procentowych ma odzwierciedlać zmianę oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego — stwierdził ekspert.

Zauważył też, że w komunikacie RPP nastąpiła niewielka zmiana tonu w kontekście złotego. Obecnie napisano, że "obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki". Wcześniej użyto sformułowania "powinno sprzyjać" i "będzie spójne". Zdaniem analityka, taka zmiana może sugerować pewną wątpliwość, czy złoty się umocni.

W ocenie Ziruka po wakacjach stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć, jednocześnie istotnie wzrosła niepewność, jak będzie kształtować się polityka pieniężna za dwa miesiące i dalej.

- RPP zmniejszyła tempo podnoszenia stóp procentowych i do wyższego już raczej nie wróci, ale na tym etapie trudno określić, kiedy zakończy cykl. Dużo zależeć będzie od napływających danych - zaznaczył ekspert.

W piątek o godz. 15 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(113)
PLpl
3 miesiące temu
Kto to jest. Kolejny Pan znawca tematu. Wróżenie z fusów. Może wzrosną stopy a może i nie. Szanowny Pan tylko podaje cyferki i może trafi że swoją wizją a może nie. Jak ma być dobrze w tym kraju jak takich ekpertów. Lepiej niech szanowny powie hak ludzie mają dalej tak zyc
Romek
3 miesiące temu
Musimy wyjść na ulicę zobaczymy co wtedy zrobią cwaniaki których to się nie tyczy , żyją za nasze to można podnosić wszystko do góry a zwykły człowiek ledwo koniec z końcem łapie....panie Gapiński Pan się w głowę stuknij co Pan robisz milionom Polaków!!!!!
1000 MINUS
3 miesiące temu
Trzeba natychmiast zatrzymać tych złodziei. Kredytobiorcy nie są winni tej inflacji, oni są okradani, żeby ci przy korycie mieli co rozdawać, no i oczywiście żeby ich koryto było pełne.
Zaniżane dane
3 miesiące temu
Polacy odsuncie ten korupcyjny rząd PiSu i glapinskiego od władzy.to szkodnicy-.orzez nich inflacja rośnie co miesiąc.teraz jest 20 lub 25 proc.pisowski GUS zaniża dane.tak samo robili przy podawaniu danych na zgony przy covidzie.
Zaniżane dane
3 miesiące temu
Polacy odsuncie ten korupcyjny rząd PiSu i glapinskiego od władzy.to szkodnicy-.orzez nich inflacja rośnie co miesiąc.teraz jest 20 lub 25 proc.pisowski GUS zaniża dane.tak samo robili przy podawaniu danych na zgony przy covidzie.
...
Następna strona