Notowania

sąd najwyższy
23.11.2013 07:09

Decyzja Sądu Najwyższego: kopalnie nie muszą płacić odszkodowań za szkody sprzed 2012 r.

W takiej sytuacji kopalnia musi jedynie naprawić uszkodzenia w budynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexander Tarasov - Fotolia.com)

Nie można żądać od kopalni odszkodowań za szkody górnicze wyrządzone przed 2012 rokiem - orzekł Sąd Najwyższy. W takiej sytuacji kopalnia musi jedynie naprawić uszkodzenia w budynku.

Sprawa dotyczyła pozwu, który Kompanii Węglowej wytoczyło małżeństwo mieszkające w Bojszowach k. Tychów na Śląsku. Ich dom znajdował się niedaleko kopalni węgla kamiennego i na skutek prac wydobywczych pod ziemią popękały w nim ściany oraz została naruszona konstrukcja wewnętrzna budynku.

Małżeństwo zażądało naprawy szkody od właściciela kopalni, czyli Kompanii Węglowej. Spółka zgodziła się usunąć uszkodzenia budynku, ale małżeństwo zażądało odszkodowania w formie pieniężnej. Sprawa trafiła do sądu.

W I instancji małżeństwo przegrało. Wprawdzie przepisy prawa geologicznego i górniczego nakazywały wówczas kopalniom naprawienie szkód górniczych, ale tylko w naturze. Dopiero nowe przepisy prawa górniczego, które obowiązują od 2012 r., dopuściły możliwość kierowania przeciw kopalniom roszczeń pieniężnych.

W rozpatrywanej sprawie szkody powstały przed 2012 r., dlatego sąd uznał, że należy stosować wyłącznie przepisy, które wówczas obowiązywały. Z tego powodu oddalił pozew.

Małżeństwo złożyło apelację, ale Sąd Okręgowy w Katowicach miał wątpliwości, jakie przepisy stosować w tej sytuacji, skoro małżeństwo złożyło pozew po wejściu w życie nowego prawa górniczego. Z tego powodu katowicki sąd skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy odpowiedział w piątkowej uchwale (sygn. III CZP 75/13), że do spraw o naprawę szkód górniczych, które wystąpiły przed 1 stycznia 2012 r., tj. przed wejściem w życie nowych przepisów prawa górniczego, należy stosować przepisy poprzednio obowiązującego Prawa geologicznego i górniczego z 1994 r. Nie można więc żądać od właścicieli kopalń odszkodowań pieniężnych za szkody wyrządzone przed 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/m264572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornictwo;w;polsce;kopalnie;stracily;ponad;70;milionow;zlotych,25,0,1416473.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kopalnie straciły ponad 70 milionów złotych Za ujemny wynik odpowiada przede wszystkim Kompania Węglowa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/m278819.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/zwiazki;wejda;w;spor;zbiorowy;z;kompania;weglowa,12,0,1426444.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Związki wejdą w spór zbiorowy z Kompanią Węglową Związkowcy sprzeciwiają się restrukturyzacji firmy na zasadach proponowanych przez zarząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m282496.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/kopex;zapowiada;inwestycje;za;1;7;mld;zlotych,81,0,1424465.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kopex zapowiada inwestycję za 1,7 mld złotych - _ Im dłużej przyglądamy się temu projektowi tym bardziej jesteśmy przekonani, że budowa kopalni jest możliwa _ - powiedział Krzysztof Jędrzejewski przewodniczący Rady Nadzorczej.
Tagi: sąd najwyższy, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz