Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

To ostatnia zmiana czasu? Na wiosnę nie przestawimy już zegarków

49
Podziel się:

Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniem, które znosiłoby zmianę czasu. Kiedy nastąpiłyby zmiany w prawie? Jak wskazuje europoseł Karol Karski, jest prawdopodobne, że na wiosnę nie będziemy już musieli przestawiać zegarków. Polska ma pozostać w strefie "czasu zimowego", która jest naturalna dla naszej szerokości geograficznej.

To ostatnia zmiana czasu? Na wiosnę nie przestawimy już zegarków
Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki? (Istock)
bEUvLBYR

W nocy z 30 na 31 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. O godzinie 3.00 powinniśmy cofnąć wskazówki na godzinę 2.00. Tradycja zmiany czasu powstała w XX-wieku i miała na celu lepsze wykorzystanie światła słonecznego.

Od wielu lat podnoszone są jednak argumenty, że zmiana czasu nie ma dziś większego sensu. Nie jest wykluczone, że ta, która czeka nas w ostatni weekend października będzie ostatnią? Komisja Europejska pracuje nad zmianami w prawie.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski powiedział, że Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które mają uregulować tę kwestię.

bEUvLBYT
Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

- Są badania, które potwierdzają, że harmonizacja czasu między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Czy zmiana czasu na letni je powoduje, tutaj nie ma jasności. Na pewno z punktu widzenia medycznego dowiedziono, że dla samopoczucia psychicznego mieszkańców lepiej czasu nie przestawiać - mówił w rozmowie z "Faktem" Karski.

Europoseł podkreśla, że w polskim parlamencie są już dwa projekty znoszące zmianę czasu, jednak pamiętać należy, że ostateczne decyzja w tej kwestii należy do władz UE, które unifikują czas na terenie Wspólnoty, aby ułatwić podróżowanie, czy handel.

bEUvLBYZ

- Myślę, że realistycznym terminem jest, że już na wiosnę nie będziemy zmieniać czasu na letni i zostaniemy przy naturalnym, czyli tzw. czasie zimowym - powiedział europoseł Karol Karski, cytowany przez "Fakt".

Czy europoseł ma rację? To okaże się dopiero wiosną. Są bowiem głosy wskazujące, że w ramach Wspólnoty nie ma porozumienia co do kwestii zmiany czasu. Jak informuje biuro prasowe Parlamentu Europejskiego, prace nad zniesieniem zmian czasu zostały wstrzymane, ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie przesłały swoje opinie na ten temat.

Prace nad nowelizacją dyrektywy ws. zmiany czasu nie posuwają się do przodu. Parlament Europejski w marcu 2019 roku zaakceptował pomysł, by zmiana czasu w 2021 roku nastąpiła po raz ostatni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUvLBZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Ala
2 tyg. temu
Ludzie głosowali za letnim - więc zrobimy im zimowy - bo przecież ludzie nie wiedzą co chcą. Jeszcze pytanie. W jaki sposób sztucznie ustalony czas jest naturalny ? Czy na wschodnich granicach jest bardziej naturalny, czy też może bardziej naturalny jest na zachodnich granicach ? Przestańcie używać argumentów, że któryś z czasów jest naturalny. Letni czy też zimowy to są umowne czasy. Ludzie głosowali za czasem letnim - daje wiele korzyści, miedzy innymi dzieci, które wrócą ze szkoły będą mogły skorzystać ze słońca. Rano i tak nie skorzystają.
Trak
miesiąc temu
Wszystko jasne! Europoseł Melex dał głos. To jest chore, ludzie chcą czasu letni mieć przez cały rok, no to im eurobiurwy zafundują zimowy czas przez cały rok!
Pawcio
miesiąc temu
Czemu wszystko co jest takie proste to zawsze urzedasy muszą z tego rodzaju i problemy, czy im jest tak ciężko myśleć zadano w głowie mają chyba . Bo najlepsze rozwiązania są prostymi rozwiązaniami ale oni lubią utrudniać gdzie nie trzeba. Albo teoretycznie coś wymyślają gdzie realnie wychodzi głupota.
bEUvLBZv
acerola
miesiąc temu
Cały czas pisano, ustalano (były robione ankiety) i większość była za czasem letnim w Polsce, a teraz wyskakuje jakiś poseł z PiS i twierdzi ,że będzie czas zimowy....nie douczony czy niedoinformowany, czy znowu naród swoje, a PiS swoje.
Obiektywnie
miesiąc temu
Plany to plany,prawo to prawo. KE nie przegłosowała odrzucenia zmian czasu,więc w 2022 czas będzie normalnie zmieniany jak co roku. Covid,drozyzna cen energii i niekontrolowana migracja doprowadzają do tego,że jednolitego czasu całorocznego jeszcze długo nie zobaczymy.Może za 20,30 lat.
...
Następna strona